Torte in matematika

tema je zaklenjena

KornelijaPT  

član od: 27.12.2006

sporočila: 73

tema odprta - 11. nov 2009 4:29 | ogledi: 6.892 | odgovori: 52

Če je torta ali pita, naj bo okrogla. Ampak, jaz pečem večinoma za 2, max za 4 osebe, ki vsaka bi pojedla samo eno rezino! Torej, kako prepoloviti dane doze, oz prepolovljena količina za kako velik pekač gre. Če po Goljatu za premer 26 cm treba 7 jajc, kakšen naj je premer pekača za 3-4 jajca.

Pri pitah pa verjetno lahko računamo po količini moke. Npr za pol doze (okoli 120 g testa) koliki naj bo premer pekača?

Kako pa z kremo? To sem tudi videla da pri tortah ni kaj enostavno prepoloviti ali pa podvojiti dozo

KornelijaPT

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

11. nov 2009 6:29

Če daš dozo napol, naj bo pekač na pol manjši, če žiliš npr. isto višino biskvita. Ma ne vem, nikoli se nisem s tem obremenjevala v nulo. Če sem se lotla spečt samo za nas doma, sem pač dala v manjši pekač in ne ta največji, pa dozo dala na pol.Ponavadi je blo kar ok. V Hoferju so meli zadnjič okrogel pekač z obodom, en tak mali, lih če nardiš eno malo tortico, se mi je zdel primeren če se peče samo za doma, če ni nihče povabljen, samo za družino. In maso bi potem takem dala na pol. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. nov 2009 6:47

KornelijaPT, najlažje bo tako, da izračunaš ploščino dna pekača s premerom 26 cm (za katerega je recept).

Zaadosti natančna formula je: 3 x 13 x 13 (pač po formuli za ploščino kroga), kar znese približno 500 kvadratnih cm. Polovica bi torej bila 250 kv. cm. Če boš torej uporabila pekač premera 18 do 20 cm, bo torta približno enako visoka ob polovični porabi sestavin. Pri kvadratnih pekačih je dela še manj, saj samo pomnožiš dolžini obeh stranic.

Kar se tiče količine sestavin je pa tako, da se praviloma res ni treba kot pijanec plota držati količin in pač približno razpoloviš sestavine. Sama uporabljam recept za biskvit, ki je preračunan na eno jajce, potem pač uporabim količine za eno, dve, tri,....kolikor pač hočem. In biskvit vedno brez proiblemov uspe. Svetel ali temen.

Skratka, ne kompliciraj, pa bo.Tisti mali pekači iz Hoferja pa so res uporabni, so bili za šarkelj, torto in podolgast.

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. nov 2009 6:48

E pa *ebiga Kornelija: ljudje študirajo matematiko sam zaradi tega, da bi znali preračunati torto, ti bi rad, da ti nekdo kar pove kako in kaj. Pri preračunavanju količin je potrebno poznavanje nekaj vej matematike ( diferencialna algebra, teorija vektorjev, integralni račun,  osnovi diferencialnih enačb........... ).

No, če stvar skrajno poenostavimo ( tole poenostavitev je enkrat naša Vendy pojasnila, da ne izpade, da se krasim s tujim perjem ) gre pa takole: Če hočeč ( a hočeš ) da je preračunata sladica ( torta, pita......) videti enako visoka kot originalna, najprej preračunaš ploščine pekačev. Ploščina štirioglatega pekača je dolžina x širina cm2 ( pekač 20x30 cm ima ploščino 600 cm2 ). Pločšina okroglega pekača je polovica premera na kvadrat x 3,14 ( se pravi pekač za torte premera 26 cm ima ploščino: 13( polovica od 26 )x13x3,14=530cm2 ). To se pravi če hočeš speči pol manjšo torto rabiš pekač 530:2=265cm2) to je pekač premera 18 cm. Sestavine v receptu enostavno prepoloviš. To je pa včasih nerodno, če recept zahteva 3 jajca, mal je nerodno delati z jajcem in pol. Če hočeš vseen, lahko vzameš manjša jajca in si rečeš, saj so majhna, dala bom dve ( jajci ) ostale sestavine pa polovico. Drug način pa je da preračunaš na eno jajce: se pravi, če recept zahteva tri jajce, delaš tretjino, se pravi eno jajce vse ostale sestavine preračunaš na eno tretjino.

Praktično je problem drugačen: recept za torto je za pekač premera ( recimo ) 28 cm, mi pa imamo pekač premera 23 cm in kako prilagoditi recept?

Ploščina pekača od 28cm je 615cm2 . Naš pekač od 23 cm ima ploščino 415cm2 . to se pravi, da je naš pekač 615:415=1,48 krat manjši od zahtevanega. To pomeni, da če recept zahteva ( si izmišljujem ) 6 jajc, 30dag moke, 20 dag sladkorja........mi preračunamo ( količine delimo z 1,48 ): 4 jajca, 20 dag moke, 13,5 dag sladkorja........

Tako to nekako gre, če hočeš kaj več, treba bo matematiko študirat ( vsaj ena dva letnika )

 

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. nov 2009 6:51

Evo, vidiš, dokler sem jaz ( počaasi ) pisal, so ti drugi že odgovorili. Nč verjet, ti kar vpiši študij matematike, ti ne more škodit.

ežoj

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

11. nov 2009 7:04

uau ežoj, zdej vidim zakaj sem bla v šoli slaba pri matematiki. jaz takih izračunov ne znam nardit. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

11. nov 2009 7:30

Po dveh letniki matematike je to izi. Ampak ce pa hoces namesto 15 cm visoke torte narediti visoko 20 cm in imas petkoten pekac moras koncati magisterij! slepakura

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

11. nov 2009 7:34

jaz sem tudi vse preračunavala na volumen in verjela, da mi matematika iz tehnične fakultete strašno prav pride..za "pi" sem celo vzela 3,141593654-če me ponoči zbudiš, ga vem...potem prideš prvo na jaca, kot je omenil Ežoj, pa pecilni, 1,28 pecilnega, kako zdaj: sem kukala v vrečko in ocenjevala razmerje, pa malo stresti ven pa nazaj not, pa merila z malimi žličkami in je trajalo silno dolgo da sem uskladila sestavine.....potem pa z leti vse bolj ugotavljaš, da ni treba bit tako hudo pedanten in gre tudi malo približno. Da celo zadošča osnovnošolska matematika.....malo volumna, pa malo deljenja, včasih sem celo iz enega pekača prelila v drugega, če se mi ni dalo preveč preračunavati ..in je šlo. Pa občutek in praksa...pa si na konju!

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. nov 2009 7:39

No slepakura, ne vem a se hecaš, petkoten pekač lahko razdeliš na pet trikotnikov in ploščino enostavno izračunaš. Drugač, tole modrovanje ni čist korektno. Torta enake višine in različne ploščine ne bo videti enaka. Manjša torta bi za enak videz mogla bit tudi manjše višine.

ežoj

slepakura  

član od: 9.1.2007

sporočila: 326

11. nov 2009 7:49

Tezka bo. Potrebno bo kar precej poizkusov, da dokoncava studijo. slepakura

neznan uporabnik

11. nov 2009 7:56

Pa nadeva gre tudi različne količine. ajda66

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti