Tapravi muffini!?

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

tema odprta - 29. nov 2004 23:52 | ogledi: 9.211 | odgovori: 5

Pozdrav vsem skupaj!

Dejte mi prosim povedat, kako delate muffine. Da namreč razložim, že eno leto se trudim, da bi naredila take, kot jih dobiš v barih, pa mi nikakor ne rata. Moji so vedno "kamnasti" in samo z enim majhnim in nesrečnim štrcljčkom na sredini , namesto da bi bili rahli, kepasti in visoki. Kje grešim

No, danes sem sprobala recept od "malakuharce" (http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?kategorija=sl) in prva runda je bila točno taka, kot bi morala biti. Ampak masa je bila TOTALNO drugačna od mojih običajnih - bila je zelo gosta, težka in ... konkretna, medtem, ko so bile moje mase za muffine doslej vedno bolj tekoče - kot na primer za biskvit.

Torej, mi lahko kdo svetuje? Sem vedno narobe delala maso za muffine ali kaj?

Lp,

Tjas

Temo je spremenil(a) tjas dne 29. nov 2004 23:56:57

ajetam  

član od: 28.6.2004

sporočila: 272

30. nov 2004 7:46

Muffine sem delala že po več različnih receptih, pa še nikoli nisem imela problemov. Res pa je, da sem zmeraj delala po receptu. Če se boš držala recepta, mislim da ne moreš zgrešiti.

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

30. nov 2004 7:49

Ojla, Tjas! Pri muffinih je bistvo, da najprej zmešaš ločeno suhe in v drugi posodi mokre sestavine ter šele na koncu na hitro premešaš vse skupaj. Prav je, da dobiš gosto in kompaktno testo. Ne vem, kaj sicer delaš narobe, meni namreč vedno uspejo. Tu imaš 11 trikov za slastne mafine: 1. Preden začneš s peko, v celoti preberi recept. 2. Namaščen pekač pred uporabo za kratek čas postavi v skrinjo. Mafini bodo tako bolj rahli. 3. Preden pekač za mafine ponovno uporabiš, ga pusti, da se popolnoma ohladi. 4. Vsi dodatki, ki jih uporabljaš, morajo imeti sobno temperaturo, razen če je v receptu navedeno drugače. 5. Lepljivo suho sadje je lažje nasekljati s segretim rezilom noža. 6. Beljak stepaj v nemastni skledi pri sobni temperaturi. V začetku stepaj počasi, postopoma hitrost povečaj. Sneg dodajaj v testo za mafine nazadnje. 7. Pri peki v več nivojih istočasno pazi, da bodo pekači razvrščeni tako, da lahko vročina enakomerno kroži po pečici. 8. Modelčke polni s testom s pomočjo kavne žličke. 9. Domači mafini se bolje pečejo brez papirnatih košaric. 10. Morebitne opekline zaradi vročega pekača hladi z mrzlo vodo. 11. Za mafine je maslo bolj primerno kot margarina, ker maslo naredi mafine bolj okusne, konec koncev pa se podaljša tudi obstojnost mafinov. To in še več (cel kup receptov) najdeš na temle linku: http://www.muffin-paradies.de/muffinframe.htm Upam, da ti bo kaj v pomoč. Lp Harmonija

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

30. nov 2004 13:56

Ooo, Harmonija, najlepsa hvala! Odgovorila si mi še na tiste dvome in vprašanja, ki jih nisem napisala! Predvsem tole glede suhih in mokrih sestavin ter papirnatih košaric je res prava informacija ob pravem času! Še eno vprašanje pa le imam, in sicer koliko mase naj dam v posamezno posodico za mafin, včeraj so mi enkrat ratali nizki, drugič so mi pa čez lezli. Sem malček nerodna kot kaže! Najlepša hvala še enkart za vse nasvete, so točno to, kar sem rabila. Lep dan in čim manj megle! Tjas

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

30. nov 2004 14:22

Ojla! Modelčke za muffine polniš do 2/3. Muffini med peko lepo narastejo in izoblikuje se značilna kupolasta oblika. Pa veliko užitka z muffini! Harmonija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

1. dec 2004 18:12

Jaz sem delala mufine po zelo različnih receptih, včasih je bilo testo zelo gosto in trdno, drugič čisto tekoče, ratali so pa obakrat... Tako da se ne boj poizkušat različnih receptov. Mogoče si kdaj pozabila dodat pecilni ali sodo - ponekod je treba dodat oboje - torej dodaj oboje:) Glede papirnatih lončkov pa tako: so praktični, ker ni toliko pomivanja in mufini lepo zletijo iz modela, pa še dlje ostanejo sveži, ker papir zadržuje vlago. Spečejo se tudi - vsaj meni - čisto lepo v njih. So pa smotani za jet, ker moraš potem mufin olupit. In meni je všeč tista skorjica, ki se naredi ob stiku testa in vroče kovine:) Samo moraš pa res dobro namastit pekač, da jih dobiš ven - če nimaš kakega posebneg pekača (silikonski...). Papirčki so fajn, če se ti mudi in nimaš časa mazat, pa počasi ven dajat in če velikokrat delaš mufine pa je tvoj pekač zanje od uporabe že čisto spraskan - kot moji:) Tudi glede temperature jaz nisem tako natančna - jajca so vedno direkt iz hldailnika, sladkor je na sobni oz. kuhinjski T, kar je 25 st. + , moka iz kleti recimo na 15 st., pa vseeno ratajo in lepo narastejo. Res pa je, da imam na splošno srečo glede tega - vsa peciva in kruh mi lepo narastejo - taka karma očitno. Zato tudi ne kompliciram okoli tega - če pa bi bili trdi, bi pa verjetno probala... V vsakem primeru pa testa ne mešaj predolgo - ne glede na zaporedje sestavin (večinoma je res suhe skup in mokre skup, ni pa vedno)! Jaz imam vedno ravno obratne izkušnje - rata mi navano 18 mufinov, kjer naj bi jih bilo 12... Skratka zelo narastejo:) Ne predolgo mešat, pa bo! Po moje je fora v tem. In sadje dodaj na koncu! Če dodajaš sadje, pred tem ne zmešaj čisto, ker boš malo zmešala še, ko ga boš dodala... Veri Sporočilo je spremenil(a) Veri dne 01. dec 2004 18:15:11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti