Brušenje nožev

kimči61  

član od: 8.12.2014

sporočila: 10

tema odprta - 17. dec 2014 9:30 | ogledi: 16.894 | odgovori: 24

Najbolj na živce mi grejo topi noži, do sedaj sem jih brusil z nekim brusilnikom iz hoferja vendar svojega dela ne opravi preveč dobro. Je ta brusilni kamen primeren za kuhinjske nože http://www.lcc.si/brusni-kamen-naniwa sprašujem, ker nevem kakšne granulacije so primerne za brušenje čisto običajnih nožev. Kako jih vi brusite?

kimči61

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

17. dec 2014 10:03

Kupi takega, na katerem piše, da je za gospodinjstvo oziroma kuhinjske nože. Ne vem, če za to res potrebuješ tako fino granulacijo. Številka nemreč pomeni velikost zrn - višja je, manjša so: velikost 1000 pomeni, da je v žičnem situ s tako oznako na dolžino 1 cole (2,54 cm) 1000 luknjic in zrna z velikostjo >1000 padejo skoznje. Poglej, če imajo kakega bolj grobega - recimo 500/1000 , ta bo čisto dovolj in verjetno tudi cenejši.

Sicer pa doma brusim nože z več kot 30 let starim Swatyjevim brusnim kamnom. Ko tako reč enkrat kupiš, jo imaš večno (če seveda ostaneš pri brušenju nožev za kuhinjsko rabo). Če jih še delajo, pa ne vem.



Sonja

Sporočilo je spremenil(a) limnol dne 17.dec 2014 10:35

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. dec 2014 10:56

Da se izogneš pogostemu brušenju je osnovno imeti dobre nože ,ki ne otopijo tako kmalu. Zato prisegam na japonske ,uporabljam jih že kar nekaj let in jih dobrusim morda enkrat na pol leta. Uporabljam japonski vodni kamen po priporočilu prodajalca in uvoznika nožev in to je to. Res so ti noži nekoliko dražji od ostalih venda vredni vsakega centa. Kajti nož za nekaj evrov pač ne more dobro rezati.

hedonist

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. dec 2014 11:29

hedonist je napisal/a:

. Kajti nož za nekaj evrov pač ne more dobro rezati.

hedonist
Imam malo fetiša na nože (ali pa poklicne deformacije, kaj vem), tako da enega - seveda v veliko veselje letaliških securitate - praviloma vlačim tudi na dopuste, in ti z mirno vestjo zagotavljam, da to niti slučajno ni res. Moji trenutno najboljši noži so kupljeni v Eurospinu za nekaj €, na embalaži je pisalo Fiskars (koliko je temu verjeti, je drugo vprašanje), nabrusim jih vsakih nekaj tednov ali pred kakimi posebnimi kulinaričnimi podvigi (na primer rezanju špeha za ocvirke) in so ostri kot britva. Doma so mi že v rani mladosti razložili, da se človek lažje ureže s topim nožem kot z ostrim (ker bo prvi prej spodrsnil na čebuli ali krompirju), in se tega držim. lp, proxima

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. dec 2014 13:27

Vesel sem cenjena Proxima, da ti je uspelo najti dobre nože za mali denar. Meni to ni nikoli in zato sem prešaltal na japončke. Tisto pa, kako se prej urežeš pa drži kot pribito :)

hedonist

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

17. dec 2014 13:37

Se bom na stran proxime nagnila 

Moji noži niso nič kaj posebnega, še iz prejšnjega stoletja ( jaz tudi  ), toda meni dobro služijo. Malo zmočim, parkrat potegnem po tem čudežnem stojalcu in spet delajo kot švicarska urca 

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

SMARTY1  

član od: 26.2.2014

sporočila: 2750

17. dec 2014 13:45

Jaz imam isto zadevico za brušenje kot Babka, in sem zelo zadovoljna.. noži tudi, tisti iz prejšnjega, kod tudi tisti iz tega stoletja

SMARTY1

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

17. dec 2014 13:52

Po videzu tvojih nožev Babka, niso glih tko slabi, je tole kr ena boljsih zadev :)

hedonist

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

17. dec 2014 14:20

Dragi moj hedonist, kva pa vem.......

Moj predragi, mi je enkrat privlekel tole stvarco...

Sem se morala potruditi, da sem jo odkrila na najvišji polici v naši shrambi...

Če kdo portebuje, podarim...  enkrat je bila rabljena.......

Je tako: " Ko imajo otroci denar, imajo kramarji semenj........

"Pomembna je pot, po kateri hodiš, in ne kraj, kamor greš." babka1951

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

17. dec 2014 14:56

Jaz imam wmf nože- precej drago sem jih plačala... in jih moramo tudi brusiti, imam njihov ročni brus, njihov namizni brus- podoben kot na sliki, zdaj pa mi je mož privlekel nekaj električnega in je še najboljši. Babka si ga sprobala? Samo v elektriko ga vklopiš, pa gor in dol ...super, preden komu podariš...

Takšen rumen nož imam pa tudi jaz še nekje...

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

17. dec 2014 16:04

Priporočam, da jih občasno odnesete profesionalnim brusilcem. Znajo nabrusiti tudi keramične nože.

rdkapica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti