Izdelava vinskega kisa

neznan uporabnik

tema odprta - 19. okt 2003 13:18 | ogledi: 29.387 | odgovori: 9

Zanima me, kako se se pripravi vinski kis. In sicer vse: količina, čas kisanja, postopek, dodatki itd.

matija13

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

22. okt 2003 12:15

Ali res nihce ne ve oz. noce izdati skrivnost izdelave vinskega kisa? Lep pozdrav vsem Henri

megi  

član od: 9.10.2001

sporočila: 334

22. okt 2003 12:58

Vinski kis naredim iz starega vina . V steklenico nalijem vina in dodam caa 10-15% kupljenega vinskega kisa ter zavežem z gazo. Postavim na toplo mesto in počakam, da iz vina nastane kis. Enako naredim jabolčni kis iz jobolčnika. martina

mojster kuhe  

član od: 25.7.2004

sporočila: 3

25. jul 2004 14:20

Tudi mene zanima izdelava vinskega kisa in seveda tudi postopek za balzamični kis. Prosim za čimveč informacij, Stanko Sporočilo je spremenil(a) mojster kuhe dne 29. jul 2004 21:58:39 Sporočilo je spremenil(a) mojster kuhe dne 30. jul 2004 07:37:37

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

28. jul 2004 16:39

Hojla! Pred kratkim sem videl v trtgovini, da še imajo plastične posode za pripravo kisa. Jaz jo ima že pet let za pripravo jabolčnega. Na posodi je nalepka z recepti za pripravo jabolčnega ali vinskega kisa. Bom ti jo prepisal, samo moram v trgovino, ker je na moji že zbledela. LP vsem, Ažo-koh!

kokot  

član od: 26.5.2004

sporočila: 90

29. jul 2004 8:16

Priprava kakršnegakoli kisa je preprosta. Npr. vino v sodu naj se skisa po naravni poti, naj cikne, najboljši je po dveh letih, nato pa ga pretočite v temne steklenice. Bolj zdrav je jabolčni kis, sesekljana jabolka (enaka velja za drugo sadje) prelijemo z vodo, pokrijemo tako kot pri kisanju in čakamo, občasno pogledamo in počistimo usedline. V toplih prostorih je kisanje hitrejše, in najboljša so bolj s kislino bogata jabolka/sadje. Za vse pa velja, sadje mora biti kvalitetno, dobro umito. Sam ne dodajam nobene kislinske mešanice za hitrejše kisanje, pač pa razne začimbe, ki jih zavite v platno namakam, kot npr. česen, rožmarin, pehtran, pač po želji Bojan Kokot

mojster kuhe  

član od: 25.7.2004

sporočila: 3

29. jul 2004 21:55

Se zahvaljujem za osnovne informacije o izdelavi domačega kisa. Ali mogogoče pozna skrivnosti izdelave in zorjenja balzamičnega kisa? Stanko Sporočilo je spremenil(a) mojster kuhe dne 29. jul 2004 21:58:10 Sporočilo je spremenil(a) mojster kuhe dne 30. jul 2004 07:37:01

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. jul 2004 7:35

Pri nas doma ga delajo tako. Jabolčni mošt dajo v manjši sod in pustijo 2 leti. 3. leto je dober, kar pomeni, da imajo 3 ustrezne sodove, ki potem krožijo. Je pa ta mošt zelo kisel in tudi zelo zdrav, ker je iz 100% jabolčnega soka. Stanko, balzamični kis nastane z dodatkom začimb oziroma dišavnic, ki jih damo v kis, počakamo nekaj tednov in to je to. Če misliš Aceto balsamico di Modena, potem ti ne morem kaj dosti pomagati. Gre za dobro varovano skrivnost, povezano s tradicionalnimi prijemi. Trta, ki da to vino je lambrusco. Sprešan sok potem kuhajo na odprtem ognju (ne vem, do katere temperature in koliko časa) in potem pride bistvo, to je staranje. To poteka najmanj 12 let in vsako leto kis pretakajo v manjše sodove. Ti so iz različnega lesa; robinije, oreha, brina in podobno. Ta kis je popolnoma brez dodatkov. Tako pravijo.

mojster kuhe  

član od: 25.7.2004

sporočila: 3

30. jul 2004 7:43

Mimika, zahvaljujem se za podrobnejše informacije o izdelavi domačega kisa. Počasi sestavljam osnovno znanje o kisih in mislim, da ga bom poskusil sam pripraviti. Ko malo bolje pogledaš na etiketo kuplenega kisa, te kar pri srcu stisne ko vidiš, kako in s čim je pripravljen. Stanko Užmah

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. jul 2004 8:55

Stanko, seveda ne moreš pričakovat, da bi bil kupljeni kis iz jabolčnega mošta, ker bi bil zelo drag. Njegova cena bi bila podobna ceni aceta balsamica di Modena. Če imaš možnost, da kje kupiš jabolčni mošt (bodi pozoren ali je 100% jabolčni, ker ga večina ljudi dela iz mešanice jabolk in hrušk, ker je tak mošt boljši za pitje, pa še bolj čist oz. prozoren je. Tudi iz tega je mošt zelo dober in zdrav, vendar ni 100% jabolčni) in potem v sod z njim. Nato pa ti preostane edino še čakanje. Če hočeš pospešiti vrenje, sod poštaviš na toplo. Tak kis je, kot sem že omenila, izjemno kisel. Po mojem občutku vsaj 3x močnejši od industrijskega. Še nasvet. V sodu za kis je vedno samo kis in nič drugega. Čim starejši, sod namreč, tem boljši je kis. Mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti