Vinski kamen

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

tema odprta - 27. feb 2008 9:33 | ogledi: 17.148 | odgovori: 11

Pozdravljeni!

V nekem receptu sem zasledila, da med moko in pecilni dodaš vinski kamen (1/2 žličke) - se pravi da je najbrž v prahu. Ali mogoče veste kaj je to, ali da pecivu kakšnen specifičen vonj, okus, kje se ga da kupiti ali ga nasploh lahko mirno ignoriram ter izpustim?

Hvala in lep pozdrav!

Moycaa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

27. feb 2008 9:34

Vinski kamen sem videla v bolje založenih supermarektih in v prodajalnah z zdravo prehrano (na priemr Sonce v MAriboru), tudi v apotekah. Če se ne motim, se uporablja namesto pecilnega praška, je menda bolj naravna reč. Mamamia mamamia

kit-kat  

član od: 22.6.2007

sporočila: 36

27. feb 2008 10:03

imajo ga tudi v DMju, intesparu... - ja med zdravimi / bio zadevami. v DMju je cenejši, res pa je da nisem primerjala količine, tako da se lahko motim. je pa res nadomestek pecilnega praška, to je "bio pecilni prašek". lp kit-kat

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

27. feb 2008 10:19

V Intersparu ga imajo na polici z zdravo prehrano in ne na isti kot ostale pecilne praške. Ima malce nenavadno embalažo, vidi se, da je notri prah v prepognjeni vrečki.

Utrinek: Zakaj se reče prašek in ne prah. Prah je prah. Vedno brišemo prah in ne prašek !

F r i n a

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

27. feb 2008 10:48

Jaz pečem z njim vsa peciva. Če ga že dodajam noter...

 

lidka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. feb 2008 10:51

Dodatek k utrinku:

     prášek  -ška m (ȃ) 1. navadno s prilastkom izdelek iz določenih snovi v obliki zelo drobnih suhih delcev: v kozarec je stresla bel prašek / pralni prašek; prašek proti mrčesu ♦ gastr. pecilni prašek sredstvo za rahljanje testa; kem. kromov prašek 2. farm. zdravilo v obliki zelo drobnih suhih delcev: praški in tablete / kombinirani prašek zdravilo proti glavobolu, ki sestoji iz različnih zdravilnih praškov / zdravilni prašek 3. ekspr. zelo droben suh delec snovi v zraku, na predmetih, stvareh: vsak prašek sproti pobriše ∙ ekspr. niti praška moke nimam več prav nič

   práh  -ú in -a m (ȃ) 1. zelo drobni suhi delci snovi v zraku, na predmetih, stvareh: prah se nabira na pohištvu; prah se poleže, useda; brisati prah z omare; vozila dvigajo prah; iztepsti prah iz odeje; debela plast prahu / ekspr. požirati prah vdihavati zrak, poln prahu / cestni prah ki nastaja na netlakovanih cestah; krpa za prah // kar je temu podobno: zdrobiti kamenje v prah; ekspr. oblak snežnega prahu / cvetni prah več pelodnih zrn, pelodna zrna 2. navadno s prilastkom izdelek iz določene snovi v obliki zelo drobnih suhih delcev: arzenikov, grafitni prah; predelovati premogov prah; jajca v prahu posušena in drobno zmleta; mleko v prahu ● ekspr. to delo je že prekril prah je že pozabljeno; ekspr. to je dvignilo mnogo prahu povzročilo je razburjanje, govorice; ekspr. njegovi načrti so se sesuli v prah niso uspeli; ekspr. spremeniti v prah in pepel popolnoma uničiti, razrušiti; vznes. naši sovražniki bodo ležali v prahu bodo premagani, ponižani; ekspr. zdrobiti koga v sončni prah uničiti ga, onemogočiti ga; star. strelni prah smodnik; ekspr. jezen sem nanj, da bi ga zmlel v sončni prah zelo; bibl. prah si in v prah se povrneš človeško življenje je minljivo; bibl. otresti prah s čevljev in zapustiti kak kraj pretrgati vse zveze z njim ◊ agr. gnojilo v prahu; geol. kozmični prah delci, ki padajo iz medplanetarnega prostora na zemljo

vir: http://bos.zrc-sazu.si/sskj.html

Tole zgoraj je bolj za hec.

Vinski kamen pa so včasih dodajali tudi čaju (tistega, ki je nastal v sodu ali steklenicah z vinom), za boljši okus čaja.

Je pa vinski kamen kalijev hidrogentartrat, pecilni prašek pa natrijev hidrogenkarbonat. Iz obeh se sprošča ogljikov dioksid, ki daje rahlost testu.

rimljanka - zasebno mnenje

Mac  

član od: 2.8.2006

sporočila: 199

27. feb 2008 11:37

Dobi se v vseh trgovinah z zdravo prehrano, tudi v Intersparu. Vedno poišči čisti vinski kamen, brez dodatkov. Uporabljam ga pri peki peciva, pirinega kruha in ostalih jedeh, kjer nadomesti pecilni prašek in tudi kvas. LP Mac

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

27. feb 2008 13:40

Čao, jaz tudi uporabljam ta vinski kamen (ne vem, kaj je še zmešano zraven) iz DM-ja, v rumeni vrečici, namesto pecilnega kamna. Ga pa vedno uporabim manj kot piše v receptih, tudi brez sem že pekla. Dodam ga kvečjemu kakšno noževo konico. In če vam odkrito povem, nobene razlike ni. Pri biskvitih je itak bistveno, da so jajca in sladkor dobro penasto umešana, pa sneg narahlo dodan, ne pa koliko pecilnega dodaš.... Lep pozdravček, S.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. feb 2008 23:02

Ja, Katka, v mojih še bolj kuharskih začetkih mi ga je nosila prijateljica iz ZDA, potem ko sem obletala pri nas vse lekarne, ker tam so ga včasih prodajali. Potem pa je DM na police postavil svojo bio linijo. Seveda pa mi je ameriško pakiranje bolj pri srcu, vsaj 200gramska embalaža.

Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti