Asimina

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

tema odprta - 19. nov 2009 0:08 | ogledi: 76.163 | odgovori: 200

Zanima me, če ima kdo kakšne izkušnje z asimino. Danes sem v enem časopisu brala članek in me je zadeva navdušila. Gre za sadno drevo, sadež naj bi imel okus nekaj med banano, ananasom in mangom. Noro lep cvet ima:

Sadež naj bi izgledal nekako tako:

Torej - imate kaj izkušenj z gojenjem? Pa seveda, kje ste sadiko kupili (vem za Krško vas, bi pa bilo bolj priročno, če jih prodajajo kje bliže Lj).

Atina

sadjarvid  

član od: 3.12.2005

sporočila: 18

19. nov 2009 6:23

Pred par dnevi sem jo kupil v Merkurju po 27 E.Lp. sadjarvid

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

19. nov 2009 7:24

Mene pa zanima, kako bi ta rastlina uspevala v celinski Sloveniji? Na spletnih straneh prodajalcev sadik obljubljajo vse živo - tudi, da prenese temperature do -20 stopinj. Na neki drugi spletni strani pa piše, da so najboljši pogoji za rast na Primorskem, če pa bi se rastlina obnesla drugje, pa še ni preverjeno. Mene zanimajo izkušnje tistih, ki jo imajo doma? Če jo sploh kdo ima, ker je zelo redka. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. nov 2009 8:20

Mi jo imamo v Idriji, kupila sem jo za novoletno darilo dve leti nazaj, sem jo pa naročila v Rast in čakala kakega pol leta, da so mi jo (in ostalim) vzgojili. Rastlina lepo uspeva, letos je že imela krasne cvetove, za plodove pa so nam rekli, da se nič ne sekirati, če odpadejo, rabi okoli 3 leta, da se "aklimatizira". Se pravi, da bi morala drugo leto že biti bp. Imamo jo pa v koritu in jo čez zimo ustrezno zaščitimo. V koritu pa zato, če bi bile (pre)nizke temperature, da jo lahko damo v garažo. Dobiš jo tudi tule: http://drevesnica-podobnikar.si/zanimivosti/zan Loni Makaroni

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

19. nov 2009 8:31

Sadjarvid, pa je samooplodna ali rabiš dve?

Loni, tukaj sem gledala, pa je v ceniku ni. Bo pa treba povprašati. Aja, v koritu? Pa ne zraste prevelika?

Atina

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

19. nov 2009 11:34

Jaz jo imam (posajeno ob zid) na zgornjem Gorenjskem. Raste 2 leti, izgleda da ji je vse OK, a cvetela še ni. Zimski mraz ji zaenkrat ni škodoval, baje ji pa prva leta ne paše direktno sonce in rabi malo sence. Je samoplodna in ne rabi družbe. Kupila sem jo pa v podjetju Rast, ugodno, pa še poslali so mi jo. Lisa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

19. nov 2009 12:10

No, če rečem, da je korito polovica starega soda... zadosti veliko, ker drevesce ni še kaj zelo veliko, bo pa nekoč kraljevalo v zemlji ob hlevu, malo naprej od kivijev (zatišna lega). Loni Makaroni

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

20. nov 2009 13:03

Midva sva ta teden posadila asimino. Prve dve leti mora menda biti pokrita/zaščitena, potem pa naj bi bilo ok. Lahko se jo oblikuje v drevo ali grm, se pravi se jo obrezuje. Kupila sem jo v Kamniku v sadjarstvu Mirosan (25,00 €), imajo jo tudi v Avrboretumu Volčji potok (26,50 €). Upam, da nama bo uspevala. anka

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

21. nov 2009 10:10

Asimino kupil v Rastu. Zaupal sem informacijam na netu, tudi na tujih straneh, in tisto nebogljeno in neugledno "vejico" posadil sredi sadovnjaka. Dve Prekmurski zimi je prezimila brez problamov. Prvo leto je bila rast zelo počasna, letos pa sem jo spomladi dvakrat pognojil z Entecom tj modro dušikovo gnojilo, pa se je zbudila. Nastavila je dva cvetova, ki pa se nista razvila. Sorodniku na Goričkem uspevata dve asimini na izpostavljeni legi in prav tako brez zaščite. Anka kako veliko asimino si kupila? Je enoletna, dvo, tri letna? Želel bi posaditi še eno, čeprav bi naj bila ta, ki jo imam samooplodna? Atina iz Krške vasi jo ti jo pošljejo. lp Vlado

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

21. nov 2009 10:21

Kdaj je pa najprimernejši čas za sajenje? Spomladi ali jeseni?

Atina

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

21. nov 2009 10:38

Jeseni. lp Vlado

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti