Peka torte

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 8. jan 2003 16:49 | ogledi: 11.338 | odgovori: 22

Bliža se sinov rojstni dan in kot že vsa leta do sedaj, bom tudi letos sama spekla torto. torte pečem res velikokrat , vedno so okusne, nikoli pa se mi še ni zgodilo, da bi bile lepe. Moti me biskvit, ki se mi vedno dvigne na sredini, saj veste, v hribček, ki sicer potem malo upade, a rezultat tega nikoli ni ravna torta, ki bi jo lahko lepo okrasila. Ne vem kako uspe slaščičarjem, da so njihove torte tako ravne. Kaj delam narobe? Vedno pazim, da pecilni in moko presejem skupaj (pa tudi če kdaj pozabim, ni nič drugače), uporabila sem že različne moke, ne vem kaj bi še spremenila. Prosim pomagajte. Res si želim speči lep, raven biskvit!

Rada bi tudi nasvet za okrasitev s smetano, ki se mi vedno razleze na torti, da ne morem delati lepih okraskov (imam dresirno vrečko in injekcijo). Katero smetano naj vzamem, kako jo pripravim, ji še kaj dodam ali le stepam?

Imam ogromno kuharskih knjig, a nikjer nič uporabnega.

Pomagajte!

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1687

8. jan 2003 19:10

Ponavadi jaz del biskvita, ki je bil na dnu pekača, če ga razrežem dam na vrh. Obrnjen, da je zgoraj lepo ravno. Smetano stepam z vanilijevim sladkorjem. Vmes dam pa tudi vrečko kremfixa (Na nekaterih vrečkah piše Sahnesteif). Daš eno vrečko na 0,25 l sladke smetane iz kravjega mleka. Stepaš do trdote kot ponavadi brez tega. Smetana ostane lepa tudi če je torta dalj časa na sobni temperaturi. Se ne razleze. LP Saša Saša-Aleksandra Venturini Sporočilo je spremenil(a) Venturini dne 08. jan 2003 19:11:26

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

8. jan 2003 19:51

Mislim da je ze enkrat v forumu nekdo nekaj podobnega spraseval in nasvet je bil (ce se ne motim) da ne smes namazati oboda. Sama biskvit tudi obrnem, tako kot Sasa, ce je bunka zelo velika jo pa kar odrezem in naredim nekaj jezkom podobnega. Smetani dodam kremfix in se dobro obdrzi. Verjetno bi pomagalo tudi malo zelatine. LP, R.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. jan 2003 20:34

Mislim, da pečete na preveliki vročini. Biskvit se tako okoli že speče, na sredini pa ne, in ko se potem peče tisti na sredini, se razširi (naraste) pač navzgor (v "hrib"). Jaz torte pečem pri 175 stopinj C, pa mi enakomerno narastejo. Lep pozdrav in upam, da vam bo uspelo! cervus

Berni  

član od: 2.7.2002

sporočila: 55

9. jan 2003 11:47

Pozdravljene, jaz torto ko je ohlajena vedno obrnem "na glavo", tako da je spodnji - povsem ravni del zgoraj in s tem je problem rešen. V Vendelinini kuharici piše, da če nastane hribček ali vdolbina to pomeni - preveč ali premalo moke ali previsoka ali prenizka temperatura. Glede smetane - meni se je super obnesla čokolada s smetano - raztopila sem dve beli čokoladi in ju vlila v 0,5 l smetana, zmešala in krema je bila super za mazanje in dobrega okusa. Upam, da vam uspe. LP

lenci 123  

član od: 15.11.2002

sporočila: 5

9. jan 2003 12:48

caw!sem izsolana slascicarka in lahko ti svetujem kaj naredis narobe!prvo za biskvit poglej ce imas nastavek oz.pekac raven.ko biskvit speces ga pomokaj po zg.strani in obrni da se ohladi.Tako,da bo spodnji del na vrhu.ce delas pravilno kot sem napisala ti ne sme narasti.smetana pa je najboljsa ce jo mesas 0.5l alpske in 0.5l hulala.to je najboljsa kombinacija ker je hulala zelo trda.veliko srece pri peki biskvita ti zeli lenci alenka platinovsek Sporočilo je spremenil(a) lenci 123 dne 09. jan 2003 12:51:26

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. jan 2003 14:10

Jaz tudi kombiniram navadno in rastlinsko smetano, kremfixa pa ne dodajam, vedno pa ju vzamem direktno iz hladilnika, da sta obe dovolj hladni. Moje torte so tudi imele hribčke, pa se je zadeva nehala, ko sem nehala mazati obroč modela. LP Loni

Anera L.  

član od: 7.12.2001

sporočila: 82

9. jan 2003 16:48

Še majhni trik: ko je spečen biskvit, in ga izvadimo s visine od 30-tak cm ga pustimo pasti na radno ploho (1-2 puti) - zakoni fizike, čestice zraka odjednom se rasprše in ne pomalo kot se hladi brez tega. Anera Longin

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

9. jan 2003 20:00

Ce naredite biskvit po sledecem receptu, ga boste brez tezav narezali ne lepe oblate in ne bo imel nobenih "hribckov" na sredini. In sicer: 10 jajc (locis beljake in rumenjake)...v rumenjake das 5 zlic sladkorja in stepas 15 minut z el. mesalcem......iz beljakov stepas sneg in ko postane trd, mu pocasi dodajate 5 zlic sladkorja....tudi sneg stepate cca 15 minut...nato narahlo masi zmesate med seboj (s kuhalnico) in dodate 10 zlic moke, ki jo seveda tudi narahlo vmesate v maso....to je vse...biskvit pecite na 180 C priblizno 30-40 minut (raje preverite z nozevo konico, ce je peceno)......Ko je peceno, upstevajte nasvet Alenke Platinovsek. Ko boste torto sestavljali skupaj, jo zlagajte v obroc od pekaca, ki ga na koncu odstranite in torta bo ravne oblike. Jaz torto krasim s Hulala smetano, ki ji vmesam se nekaj mleka. LP Martina

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

10. jan 2003 7:27

Lepa hvala vsem, dobila sem toliko nasvetov, da zdaj pa res mora uspeti. Javim se čez dober teden in bom povedala, kako mi je šlo tokrat.

mm  

član od: 11.12.2002

sporočila: 24

10. jan 2003 7:45

Mislim, da je finta v maščobi, ki je na pekaču. Jaz delam torto tako: mešam vedno cela jajca, tako da masa naraste in se skoraj čisto strdi, dodam enako število žlic sladkorja kot je jajc in eno več moke in malo pecilnega praška. Na dno tortnega modela dam peki papir, na obod pa tudi papir, če se mi zljubi ali pa ne.Pečem na 220 in ko je pečano pustim par minut še v pečici, pri odprtih vratih. Nato z ostrim nožem obrežem ob robu pekača ( če nisem dala papirja)in obrnem biskvit. Lahko pa poizkusiš tudi z biskvitom, ki vsebuje maščobo. Po mojih izkušnjah je kriv namazan pekač. Naj ti uspe! Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti