Retaši

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

tema odprta - 7. okt 2004 23:57 | ogledi: 20.241 | odgovori: 6

Prekmurke in Prekmurci - prosim za originalen recept za retaše. Hvala in lp

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

12. okt 2004 8:39

ANDREJKA , nekaj časa sem bila odsotna in sem danes videla ,da sprašuješ po receptu za retaše -štrudelj . Naredim vlečno testo iz: 50 dak moke ,soli in mlačne vode, kateri dodam 1 malo žličko kisa , ali limoninega soka -testo mora biti voljno -ne premehko ne pretrdo -ga nekaj časa obdelujm- pustim vsaj pol ure počivati ,ga malo pooljim in ga razvlečem .Potresem ga z poljubnim nadevom , ali je to skutin ,makov, jabolčni, bučni, repni ali mešani bučno repni ,zeljni ,z rumeno kolerabo ...in polijem z "legirom" , ki ga naredim iz kisle smetane -2 dl ,1dl olja olja ali masti ,1 jajca ,ščepcem soli in žličko sladkorja -zvijemo .Retaš pomažem z mešanico smetane -kisle seveda -in jajca ter "reš" (hrustljavo ) spečemo .Če te kaj zanima v zvezi z nadevi ,vprašaj .RECEPT MOJE MAME -PREKMURKE . LP Marta

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

12. okt 2004 8:55

Marta, mene bi zanimal repni, zeljni, kolerabni nadev. Slisi se namrec zelo zanimivo. LP, R.

andrejka  

član od: 1.8.2004

sporočila: 800

12. okt 2004 8:58

Prekmurka, hvala - končno sem našla pravi recept. Večina mi je namreč zatrjevala, da je to itak štrudel, ampak kdor je kdaj koli poskusil prave retaše, ve, da je to nekaj drugega, predvsem pa boljšega :)))

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

12. okt 2004 10:27

REBECCA , ZELJNI NADEV ZA RETAŠE srednje veliko glavo zelja naribaš na strgalniku ,soliš in pustiš 15 minut ,ožamemo in malo prepražimo na olju ,masti ali margarini (jaz vedno vzamem nekaj ola in nekaj domače masti) ,ohladimo in potresemo po razvlečenem testu .Po okusu popramo in hrustljavo spečemo .Nadev lahko tudi malo z maščobo poškropite predno retaš zvijete . REPNI IN KOLERABNI NADEV belo ali rumeno repo,ali rumeno kolerabo ,očistimo in olupimo ,ter naribamo posolimo ,pustimo nekaj časa ,da spusti vodo,ožamemo in potresemo po razvlečenem testu ,popramo in še malo poškropimo z maščobo ,lahko pa tudi sladkamo in je sladka varianta.Jaz vedno tudi repo ali kolerabo spražim tako kot zelje,ker mi je boljšega okusa .Slano varianto lahko ponudimo ,kot prilogo k raznim mesnim jedem z omako ali brez nje ,k sladkim in tudi k slanim repnim in kolerabinim retašem se odlično poda kisla smetana . Če vam še ni kaj jasno vprašajte . LP Marta

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. okt 2004 14:43

Kopirano s spletne strani Krajinskega parka Goričko. Tam se najde kar precej stvari. ZAVITKI Z RAZNIMI NADEVI REJTAŠ Zavitek: 40 dag moke, sol, mlačna voda, kisla smetana, maščoba, 5 dag sladkorja Nadevi: 1 kg repe, 1 buča >Laška buča<, 50 dag mletega maka z 2 jabolki Testo ognetemo in pustimo, da malo vzhaja, vmes pripravimo nadeve: Bela ali rumena repa: >Karanco< olupimo in naribamo na strgalniku, solimo in pustimo 10 minut, nato jo ožamemo in potresemo po razvlečenem testu. Polijemo z >legirom< in žlico maščobe. Pečemo 45 minut pri 180 st. C. Laška buča ali >vogrska tikev<: Bučo očistimo in olupimo, ter naribamo. Pustimo da se zmehča. Potrosimo po razvaljanem testu, sladkamo, potresemo z legiromin maščobo in pečemo 45 minut pri 180 st. C. Makov nadev: Mak zmeljemo ali stolčemo v >lajbru<, dodamo sladkor, potresemo po razvaljanem testu, dodamo 2 naribani jabolki, pokaplamo z margarino in zvijemo. Pečemo 30 minut pri 180 st Loni

filomena  

član od: 3.8.2002

sporočila: 45

24. okt 2008 15:28

super ideje! lahko katera prosim prispeva še recept za bučni nadev? carpe diem

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti