Agar agar

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

tema odprta - 20. dec 2008 9:35 | ogledi: 45.018 | odgovori: 36

Zdajle bo veliko peke, zasledila sem tudi že kar nekaj tem o želatini.

Zdaj me pa zanima, kakšne izkušnje imate z agarjem. Jaz sem ga kupila zaradi orhidej (potreben je pri sejanju semen), potem sem pa prebrala, da je to v bistvu zelo primerno za kuho in moram reči, da sem letos vse marmelade naredila z njim in da želatine sploh več ne uporabljam. Naraven je, ZELO želira, kar pomeni, da ga ne rabiš veliko (prva marmelada je obupno trda, ker nisem vedela, koliko naj ga uporabim) in bolezen norih krav odpade

Bom poskusila naredit želejčke z njim.

lesnik, http://lesnik.moj-album.com/

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

20. dec 2008 12:26

agar in želatina sta oba enako naravna in enako nevarna, da dobiš bolezen norih krav. Strah je torej odveč, gre le za prosto izbiro - kakor ti bolj ustreza in kateri ti je bolj všeč. Za marmelade je pa tako ali tako boljši in marmeladni naravi dosti bližji pektin, ki je sicer tako ali tako v sadju (ogromno ga je v kutinah, nezrelih jabolkih, ribezu.....pa seveda v vrečki v prahu v samopostrežnah). Lep pozdrav, Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. dec 2008 16:00

limnol je napisal/a:
agar in želatina sta oba enako naravna in enako nevarna, da dobiš bolezen norih krav. Strah je torej odveč, gre le za prosto izbiro - kakor ti bolj ustreza in kateri ti je bolj všeč. Sonja

 

Limnol tole je pa čisto napak. Ali, bolje rečeno, popolna neumnost. Agar je pridobljen iz celičnih sten morskih rdečih alg. Kako si pa ti predstavljaš, da bi imele rdeče alge kaj s prioni, ki povzročajo bolezen, ki se pri ljudeh sicer imenuje Creutzfeldt-Jakobova bolezen, pri govedu pa seveda drugače. Obe pa povzročajo prioni, ki nastanejo s spremembo sicer v možganih normalno prisotnih prionskih beljakovin.

 

rimljanka - zasebno mnenje

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

20. dec 2008 16:43

Ah Rimljanka daj no. Koliko kolagena pa pridobijo iz možganov? Pa lep pozdrav, Sonja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

20. dec 2008 20:15

No ja, se strinjam, da je strah (skoraj) odveč, ampak tudi jaz sem že pred časom nabavila agar namesto želatine. Pa zaenkrat še čaka na kakšen recept za želejčke , sicer pa sem predvsem računala na kakšne kreme z agarjem, kjer pač pektina ne moreš uporabit.

 

Aja, glede "norih krav" pa - po brskanju na netu ugotavljam, da so se z vprašanjem kontaminacije želatine z  BSE veliko ukvarjali tako v Eu kot v Zda ( http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs113/ , http://ec.europa.eu/food/fs/sc/ssc/out321_en.pdf , http://www.cfsan.fda.gov/~mow/prion.html ). Kot kaže, so se odločili, da naj bi prioni izgubili svojo infektivnost pri obdelavi, s katero iz raznih ostankov živali naredijo želatino. Upam, da je res, saj se z želatino srečujemo vsepovsod.

 

 

limnol je napisal/a:
Ah Rimljanka daj no. Koliko kolagena pa pridobijo iz možganov? Pa lep pozdrav, Sonja

 

Ja, odgovor na tole je pa enak kot na vprašanje, koliko dioksina je normalno v svinjski šunki? Nič, če je vse narejeno tako, kot je prav. Pa verjamete proizvajalcem želatine, da skrbno izločijo vse možne drobce možganov itd iz živalskih ostankov?

Meni pa je agaragar pač vedno bolj simpatičen .  Upam, da bo lesnik našla kak dober recept.

Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 20. dec 2008 20:18:21

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

20. dec 2008 21:05

No, če dobro preberete stavek, ki ga je napisala limnol: (citat)agar in želatina sta oba enako naravna in enako nevarna, da dobiš bolezen norih krav (konec citata), potem seveda zaključite, da sta oba nevarna. Ker bi tako (in to seveda ni res, kar ve tudi limnol, predvidevam) lahko razumeli, da je tudi agar potencialni povzročitelj bolezni, sem se pač oglasila. Takole mimogrede nastanejo neresnice in zablode.

Nikjer nisem napisala, da so možgani v želatini, vem pa, da pri nas kar lep čas po odkritju nekaj primerov te bolezni pri govedu niso prodajalii nobenih kosti. Iz njih pa (tudi) pridobivajo želatino.

rimljanka - zasebno mnenje

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

22. dec 2008 10:10

Vse je tako kot je napisala Rimljanka. Agar-agar JE želatina, ki je po svoji čistosti tudi primerna za uporabo v mikrobiologiji. Iz nje in bujona delajo osnovna gojišča za prenekatero bakterijo, je pa seveda zeo uporabna tudi v kuhinji. Enačiti agar-agar iz kolagenom, želatino iz govejih kosti in ne vem kaj še pa je popolna bedarija. LP hedonist

dipi  

član od: 26.1.2009

sporočila: 3

26. jan 2009 8:58

Pozdravljene! Sama sem agar agar preizkusila že kar nekajkrat za pripravo jogurtove kreme za torto, pa moram žal reči, da nisem preveč navdušena. Če kremo pripravljam z želatino v lističih mi vedno uspe (krema je kompaktna in brez grudic), medtem ko pri uporabi agarja vedno nastanejo kepice, poleg tega pa še krema čez čas spusti nekaj tekočine :( Pripravljala sem jo na podoben način kot želatino v prahu; damo v hladno vodo, da nabrekne, potem pa segrejem ter dodamo jogurtu. Je vmes kakšen trik, za katerega ne vem? Ali mora biti agar potem, ko ga segrejemo, popolnoma tekoč? hvala vsem za pomoč, Dipi dipi

nuvi  

član od: 13.4.2008

sporočila: 55

28. jan 2009 17:02

kje pa dobite ta agar agar nuvi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. jan 2009 19:16

Zanesljivo ga imajo trgovine, ki zalagajo mikrobiološke in ostale laboratorije. Seveda pa ni namenjen kuhi. Najbrž pa je, vsaj kateri od ponujanih, tudi uporaben. Mora pa biti čisti agar, ne hranilni. To pa tako ali tako prodajalci vedo.

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

28. jan 2009 22:24

Videla sem ga v hipermarketu Mercator.

stana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti