Sreča - niko grafenauer

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

tema odprta - 15. mar 2009 16:51 | ogledi: 17.083 | odgovori: 26

Moj sin, ki obiskuje 8. radzred OŠ mora pripraviti opis (verz, kitica itd) pesmi Sreča in nekaj povedati o njej. Pravi da v učbeniku in na sletu nič ne najde. Mu lahko katera kaj pomaga. Sedaj se uči, ker jo mora tudi recitirati.

Hvala v njegovem imenu.

Sonce

sonce51

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

15. mar 2009 17:12

Kaj pa če pove kaj o sreči na splošno...? kaj osebnega mogoče? ali je potrebna interpretacija?

tulka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

15. mar 2009 17:31

Je mogoče tole:

 

Sreča

 

Sreča se najprej razkrije

v očeh,

ker v njih najlepše sije

njen smeh.

 

Od njega je ves svetal

še tako kisel dan.

In vsak trenutek je prav

do ušes nasmejan.

 

Sreča ni nikdar potrta

ali pa skrušena vase.

Le včasih je tiho zazrta

v minule čase.

 

A kadar se sreča obrne

stran od ljudi,

takrat ji senca zagrne

svetle oči.

 

Sreča ima ves čas dvojen obraz:

takega, ki osrečuje,

in takega, ki odvrnjen od nas

za prvim žaluje. Vir: Grafenauer, Niko. 1983. Skrivnosti. Ljubljana: Borec. Str. 14. Izbrala: Ylberina Rexhepi, 1. D

Cila

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. mar 2009 17:42

To, da "nič ne najde"....bi veljalo jemati z rezervo. Sam stric gugl najde kar precej Grafenauerja. Pa ne zato, da bi se dobesedno od tam prepisovalo, temveč zato, da se vidi, kaj je Grafenaurja zanimalo (poleg "žvečenja keramike" press) v njegovem pesniškem raziskovanju. Meni je njegova otroška poezija zelo ljubka (o delovanju za odrasle raje ne bi).... Zdaj pa takole, sonce51: pesem kot je tale Sreča (ponavadi delajo otroci tudi primerjave z Grafenaurejevo Samoto) so namenjene ravno trinajst-petnajstletnikom. To pa zaradi tega, ker se jim v tem času začne razvijati abstraktno mišljenje in počasi začnejo razumeti pomen posameznih čustvenih stanj: kako je, ko je človek srečen, kakšen se mu zdi svet takrat in kako je, ko je človek žalosten in kako takrat vse drugače vidi (krucefiks, saj sem ti naredila obnovo pesmi). Okej, zdaj pa to lepo z juniorjem preberita in potem naj junior izvoli napisati esej o tem - pa lahko vključi tudi kakšno svojo tozadevno izkušnjo, je zaželeno, se bo vsaj videlo, da razume sporočilo pesmi. Vendelina jr.

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

15. mar 2009 18:30

Hvala vam za pomoč. Da to je ta pesem Cila, jo imava tudi midva in že se jo uči recitirati. On trdi, da mora opisati kakšen je verz, kitice, sestava pesmi itd. Bi rekla pubertetnik " znanstvenik", ki želi vse narediti ob pomoči mame ali po liniji najmanjšega odpora. Ravnokar mi je rekel, da bo že sam nekaj napisal, naj me ne skrbi, ker vidi, da imam dela čez glavo in nimam časa in energije za Grafenauerja. Hvala vam Sonce sonce51

neznan uporabnik

15. mar 2009 19:07

so reševali domačo nalogo mama , ata in sin.trudili so se v soboto in nedeljo v ponedeljek po so vsi trije dobili nezadostno oceno.zakaj šolniki ne skrbijo za znanost,staršem pa prepustijo prosti čas,brez domačih nalog.tako bi starši lahko izpolnili svoje poslanstvo in jim nebi zmanjkalo časa za aktivnosti,ki so za otroka neobhodno potrebne.štarši morajo otroka naučiti :plavati,kolesariti,smučati,spoznavati lepote narave in podobno. učitelji pa naj ga naučijo pisati,brati in vsega ostalega kar spada v šolo.pa lep pozdrav. hmm

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

15. mar 2009 19:08

kot je že vendelina napisala, je ta pesem primerna ravno za to starost, kot jo ima tvoj sine in prav je, da res sam kej napiše in se potrudi. no tudi mamica kot vidim, ve koliko je ura, čeprav mu je želela pomagati. pa mislim, da tolko že zmore tudi sam. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

15. mar 2009 19:20

Hvala za vaša sporočila, ki so mi dobro znana in se z njimi tudi strinjam. Tudi sama mislim tako, vendar, ko pa otroku teče voda v grlo, pozabimo na ves razum in merila za vzgojo in dobro otroka. Tudi sama vem, da prevelika pomoč in angažiranost pri šoli ni OK, velikokrat pa razum pri tvojem lastnem otroku odpove in mu z materinskim nagonom pomagaš, čeprav mu dolgoročno to ne koristi čisto nič. Hvala Sonce sonce51

fleur  

član od: 28.4.2006

sporočila: 169

15. mar 2009 19:59

Verjetno mora pesem analizirati, kar pomeni tudi opis zunanje zgradbe... Pesem je sestavljena iz štirih štirivrstičnic ali kvartin, rima je prestopna, ritem ni izrazit. Potem pa še notranja zgradba oz. vsebina vsake kitice posebej ali obnova celotne pesmi. fleur

sonce51  

član od: 4.4.2008

sporočila: 237

15. mar 2009 21:34

Hvala! V tem trenutku sem mu prebrala, jaaaaa to je to je z nasmeškom vzkliknil. Naročila sem mu, to uporabi, dalje napiši in si pripravi in jutri, ko pridem iz službe mora biti zadeva pripravljena, brez popuščanja. Govorni nastop ima 20.3. Fleur, če veš še kaj o tej pesmi mi proooooooooosim napiši, da bom jutri preverila njegovo stvaritev. Še enkrat najlepša hvala in LP Sonce sonce51

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti