Problemi problemi z vlečenim testom

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

tema odprta - 5. apr 2004 13:34 | ogledi: 10.330 | odgovori: 18

Vlečeno testo delam po navodilih in ga tudi gnetem kar nekaj časa.....pa mi nikoli ne rataaaa. Kako pa drugi delate vlečeno testo.....vsak nasvet mi bo prišel prav mogoče pa tudi v kakšnem razmerju date sestavine v testo? Posiiimmmm pomoččč

Natasa

ALENKA_D  

član od: 2.12.2002

sporočila: 153

5. apr 2004 13:46

Jaz ga vedno delam zvečer in ga pustim počivati čez noč. Razultat: še nikoli se mi ni strgal in vedno je zelo tanek. Količin ne vem, ker delam po občutku. Torej: moka, sol, jajce, olje, kis in mlačna voda. Potem pa gneti in gneti. Na koncu ga namažem z olje, pokrijem s posodo in pustim na pultu. Zjutraj pa akcija. LP Alenka ALENKA DOLENC

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8702

5. apr 2004 14:18

V posodo dam moko (pol mehke, pol ostre – lahko samo mehka), v sredini naredim vdolbino in moko posolim ter dolijem olje. Sedaj z vilico mešam in pri tem dodajam toplo vodo, kateri sem dolila malo kisa. Testo mora biti mehko. Ko so sestavine izenačene, dam testo iz posode na pomokano desko in naprej gnetem z roko, da dobim lepo prožno testo (približno 5 minut). Razdelim ga na dve kepi, vsako namažem z oljem, dam na krožnik, ki ga pokrijem s toplo posodo. (Posodo v kateri mešam testo dam za minuto, dve nad plin). V tem času pripravim nadev, pač kakršen želim. Testo mora počivati vsaj ½ ure. Na mizo dam prt, ki ga malo pomokam z ostro moko. Vzamem eno kepo testa in jo z roko malo raztegnem, sedaj po njej pokapam olje in s prsti razmažem po celi površini; dvignem na obrnjeno stran dlani ter ga raztegujem, potem ga vržem nazaj na mizo in naprej raztegujem s prsti, s sprotnim dvigovanjem. Ko je dovolj tenko, namažem z nadevom, potem z nožem obrežem robove – 1 cm, in s prtom zarolam. Sestavine so približne, iz prakse pa dobiš občutek koliko česa potrebuješ: ¾ kg moke malo soli 4 žlice olja 3 dcl tople vode 2 žlici kisa Ne obupaj, prvič, drugič, tretjič... potem ti pa vedno uspe. (Moja miza je 180 x 100 cm in je testo raztegnjeno po celi površini.) * Naj še pripomnim, zraven mora biti dobra volja, ker če se lotim tega dela brez volje, sigurno mi se trga. Pozdravček!

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

5. apr 2004 14:30

Hvala obema... Natasa

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

5. apr 2004 14:54

pregneteno kepo testa še 50x močno vržem ob pult preverjeno deluje (če upoštevaš še recept)

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. apr 2004 15:35

Se strinjam z Malan-om, ker je pri vlečenem testu zelo pomembno, da je dobro obdelano in ugneteno. LP cervus

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

5. apr 2004 18:29

Testo se lahko obdela v multipraktiku - par minut, pa je OK.

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

6. apr 2004 8:43

Shranim ga v PVC vrečko, v katero predhodno dam čisto malo olja in pomencam, da je vrečka naoljena. Dalj časa počiva, lepše se vleče.

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

6. apr 2004 8:48

Tudi jaz sem imela kar nekaj težav z vlečenim testom.Poskusila sem razne varijante,zdaj se najbolj obnese ta.V Bosshev gnetilni stroj dam približno 250 do 300 g moke in malo žličko soli.Vklopim strojček in počasi prilivam vodo.Ko sestavine že dobivajo strukturo testa vidim če je treba kaj popraviti.Če se testo lepi posode dodam malo moke,če je testo presuho pa malo olivnega olja.Testo gnetem kar 10 do 15 minut.Pregneteno testo oblikujem v kepo ali dve in premažem z oljem,da se ne izsuši.Testo mora počivati vsaj pol ure.Nato na mizi pogrnjeno s prtom ali rjuho in posuto z moko razvaljam testo,nato pa ga še z rokami raztegnem. Torej uporabim moko,sol, vodo in olje. Vesna Leben

Nataska  

član od: 27.11.2003

sporočila: 186

6. apr 2004 8:57

Super ste...bom probala čez vikend pa javim kako mi je šlo.....do zdaj sem vedno kupovala že narjeno vlečeno testo pa mislim, da je ful boljše če ga doma nardiš Natasa

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

6. apr 2004 9:04

Pri meni se dobro obnese, če testo najprej pustim počivat pol ure, potem ga razvaljam kolikor gre, pokrijem z vlažno krpo in pustim razvaljanega počivat še 15 minut. Potem pa ga lahko po mili volji raztegujem-se ne trga in se ga da zelo zelo tenko razvlečti. Med sestavine sodi žlička vinskega kisa (ali limoninega soka, ampak jaz raje uporabim vinski kis) in mlačna voda. Jaz kupim moko za vlečeno testo, delala pa sem ga že tudi iz navadne mehke bele moke, pa je čisto lepo uspelo. Poleg počivanja pa je zelo pomembno da se zgneteno testo meče ob pult-čimvečkrat, tako da postane prožno in elastično. Jaz se tega vedno držim!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti