Curry

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

tema odprta - 5. jul 2004 23:10 | ogledi: 14.273 | odgovori: 30

Rada bi poskusila narediti dober curry, po možnosti z kokosovim mlekom. Verjamem da ga je katera/kateri že poskusil in ima sigurno kakšen dober recept :). Za odgovore se najlepše zahvaljujem

Marjeta Žniderčič

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

6. jul 2004 9:17

živjo! sprobali smo Jamijev recept za "najboljši curry" in bilo je zelo OK. če te zanima, ga prepišem. sicer pa kolega dela curry zelo enostavno: popraži malo čebule, nato piščanca, potem strese celo stekleničko droginega curry prahu (to nekako za 4 osebe), posoli in zalije s konzervo kokosovega mleka, nekaj minut še vre. + riž. Je za pojest, hitro narejeno, ampak malo prazno.

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

6. jul 2004 11:36

Tudi meni je Jamijev curry zelo všeč! Zraven se zelo prileže še limonov riž...iz iste knjige. LP! Darja

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

6. jul 2004 12:38

Uuuu bi prosila za recept, če ti ni odveč Malan :) Skoz gledam neke recepte, tuhtam, ampak če pravita da je ta dobr in preverjen, bi ga prosila, pa še Darja če lahko recept za limonin riž :) Bi rada mal možička presenetla :)))) Hvala lepa :) Marjeta Žniderčič

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

6. jul 2004 13:00

Lahko ti kar oba prepišem. Curry za 4 osebe: - 5 žlic olja - 2 žlički gorčičnih semen - 1 žlička janeževih semen - 3 čiliji ali feferoni narezani, brez semen - pest curryjevih listov (pri nas se jih ne dobi, pa nič zato...) - 2 za palec velika kosa ingverja, nastrgana - 3 olupljene in nasekljane čebule- 1 žlička čilija v prahu - 1 žlička kurkume - 6 nasekljanih paradižnikov - 1 konzerva kokoseovaga mleka - sol Jaz sem ga delala s piščancem. V tem primeru narežeš 4 piščančje prsi na trakove in jih začiniš s koriandrovimi semeni. To najprej popečeš potem pa na koncu kuhanja dodaš v curry omaki in kuhaš še 10 min. Priprava: segreješ olje, dodaš gorčična semena, ko začnejo pokati dodaš še janeževa semena in čilije curryjeve liste in ingver. Pomešaš in nekaj minut pražiš. Dodaš narezano čebulo (lahko iz multipraktika), pražiš nekaj minut, dodaš čili v prahu in kurkumo. Potem pa še zmiksane paradižnike ter kuhaš še malo pa dodaš 1 ali 2 kozarca vode ter kokosovo mleko. Kuhaš še 5 minut, da dobi omaka premirno gostoto potem pa soliš. To je osnova, kateri lahko dodaš ali piščanca lai kose rib ai zelenjavo... Limonov riž za 4 osebe: - 1/2 kg basmati riža (jaz dam včasih tudi navadnega dolgozrnatega pa ni panike) - 5 žlic olja - 2 žlici gorčični semen - žlička curryja v prahu - lupina in sok dveh limon - svež koriander - sol, poper Priprava: riž skuhaš. V majhni ponvi segreješ olje, dodaš gorčična semena, ko začnejo pokati pa še curry in limonino lupino. To pražiš no minuto, da potemni. V riž vmešaš poražene začimbe, limonin sok in koriander ter soliš. Sporoči, kako ti je uspelo! LP! Darja

Ebonlass  

član od: 25.8.2002

sporočila: 242

6. jul 2004 13:05

Mmmm že samo bere se slastno .... če ne bo to danes za kosilo bo pa sigurno jutri, sporočim kako je ratalo :))) Marjeta Žniderčič

kačča  

član od: 28.8.2010

sporočila: 121

16. jan 2012 20:22

Tema je že zelo stara, pa nič zato.

Z indijsko kuhinjo nimam praktično nobenih izkušenj, zato me zanimata 2 stvari:

- Kako narediti gost curry?

(Preletela sem namreč recepte na kulslo, recimo Vanjin se bere slastno, ampak na sliki zglelda bolj kot redka juha. Torej, je kakšna posebnost pri zgoščevanju curryja, ali ga lahko zgostim kar "po naše"?)

- Kakšna bo razlika, če pri jedi uporabim že pripravljeno curry začimbno mešanico oz. če kupim vseh tistih 10 zadev, ki naj bi šle glede na recepte not?

kačča

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

16. jan 2012 21:14

Zelo dobre recepte za curry je objavljala članica fresh.

Curry se zgošča izključno z izparevanjem, za gostoto poskrbi čebula, česen, paprika, skratka zelenjava in nikoli se ne dodaja v omako moke. Za zgostitev dodajajo na severu maslo, na jugu pa kokosovo mleko.

Razlika vsekakor bo, saj je vsaj nekaj od sestavin svežih (recimo ingver, česen, koriandrovo listje in tako), pa tudi suhe začimbe se v nekaterih receptih najprej popečejo v vroči ponvi in šele zatem zmeljejo ali stolčejo.  Ampak če boš našla dobro začimbno mešanico, bo ta gotovo vsaj tako dobra kot deset ali več komponent, ki jih boš sama zmlela.

Vsekakor si pa pripravi ghee (kuhano maslo) na jugu sicer uporabljajo kokosovo maščobo, ampak verjemi, ghee je boljši.

Mešanico začimb ne glede na to ali jo boš skomponirala sama ali boš uporabila kupljeno, vedno najprej vrži na že malo ogreto čebulo in česen in jo praži nekaj minut. Temu postopku se reče Bhoon in ga ne smeš izpustiti. Pa boš tudi videla, ali imaš opravka z dobro začimbo, ali so jo 'podaljšali' z riževo moko, če je tako, se bo prijemala na kastrolo.

Indija, Pakistan, Burma pa še kakšna Šri Lanka so velikanske dežele in recepti se seveda od pokrajine do pokrajine razlikujejo. Bolj greš proti Jugu, bolj peče in curriji so bolj rdeči.

Želim ti dober tek, pa napiši nam kako ti je tvoj curry uspel.

 

 

nola

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

16. jan 2012 21:22

kačča je napisal/a:

- Kako narediti gost curry?

(Preletela sem namreč recepte na kulslo, recimo Vanjin se bere slastno, ampak na sliki zglelda bolj kot redka juha. Torej, je kakšna posebnost pri zgoščevanju curryja, ali ga lahko zgostim kar "po naše"?)

 Hja, če curry razumemo tako široko, od Irana do Indonezije, potem je to tako rekoč sopomenka za obaro... Če govorimo o indijskih, se jih veže z jogurtom in/ali kakimi mletimi semeni (mak, indijski oreški, arašidi ipd.), lahko seveda tudi s krompirjem ali moko... Jaz dostikrat s kako pasirano zelenjavo (korenje, pastinak, repa, čebula, buča, paprika ipd.). Tisti Vanjin je res tudi meni videti malo redek, priznam. Kar pa je seveda stvar okusa...

kačča je napisal/a:
 

- Kakšna bo razlika, če pri jedi uporabim že pripravljeno curry začimbno mešanico oz. če kupim vseh tistih 10 zadev, ki naj bi šle glede na recepte not?

Prvih 5x nikakršna, naslednih 5x majhna, nato 5x zaznavna, 5x znatna in odtlej samo še astronomska  

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

16. jan 2012 21:24

nola je napisal/a:

Curry se zgošča izključno z izparevanjem, za gostoto poskrbi čebula, česen, paprika, skratka zelenjava in nikoli se ne dodaja v omako moke. Za zgostitev dodajajo na severu maslo, na jugu pa kokosovo mleko.

Ne ugovarjam. Pristavljam le, da naj bi bilo tudi z golaži tako...  

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

16. jan 2012 21:25

Kačča, ne vem, če si mogoče videla moj recept za tajski curry ali imaš v mislih kaj drugega. Tajski in Indijski curry sta med seboj precej različna.

Tajske curry jedi niso nikoli tako goste, kot so Slovenske omake in se na koncu res srebajo kot juhice. Točno tako redke jih ponudijo v vseh naših Tajskih restavracijah.

Če pa res že moraš gostiti, pa to naredi s podmetom. Se mi pa zdi, da boš jed tako pokvatila.

Tajske curry-je v pasti kupim, Indijskih pa že dolga leta ne jemo več, sem jih pa prav tako kupovala.

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti