Sivka v kulinariki

kikki  

član od: 14.4.2007

sporočila: 30

tema odprta - 23. nov 2009 12:40 | ogledi: 11.459 | odgovori: 16

Zelo mi je všeč sivka in sem zadnjič kupila sivkine cvetke za uporabo v kulinariki.

Nikoli sicer nisem probala nobenega peciva, ki bi vseboval sivko, ma pa zelo mika.

Če ima kdo kak preizkušen recept za kaj sladkega s sivko, se toplo priporočam.

Hvala

kikki

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

23. nov 2009 12:53

Kikki, citiram iz enciklopedije začimb tukaj na KulSlo:

Uporaba

V kuhinji uporabljamo mlade, sveže ali posušene liste. Dodajamo jo enolončnicam, omakam, ribjim jedem in pečeni jagnjetini.

 

Glede uporabe za sladice sem sicer malo skeptična ... mogoče ima pa kdo tudi s tem izkušnje

Blanchy

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. nov 2009 13:02

Panna cotta, sivkin sladoled z medom, odišavljena mascarpone- smetanova krema za torto, lahko tudi z dodatkom bele ali temne čokolade. Skratka, smetani dodaš sivko, pustiš, da se prepoji, precediš in obdelaš. Pazi, da ne dodaš preveč sivke. Zelo dobro paše tudi na meso. Malo razmisli v zgornji smeri, pa se bo začelo odpirati. fresh

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

23. nov 2009 13:27

No, evo ... človek se celo življenje uči.

Blanchy

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. nov 2009 14:09

Sem še malo brskala po spominu: 1. ajdov kruh (zamesim ga z jogurtom, da je bolj rahel) z orehi in sivko- postregla s pikantnimi siri. 2. sivkin čaj- jaz ga obožujem, vendar nekaterim ne potegne, ker smo žal predolgo v omare tlačili sivko in imajo nekateri zelo močno asociacijo na to 3. čokoladni browniji s sivko 4. čokoladni fondant s sivko ali pa navaden in postrežen z medenim sladoledom s sivko 5. kot začimbni dodatek na stejku ali pa naredimo sivkino sol 6. jagnečje stegno, natrto s sivko in premazano z medom (pred koncem peke) 7. suffle s sivko ali navaden čokoladni suffle, ki ga postrežemo s peno iz fig in smetane s sivko (peno močno dvignemo) 8. sladkor s sivko (neprodušno zapremo sivko skupaj s sladkorjem in pustimo stati) Skratka- sivka v kulinariki? DA! Ampak je potrebno malo vaje, da se človek navadi na pravo doziranje. Pa tudi sivka od sivke se razlikuje, tako, da je potrebno tudi nekaj občutka. Drugače pa kar pogumno!!! fresh Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 23.nov 2009 14:12

5rusa  

član od: 19.10.2005

sporočila: 285

23. nov 2009 18:56

fresh je napisal/a:
Pazi, da ne dodaš preveč sivke. fresh
začni z res majnimi količinami, ker je je hitro preveč, saj boš kmalu dobila občutek, koliko vam paše. Mojemu na začetku ni bila všeč, ker sem jo predozirala, zdaj pa je vse ok. jaz jo dam malo k jagnjetini (ne vsakič), v zelenjavno ali paradižnikovo omako s provansalskimi zelišči pa v ratatouille upam, da sem prav zapisala). Sladic tudi sicer ne delam pogosto, mogoče pa se bom lotila kakšne s sivko po nasvetu fresh 5rusa

kikki  

član od: 14.4.2007

sporočila: 30

23. nov 2009 21:34

Res hvala za vse nasvete in ideje.... Bom začela s preprostimi recepti, da mi ne bo žal, če se kaj sfiži...Definitivno naredim tri stvari: pana koto s sivko, mufine, sladkor s sivko je pa že v omari... da bodo letošnji čajčki slajši... Hvala kikki

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

19. feb 2014 9:37

Punce in fantje,

naslednji teden imam v planu pralineje s sivko: morda kdo ve, kje naj sivko kupim v LJ? Pogledala sem v HZ, pa je nimajo, še kakšna ideja?

HVALA!

Saša

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

19. feb 2014 10:06

Zeliščarji na tržnici?

Sonja

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. feb 2014 10:20

nimam pojma kaj je HZ, predlagam pa HN.

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti