Kozji kefir

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

tema odprta - 10. maj 2004 16:32 | ogledi: 5.910 | odgovori: 2

Dragi kefirčkarji,

sem šele začetnik pri proizvodnji kefirja, me pa zanima, če je že kdo od vas delal kefir s kozjim mlekom. Zadnjič sem preizkusila sama, vendar mi ni uspelo. Kdo ve kaj bi bil razlog? Prav tako je bilo pasterizirano mleko sobne temperature, a ni uspelo. Ven je prišlo nekaj podobno kislemu mleku, vendar precej bolj neokusno.

Rada bi namreč naredila podobnega kot je v trgovini...

Hvala.

Veliko sončnih žarkov!

Maja

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

13. maj 2004 12:39

Kefir delam že več let. Po vsem skupaj sem prišla do tega, da na to, kako se bo naredil kefir, vplivajo tudi stvari, ki jih jaz ne poznam. Temperatura zraka gotovo, mogoče luna, ne vem. Dogaja se mi namreč to, da ga delam iz enakega mleka (včasih celo iz istega tetrapaka, če počaka v hladilniku), v isti skodelici, na isti kuhinjski polici, enako dolgo, pa ni enak! Delala sem ga že iz vseh vrst mleka (no, iz kozjega ne, vendar ne vidim razloga, zakaj bi bilo drugače), kuhanega, surovega, pasteriziranega, (ne)homogeniziranega, (ne)posnetega... Včasih preprosto ni dober, se ne naredi, predolgo se paca, naredi se rumena skorja, izloči se voda in kar je še takšnega. Sedaj ga preprosto obrnem v lijak in pristavim novega, bo še drugič bolje, si rečem. Ne vem, kakšen je tisti v trgovini, ga še nikoli nisem kupila. Meni je všeč tak kefir, ki je kot kislo mleko, da se zajema z žlico kot puding. Ponavadi mi rata tak v 24 urah, če ne operem gobice, ampak jo samo predenem iz ene skodelice v drugo. Enkrat tedensko operem gobico, takrat traja 48 ur. Če tak gost kefir malo premešaš z žlico, je tekoč kot tekoči jogurt, ker se notranje vezi podrejo. Aja, po več letih so me prepričali, da ne uporabljam več kovinskega pribora in kovinskega cedila za ravnanje s kefirjevo gobico. Ne vem, ali kaj pomaga, saj tudi prej nisem imela težav. Toliko vem jaz, naj pove še kdo drug. Pozdrav, Fani

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

13. maj 2004 14:00

Fani, hvala za vaš odgovor. V tem času sem se tudi že malo pozanimala pri moji prodajalaki kozjega mleka in drugih reči. Po njenih navodilih naj bi bilo moje delo pravilno, ampak najbrž res kot ste vi napisali, je odvisno tudi od drugih reči. Tudi sama bom še enkrat preizkusila s kozjim mlekom da vidim, če bo tokrat kaj drugače. Kefir iz kravjega mleka tudi jaz (po zelo temeljitih navodilih naše Marte) delam podobno kot vi - približno 24 ur, le da jaz zrnca vsakodnevno sperem in nato pripravim novo rundo. Cedilo imam pa jaz plastično, kovinskemu ne zaupam najbolje za takšne zadeve in tudi Marta mi je dala tašen nasvet. Upam, da se še kdo oglasi in pove svoje postopke pri pripravi kefirja (kozjega, lahko tudi katerega drugega)! Lp, Maja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecNikita
Kaj jutri za kosilo?gobica1402
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti