Alergija na nikel

Zvezdana  

član od: 20.1.2003

sporočila: 118

tema odprta - 30. apr 2008 14:33 | ogledi: 11.540 | odgovori: 20

Prosim vas, ali katera ve, v kateri hrani se nahaja nikel?Sin je namreč zelo alergičen, rekli so mi, da alergijsko reakcijo lahko podaljšuje že zelo malo količina niklja v hrani.

LP

Zvezdana

Basti  

član od: 11.11.2007

sporočila: 558

30. apr 2008 14:43

Nikelj je v kakavu, izdelkih iz kakava, lešnikih, različnih semenih, ržena moka, grah, riž, ovseni kosmiči, ajdova in ječmenova kaša,...

Pa še link do foruma o alergiji na nikelj:

http://www.kemija.org/forum/viewtopic.php?t=2132&am

Upam, da sem ti kaj pomagala.

lp Saša

Zvezdana  

član od: 20.1.2003

sporočila: 118

30. apr 2008 15:41

Hvala Basti, že mesec dni, odkar se mu je to spustilo, pregledujem internet, tudi ta link sem prebrala, vendar mi preveč ne pomaga.Sin je tudi ležal v bolnici, domov je prišel v hujšem stanju kot je tja šel, na propustnici so napisali, da ga puščajo zato, ker se tam ne naspi???Mažem ga z kortikoidno kremo in če kak dan izpustim /ker se mi zdi boljši/je naslednji dan še huje. Zato si mislim, da je stalno v kontaktu z alergenom.Iz njegove sobe sem odstranila vse, kar bi lahko vsebovalo nikelj, živi na krompirju, ker se bojim mu karkoli dat. Ah,ja

Stentor  

član od: 19.1.2008

sporočila: 84

30. apr 2008 16:12

Zdravo. Moja mami je tudi alergična na nikelj. Vsega se ta trenutek ne spomnim, ker njena alergija tudi ni tako močna in se vseh navodil ne rabi držati tako rigorozno. Vem da smo takrat morali zamenjati vso rostfrei posodo, zdaj imamo samo teflonsko ali emailirano. Tudi grelec za vodo smo kupili plastičen in z integriranim grelnim elementom. Niklja je veliko v različnih kovinah, tudi žlahtnih. Različni predmeti, v katerih je nikelj so nakit, lasne sponke, okviri očal, zadrge, ure, barve za lase, kovinsko pohištvo, kovanci in še druge, ki pa se jih ne spomnim. Kritična živila so fižol, gobe, špinača, paradižnik, grah, zelje, čebula (ta je še posebej zoprna za izogibanje, sploh če veliko jeste zunaj - praktično nemogoče), žita nasploh, ostrige, rozine, kakav, čaj in vse iz konzerve. V bistvu se je pri hudih alergijah potrebno čim bolj izogibati kovinskim predmetom nasploh, ker so večinoma povsod sledi niklja. Z živili je nekoliko lažje, problemi so večinoma samo pri čebuli. Tudi sama imam težave z njo (sicer ne zaradi niklja) in lahko povem da je živa groza ljudem dopovedati, da jo ne rabijo tlačiti v čisto vsako jed. Upam da sem kaj pomagala. Stentor

Zvezdana  

član od: 20.1.2003

sporočila: 118

30. apr 2008 16:50

Hvala, seveda si pomagala.Za čebulo sem tudi slišala, imaš prav, to je velik problem, ker si nekaterih jedi sploh ne znam predstaviti brez nje, golaž na primer.Pa še zelo rad jo ima.Pa paradižnik?Če ne more svežega in niti iz konzerve, kako pri bogu naj naredim veliko jedi,ko pa ga je skoraj povsod potrebno dat?Izgleda, da bo še dalje samo na krompirju.Kaj pa meso, nekje sem prebrala, da se mu pri alergijah morajo izogibat? Zvezdana

Zvezdana  

član od: 20.1.2003

sporočila: 118

30. apr 2008 16:53

Kaj pa pšenična moka? Zvezdana

Stentor  

član od: 19.1.2008

sporočila: 84

30. apr 2008 17:18

Mi že precej dolgo jemo pretežno brez čebule, me z mami sploh brez. Moram reči, da smo se zelo hitro navadili. Parkrat bratoma in atiju sploh nismo povedale, da je jed brez čebule in ni bilo nobenih pripomb. Se mi zdi da je precej precenjena, ker smo pač tako naučeni da mora biti povsod. No ja, v golažu seveda ne gre brez. Za meso ne vem, da bi bile kake omejitve. Kar se tiče moke je na sploh načeloma priporočljivo čim bolj zmanjšati vnos žit. Pri živilih se pogosto zgodi, da ni drugih vidnih znakov alergične reakcije kot so trebušni krči, napenjanje in driska. Verjetno se boste morali še kar nekaj časa loviti in ugotoviti, kaj vašemu sinu preveč škodi in kaj nima večjih posledic. Morda bi bilo najbolje, da ukinete vsa živila, ki naj bi škodila in poskusite postopno nazaj vpeljati tista, brez katerih le težko zdržite. Potem pa opazujte reakcijo, mogoče se pa ne bo zgodilo nič preveč kritičnega. Aha, pa še to. Poskusite se obrniti na bolnico ali oddelek, kjer so diagnosticirali vašega sina, mogoče tudi na zdravnika. Gotovo vam bodo pomagali z nasveti glede prehrane ali pa vam dali kak seznam neugodnih živil. Vsaj tako je bilo pri moji mami. Veliko sreče! Stentor Sporočilo je spremenil(a) Stentor dne 30. apr 2008 17:21:21

Zvezdana  

član od: 20.1.2003

sporočila: 118

30. apr 2008 20:09

No, to je problem. V bolnici so postavili dijagnozo dermatitis alergica kontacta z generalizacijo.In rekli, naj se izogiba kovin. Teste na alergijo ne morejo baje narediti, dokler ima izpuščaje na koži. Oni pa že mesec nočejo izginiti. Zvezdana

Zvezdana  

član od: 20.1.2003

sporočila: 118

30. apr 2008 22:40

No, to je problem. V bolnici so postavili dijagnozo dermatitis alergica kontacta z generalizacijo.In rekli, naj se izogiba kovin. Teste na alergijo ne morejo baje narediti, dokler ima izpuščaje na koži. Oni pa že mesec nočejo izginiti. Zvezdana

Jagoda501  

član od: 10.2.2008

sporočila: 28

1. maj 2008 2:22

Živjo! Kaj pa žlice & noži oz. pribor za kuhanje? Na splošno bi jaz dala prednost celim živilom pred tistimi iz konzerv ali tub. Npr raje kuhane cele žitarice kot moko, vsaj za sprobat... Pa čimbolj nepredelano & eko hrano... Mogoče od kakega eko kmeta? al pa vsaj nekoga, ki uporablja bolj "prijazne" načine transporta hrane... Se bi morda dalo najti kaj moke ali kaše zmlete "na kamen" (po starem) ali najti celo kak mlin na kamen? aja, ups, sem videla, da naj bi bla žita problematična. No, bi blo za preverit, če je problematičen sam nikelj v žitih/čebuli (tudi če so eko), al pa zaščitna sredstva/škropiva oz. način predelave in transporta. Mogoče pa Stentor ve kaj več o tem? Namesto noža itd pa morda hrano zmečkat z lesenim "krepelcem" (nimam pojma kako se mu uradno reče, vem, da ga stara mama ima..) ali v "možnarju" (lesenem ali iz kamna) ali čem podobnem... Tudi je lahko morda z leseno ali hm, plastično žlico, pa to ste najbrž tako sami ukrenili.. (sama sem sicer precej skeptična do plastike, je treba vsaj preverit, da je zadeva kvalitetna) Tudi do teflona sem precej skeptična... Če tolerira emajlirano posodo, je najbrž tista boljša... Mogoče lahko tudi tale link kaj pomaga, kje vse se uporablja nikelj: tudi pri transportu žita & mleka ali sokov... http://www.acroni.si/si/index.php?cat_id=152 (Iskala sem takole: http://www.google.si/search?hl=sl&q=nikelj+hrana&m če je mogoče gor še kak uporaben link) Kaj pa kaka jajca - morda bi to lahko toleriral? (sploh če so čimbolj eko?) Pa pripravljena v "ok" posodi? Za preverit bi bilo še - zadrge, gumbi, postelja, ročaji na vratih ali na pohištvu, papirnate sponke...morda celo kuliji oz. pisala, pa šolske torbe ali peresnice, kovanci... (o različnih evrotih tule: http://www.ecb.int/bc/faqbc/circulation/html/ind ) Pa posoda ("šalce") & pribor v šoli oz. bolnici (?)... kljuke na oknih/vratih? (morda dat čez prevleke ipd - ali ste to že naredili?) Pa domnevam, da date dol prstane ipd, kdor se ga dotika? A je kdaj mel kako operacijo in ma morda vstavljene kake ploščice v telesu? (al pa skriva kak piercing?) Osebno sem bla alergična na uhane, tudi zlate... (kar precej ljudi je) Tudi tale link ste najbrž že našli, pa vseeno: http://www2.24ur.com/bin/experts.php?esection_id=2 "Nikelj je dodan številnim drugim kovinam, najpogosteje pridete v stik z njim z bižuterijo tj. nakitom, ki ni narejen iz zlata. Nikelj pa je dodan tudi mnogim živilom, zato tistim preobčutljivim na nikelj svetujemo, da se takim živilom izogibajo. Naštela bom nekaj takih živil: drobovina, ribje konzerve, morski sadeži, rakci, školjke, večje količine edamskega sira, soja in sojino mleko, stročnice, jabolka, pomaranče, fige, konzervirano sadje. Od pijač pa pivo, rdeče vino, kakao, čokolada......Možnost, da alergija pri vas izgine v naslednjih letih obstaja, vendar se morate stikom s to kovino čimbolj izogibati. Lep pozdrav - Jadranka Korsika Mrak" - dobra novica je, da zna to samo izginit, ko najdete vzroke & se jim izogiba!! Koliko je sin star? Bi se lahko šel "detektive" skupaj z mamo & drugimi? Še ena varianta pa bi bla preverit, kaj je v vaši bližini - morda kak vrl podjetnik ali tovarna ipd., ki v zrak (ali celo v vodo) spušča problematične snovi? Znano je, da otroci prej zbolijo, če so izpostavljeni takim rečem... Ko sem bila mala, sem bila alergična na dodatke & konzervanse v hrani (živeli pa smo tudi blizu kemične tovarne). Pač nism jedla te hrane, & (zelo srbeči) spuščaji so izginili...Zdaj tudi če kdaj kaj pojem, ni spuščajev, se pa taki hrani na splošno zelo izogibam. (Pa tudi bolje se počutim proč od doma & tovarn!;)) Hm, kaj pa pipe & kopalnice? (Okej, to je mogoče že ekstremno, ne vem... Morda pa bi vseeno veljalo preveriti kako je s tem... V starih ceveh je verjetno plast apnenca, tako da ne pride do vode... Ste kaj menjali napeljavo in dali not nove pipe? Kaj pa pri tuširanju, je dotik s kovino?) Aja, pa fajn bi blo zapisovat "dnevnik prehrane" - hrana & reakcije, počutje, aktivnosti... Veliko sreče pri iskanju (& najdenju) "krivcev" & eksperimentiranju s prehrano! Jagoda501 Sporočilo je spremenil(a) Jagoda501 dne 01. maj 2008 02:27:17

Zvezdana  

član od: 20.1.2003

sporočila: 118

1. maj 2008 12:21

Jagoda, hvala. Kaj smo naredili do sedaj? Vse gumbe na kavbojkah smo prelepili, naredili nove pasove z plastičnimi sponami.Sinu je 16 let, tako da lahko sodeluje v iskanju vzroka.Kuham v Zepter posodi, upam, da je varna. Vso posteljino preplahnem dva krat. Če je na računalniku, ima prekrito miš, ker je nekako srebrna, pa se bojim, da je tam nikelj. Tudi vodovodne pipe so problem, to še nismo rešili, je nemogoče na vse pazit, izgleda, da je nikelj povsod okoli nas.Največji problem je, ker izpuščaji ne izginejo in težko poznaš, ali jih je vec ali manj.Ne sme sedeti na kožni garnituri v dnevni sobi, saj tudi v barvah na kožo in drevo je nikelj. To, da nesme jesti jabolk me je šokiralo, to je edino sadje, ki sem mu ga dovolila, ker sem mislila, da je varno. Danes za kosilo dobi kuhano zelenjavo-bučke, krompir, korenje,brokoli.Samo posoljeno.Vse kuham naravno, cel čas mu ne dajem nobenih konzervansov. Vesela bom kakršnekoli ideje za kosilo, jaz sem vse izcrpala. Možnosti ni prav veliko. Hvala vsem Zvezdana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti