Česen v marinadi

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

tema odprta - 15. jul 2009 13:26 | ogledi: 15.147 | odgovori: 16

Pozdravljeni!

Bila sem v Goriških brdih in tam videla česen v marinadi.To so stroki česna (veliki stroki) v marinadi.

Zelo mi je bilo všeč, vendar domačini recepta niso izdali, čeprav sem jih zelo lepo povprašala.(mogoče se bojijo konkurence)

Ugotovila sem, da so to stroki česna verjetno v olivnem olju,kisu in veliko začimbami.

Ve mogoče kdo kako se to naredi? Jaz sem vložila česen v kis in v slano vodo vendar mi je pozelenel.

 

Hvala in lep pozdrav!

Romana

romanad

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

15. jul 2009 14:19

Preizkušeno odlično; potrebuješ česen, kis in sol. Česen obvezno domač, ne kupljen! Glavice naj bodo suhe, cele in neolupljene. Ravno prav na tesno jih naložiš v večji kozarec in vmes večkrat malo posoliš. Na 2,5 litrski kozarec porabiš tri do štiri večje ščepe soli. Zaliješ z močnim (jabolčnim ali belim vinskim) kisom, zapreš in shraniš na hladno. Kozarec po nekaj tednih in nato vsakih nekaj mesecev pogledaš in po potrebi doliješ kis. Po vsaj dveh letih se česen nekoliko temneje obarva, nato postaja vse bolj rjav in končno rjavočrn.

Olupiš ga tik pred uporabo.

(iz knjige: Dario Cortese: Vlaganje)

Ker se mi ni ljubilo čakati 6 let, sem sama česen olupila in vložila v stekleničke z olivnim oljem in veliko začimbami. Po nekaj tednih je postal mehak in uporaben za prilogo jedi, olje pa je dobilo fantastičen priokus. Kisa nisem uporabila.

tulka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

15. jul 2009 15:12

cesen se rad obarva v svetlo modro oz. zelenkasto barvo zaradi kemicne reakcije(kis).Ce hoces, da ti ostane bel, ga moras na hitro prevreti v vreli vodi za minuto,dve.Cesen mora biti svez, mlad. Tule je recept, ki bi bil lahko podoben tvojemu opisu.Ce ne razumes italijanskega jezika bomo pa prevedli http://www.italy-recipes.com/ricette/dettaglio lp

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

16. jul 2009 10:40

lucka 52 lepo prosim za prevod.

Hvala in lep pozdrav!

Romanad

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

16. jul 2009 11:21

Izvoli: 5o strokov(novega) mladega cesna 1 kozarec belega vina 1 kozarec vinskega kisa 3,4 rdece pekoce feferoncke malo origana olivno olje extra vergine sol. V kozico damo cele stroke mladega cesna z vinom in kisom,( in soljo verjetno, tega ne pise) ter zavremo.Vre naj najvec pet minut.S penovko poberemo cesen in osusimo na kuhinjski krpi. Stroke vlozimo v steklene kozarce skupaj s feferoncki in origanom - po zelji -ter zalijemo s kvalitetnim olivnim oljem. Po enem mesecu lahko uporabimo. P.s. iz izkusenj z vlaganjem v olivnem olju naj se dodam, da moras RES dobro osusiti, sicer se ti lahko pokvari. Pa veliko uspeha! lp

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

17. jul 2009 8:00

Najlepša hvala vendar tisti česen ni bil v olju.Bila je bolj tekočina kot kis ali kaj.

Mogoče pa le kdo ve?

Lep pozdrav Romanad

romanad

kozamurnik

sporočila: 2311

17. jul 2009 8:20

Kjesi ga pa jedla? V katerem kraju,gostilni,prireditvi? Morda bomo pa le zvedeli,verjetno je kak član-ica iz tistih krajev. kozamurnik

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

17. jul 2009 9:12

Česna nikoli ne shranjujemo svežega v olje...potrebno ga je prevreti, da ne pride do botulizma. Do okužbe z botulinom pride namreč največkrat zaradi zastrupitve z neustrezno konzervirano hrano. Clostridium botulinum je anaerobna bakterija in se zato zlasti v nepravilno pripravljenih konzervah uspešno razmnožuje. jasna

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

17. jul 2009 9:19

http://www.sottocoperta.net/cucina/menu/risposta10.htm Se tole sem nasla. Bom naredila en manjsi kozarcek po obeh receptih, ze iz radovednosti in mislim da zna biti po obeh receptih zelo dober. Hvala za idejo! 25o gr mladega,olupljenega cesna 25o ml belega kisa 25o ml belega vina vejica rozmarina 2 lovorjeva lista 2 lista salvije 1 zlicka sladkorja 1 zlicka soli par zrn popra. Vse skupaj zavremo(1 minuto),pustimo da se malo ohladi ,nato iz tekocine odstranimo vejice lovorja,rozmarina in salvije ter zapremo. lp

romanad  

član od: 18.1.2006

sporočila: 340

21. jul 2009 7:47

Pozdravljeni!

Jedla sem ta česen v Goriških brdih na prazniku češenj.Bil je v nekakšni marinadi z veliko zelišči pa tudi čili je bil zraven.Prodajali so ga v "renfuzi" na kg.

Če je kdo od tam doma in pozna postopek priprave se priporočam.

Hvala in lep pozdrav!

Romanad

romanad

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti