Jabolčni sok

TanjaR  

član od: 7.7.2004

sporočila: 63

tema odprta - 18. okt 2004 14:31 | ogledi: 9.922 | odgovori: 10

Vsako leto otresemo eno zelo visoko jablano, potem pa peljemo jabolka stisnit.

sok samo pasteriziramo in nalijemo v sodček (rostfrei), po vrhu se nalije parafin.

Moje vprašanje: kakšne izkušnje imate, a se sok nalije v sod in zapre še vroč ali ohlajen, oziroma kako pa vi pripravljate jabolčni sok?

TanjaR

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

18. okt 2004 14:41

Zelo slabe . Trije poskusi enkrat uspel. Dvakrat se je po enem ali dveh mesecih skisal. Na čistočo smo pazili, greli z golilcem pod sodom do 80 stopinj . Toplo zapirali. martina

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

18. okt 2004 14:50

Mi pa iztisnjen jabolčni sok kar v pvc steklenice od vode pa v skrinjo. Potem ga pa en dan prej ven daš, da se odtaja pa ima okus tak kot iz pod preše. Lp Saša Sasa Aleksandra Venturini

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

18. okt 2004 14:57

Tudi mi vsako leto kuhamo jabolčni sok.Enkrat smo ga skuhali tako kot Martina do 80st.,pa se je pokvaril.Zdaj ga pasteriziramo na 90 stopinj in leto imamo še nekaj lanskega v sodu.Splača se malo bolj dolgo kuhati,ker drugače je škoda truda in soka. jesen

Mikrob  

član od: 9.2.2004

sporočila: 133

18. okt 2004 15:06

Vsako leto iztisnjen jabolčni sok zakuhamo i posodi (5l) na 75°C in takoj nalijemo v steklene "flaše", ki smo jih "spekli" v peči. Takoj nato pokrijemo steklenice z gumijastimi zamaški. Sporočilo je spremenil(a) Mikrob dne 17.okt 2010 14:54

limona  

član od: 27.8.2003

sporočila: 231

18. okt 2004 15:45

Hoj! Lani sem nalila v očiščene 1,5 l PVC steklenice grozdov sok izpod preše. Steklenice sem postavila v velik lonec z vodo in jih pasterizirala približno do 75° C. Sok pijem še zdaj in je kot da bi bil pravkar iztisnjen. Mislim da bi bilo z jabolčni sokom isto. LP Maša

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. okt 2004 16:09

Moje iskušnje. V sodu smo olje nalivali na ohlajen sok. Pogosto se je pokvaril. In tudi če se ni, je bilo čutiti priokus. Nekateri so trdili, da je to od soda. Sod je klasičen, vinski, torej iz inoxa. Tako da sedaj že nekaj časa sok dajem v steklenico. Od sestrične dobimo tiste litrske steklenice s širokim vratom in pokrovčkom z navojem, tako da je stvar dokaj hitra. Seveda ti vzame mnogo časa, vendar je kakovost neprimerljiva s sokov v sodu. Mimika

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

18. okt 2004 18:05

Sok sem do letos stekleničila, letos sem se pa odločila, da bodo jabolka lepo v kleti in od tam bodo vsak dan sproti romala v sokovnik. Pili bomo sveže stisnjen jabolčni sok ki ohrani vse vitamine. lp Vesna Vesna Milek Recko

TanjaR  

član od: 7.7.2004

sporočila: 63

19. okt 2004 14:48

Mogoče bi tudi mi morali premisliti o kakšnem drugem načinu. Včasih smo tudi stekleničili, pa se nam je zdelo preveč dela. Hvala za ideje TanjaR

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

19. okt 2004 15:06

Da vam ni treba stekleničiti-rosfrei sodček,na vrhu parafinsko olje.Ko si žejen se lahko kar uležeš pod sodček,odpreš pipico in piješ. Vesna Leben

mesok  

član od: 7.8.2004

sporočila: 31

21. okt 2004 20:15

Moje izkušnje z pripravo soka:sok iz stiskalnice sem precedil čez fin cedilnik ter ga nato v nerjaveči cisterni (s plinskim gorilnikom) segrel na 85 C .Plavajoči pokrov sem namestil že pri 80 C, parafinsko olje pa sem dolil ,ko je temperatura narasla na končno temperaturo( 85 C).Doslej sem sok pripravljal cca 5x pa se mi ni nikoli pokvaril.Priporočil pa bi,da tisti ki še nimate cisterne,nabavite tako z konusnim dnom z izpustnim ventilom,preko katerega se odstranijo usedline ,čisti sok pa se toči preko stranskega ventila. Sem pa letos zasledil nasvet,da se naj sprešan sok en dan odseda in sicer z naravnimi dodatki(bentonit-vrsta gline,želatina,citronska kislina),sok pa se pasterizira naslednji dan po običajnem postopku.Navedeni dodatki za posedanje se dobijo v paketu v nekaterih trgovinah,priložena pa so tudi natančna navodila.Žal pa so letos pri nas jabolka zelo slabo obrodila(prisegam samo na domača)pa soka ne bomo pripravili. Sporočilo je spremenil(a) mesok dne 21. okt 2004 20:16:12 Sporočilo je spremenil(a) mesok dne 21. okt 2004 20:20:01

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti