Rimski lonec

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

tema odprta - 17. mar 2003 14:56 | ogledi: 7.177 | odgovori: 47

Rimski lonec je lončen pekač s poroznimi stenami, ki se ga prej namoči v vodo, nato pa v njem hkrati peče meso, krompir, zelenjavo ipd. brez odpiranja. Zadevo poznam, zanima pa me, kje ga je možno kupiti. Nekaj sem iskala, pa nihče ne ve.

Lahko pomagate? Hvala in lep pozdrav. Fani

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

17. mar 2003 20:47

V trgovinah z ostalo posodo (vsaj jaz sem jo kupila v čisto klasični trgovini). Je pa to kar uporabna zadevščina... LP.

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

18. mar 2003 12:56

A lahko poveste za pripravo kakšnih jedi ga uporabljate? Jaz ga imam že kar nekaj časa, pa ga še nisem uporabila. Kakšne so prednosti priprave jedi v tem loncu? Hvaležna bi bila tudi za kakšen recept, ali nasvet kje bi do receptov lahko prišla! Lep pozdravček vsem!

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

18. mar 2003 22:08

Finta posode je v tem, da je porozna, obvezno jo prej za uro (ali po mamino nekaj ur) namočiš v vodo. Nato noter namečeš vse, kar bi naj bilo vaše kosilo: - poljubna količina mesa (cel piščanec, kosi piščanca, kremenatlci, puran, mešano ipd.) - poljubno krompirja (celega, narazanega na različne kose) - poljubno zelenjave (korenček, zelena, por, cvetača ipd.). Poljubno pomeni tudi, da lahko samo meso, samo krompir, samo zelenjavo ali kar pač hočeš skuhati. Maščobe ni potrebno dati nič, saj jo ima meso. Zalivati ni potrebno nič, saj je voda v stenah posode. Samo začiniš kot običajno. Pokriješ s pokrovom in vse skupaj daš v (ne preveč ogreto) pečico, saj se mora greti vse skupaj. Pečico nastaviš na ne preveč vroče, 180st. maksimalno, raje manj. Seveda pa je to stvar, ki jo prejkone pripraviš po nedeljskem zajtrku, da je za kosilo. Počasi se peče kar kakšni 2 uri ali več, odvisno od velikosti kosa mesa. Vmes naj ne bi nič odpiral, vse se peče in duši v lastnem soku in v lastni notranji klimi. Zaradi vode se nič ne izsuši, naredi se lepa skorjica, vse se krasno speče, skuha, zduši. Enkrat je nekdo rekel, da je to kuhanje za lenuhe - samo noter zmečeš in serviraš na mizo, tistega vmes ni, še štedilnika ti ni potrebno na koncu pomivati. Meni prav pride ob sobotah, ko zgodaj dopoldne pristavim v pečico, nato imam mir za pospravljanje stanovanja; ko je pospravljeno, je hkrati pripravljeno tudi kosilo brez mojega bezlanja. Ker se ne izsuši, se na posodo tudi prime ne, čisto lepo je mogoče umiti, mogoče se malo namoči. Seveda pa nobenih detergentov, saj se vpijejo v stene in jih dobiš drugič nazaj. Kljub temu se lepo pomije in ni mastno. Bolj točnih receptov nimam, kakšnega namiga ali druge izkušnje bom tudi jaz vesela. Vseeno pa ponavljam, da me zanima, kje ste v trgovinah videli to posodo. Pravzaprav bi ga rad kupil stric, ki živi v Kopru, vendar tudi izlet v Ljubljano ali obisk kje na Gorenjskem ni odveč.

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

20. mar 2003 9:42

Fani, najlepša hvala za prijazno razlago! Do danes nisem imela dostopa do interneta, tako da sem vaše nasvete uspela prebrati šele sedaj. Na vsak način bom lonec sprobala in že to soboto! Lep pozdravček! A ja, lonca žal nisem sama kupila, dobila sem ga za darilo. Videla sem ga pred časom v Astri za Bežigradom, vendar pa so zdaj tam gospodinjski oddelek zaprli. Sporočilo je spremenil(a) Noa dne 20. mar 2003 09:44:09

lonja  

član od: 20.3.2003

sporočila: 26

26. mar 2003 21:13

Tudi jaz imam doma rimski lonec, vendar moj ni porozen, ampak je glaziran s prozorno glazuro. Uporablja se ga ravno tako kot neglaziranega, je pa bolj praktičen kar se tiče čiščenja, shranjevanja in pred uporabo ga ni potrebno namakati v vodi. Kupila sem ga pri lončarju v Komendi (pri Kamniku), ki jih izdeluje v različnih velikostih - tudi za bograč ali prebranac. Moj je kar velik (gre komaj v običajno električno pečico), hrana iz lonca pa je izvrstna, ker se okusi krasno premešajo med seboj. Pri lončarju lahko naročite tudi klasičen neglaziran rimski lonec, vendar je tak manj vzdržljiv. Najbolje, da prej telefonirate, ker ne vem, če imajo na zalogi vse velikosti. Naslov: Milan Štebe, Podboršt pri Komendi 14, 1218 Komenda, tel.: 01 834 15 13 Lp Lonja Sporočilo je spremenil(a) lonja dne 26. mar 2003 23:50:52

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

27. mar 2003 7:58

Ali kdo ve, kje se ga na Primorskem dobi? Tanja

goga  

član od: 23.6.2002

sporočila: 304

27. mar 2003 8:57

Jaz sem ga videla v Mercatorju v Kopru.

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

28. mar 2003 7:47

Včeraj sem bila v Hipermarketu. Tam ga nimajo. Goga, v katerem Merkatorju ste ga videla? Tanja

goga  

član od: 23.6.2002

sporočila: 304

28. mar 2003 9:09

V Hipermarketu sem videla, med pekači je bil na polici!

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

28. mar 2003 14:39

Po mailu sem dobila naslov (hvala), prepišem ga še za vse, ki jih zanima. To je lončarsko podjetje Komenda, www.tera-rd.com, tel. 01/834-21-71, cena okoli 6.000 SIT. Na njihovi spletni strani dobiš naslove trgovin v Komendi, BTC Ljubljana, Kamnik, Koper, G.Radgona... Ne vem več na pamet, splača se pogledati njihovo spletno stran. Na oko je to isti lončar, kot ga omenja Lonja zgoraj. Še enkrat hvala in upam, da bo koristilo še komu. Fani

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti