Alergija na jajca

neznan uporabnik

tema odprta - 27. avg 2002 13:31 | ogledi: 18.084 | odgovori: 14

Živjo!

Sem mama enoletnega fantiča, ki je alergičen na jajca. Zanima me, če obstaja

kakšen recept za palačinke, cmoke in peciva brez jajc.

Hvala!

ema

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

27. avg 2002 23:00

Zivjo! Sicer ti ne morem veliko pomagati, zanima pa me, kako izgleda taksna alergija? Kaksni izpuscaji na kozi, suha koza ali kaj podobnega? Jaz sem nekaj casa delala palacinke brez jajc (ali pa z eno samo), s tem, da je treba maso - testo precej vec casa pustiti stati, da se moka napije in nimas na koncu trdih palacink, ki se jih niti posteno ne da zviti. Ce bo navajen ze od malega ziveti brez jajc , niti ne bo vedel, kaj zamuja. S tem se tudi jaz tolazim: Jaz in moj eno leto star sincek ne prebavljava mlecnega sladkorja. Zato bolj ali manj (on bolj, ker je bolj obcutlijv; jaz manj) ziviva brez mleka in vseh izdelkov, ki vsebujejo mlecni sladkor. Zelim ti veliko uspeha pri iskanju receptov in kuhanju! Sycia

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

28. avg 2002 7:09

Zdravo! Tudi moj najmlajši je bil nekaj časa alergičen na jajca, tako je bilo mnenje zdravnice. Imel je izpuščaje-hrapavo kožo na nogah. Kmalu pa sem ugotovila da to ni od jajc, ampak od šampona-kopeli. pa še recept za pecivo-reče se mu SNEŽNI PIŠKOTI, je zelo star recept. (ker pozimi včasih ni bilo jajc) in je najpreprostejše pecivo kar jih poznam. Gre pa takole: 20 dag moke 10 dag margarine 1o dag sladkorja in malo limoninega soka. Zamesi testo, razvaljaj in skupaj z malčkom izrezujta srčke, zevezdice, lunice... Peče se 10 minut pri 180-200 stopinjah. Peko še vmes preveri ker so zelo hitro pečeni. Ti piškoti so zelo okusni, mi jih velikokrat jemo, čaprav nismo alergični na jajca. Poskusi, ne bo ti žal.

neznan uporabnik

6. sep 2002 13:12

HoJ, moj sin je sedaj star že 15 let, a kot majhen je imel neurodermitis, izpuščaje, rane...takrat so mi na pediatriji dali seznam prepovedane hrane (mleko, jajca, rdeče meso, vsa obarvana zelenjava, sadje razen banan in jabolk... in še in še. Po prvem prestanem šoku smo vsi (vključno s starimi mamami , prababicami..) začeli izumljati hrano za dečka. Iz prahu za sojino mleko (takrat se je temu reklo sojamil), bele moke, vode in ščepca soli smo naredili maso kot za palačinke, sprva je bilo dokaj čudno, a sčasoma se je navadil. Mazali smo jih z jabolčnim želejem , ki ga pripravljala prababica (laho dobim recept, če kdo želi), ona je tudi pekla izvrstne piškote brez mleka,in jajc z margarino (kot lincer). sčasoma smo ugotovili, da pravzaprav lahko pripraviš katerikoli obrok brez uporabe kravjega mleka in jajc. Če bi želela kako informacijo več, sem na voljo, pa tudi prababica. lep pozdrav. darja jeglič

mkerec  

član od: 11.9.2005

sporočila: 2

11. sep 2005 23:00

Lep pozdrav! Ga. Darja kje vas lahko kontaktiram za vec receptov. Moj email mkerec@yahoo.com. lp mkerec

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

12. sep 2005 9:43

Ema in vsi, ki morate "kuhati z omejitvami" imam eno zanimivo informacijo za vas: te dni je izšla knjiga z naslovom " Kuhinja z omejitvami" avtorja Dražigosta Pokorna, založilo pa jo je Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije (ilustriral pa jaz) Knjiga ima 140 strani, avtor je zbral 230 receptov z različnimi omejitvami: so recepti brez jajc, brez glutena, brez mleka, brez soje, pa recepti brez mesa, z malo maščob z manj soli in z manj sladkorja. Več informacij o knjigi lahko dobite na Društvu pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije, Primožičeva 2, Ljubljana, (zdravstveni dom Črnuče), tel.: 561 63 20 ali pa na dpbs@siol.net Bojan

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

12. sep 2005 12:02

Poglej tudi za razne veganske recepte (vegani namreč ne jejo jajc, pa mleka tudi ne - če tvoj mali sme mleko, lahko uporabljaš navadno mleko namesto sojinega v njihovih receptih, da si ne kompliciraš življenja bolj kot je treba) - ti recepti so sicer tudi brez mesa, ampak sladice so tako ali tako brez mesa, ne?;) Ravno v soboto sem videla v knjigarni eno, ki je celo v slovenščini: Matejina veganska kuharica ali nekaj takega - notri so bile tudi palačinke brez jajc, verjetnose malo težje spečejo, ampak da pa se. Ni me pa knjiga toliko pritegnila, da bi jo kupila... Ampak zate bi bila verjetno uporabna... Pa še ena knjiga ima veliko receptov za sladkarije brez jajc: Krišnova kuhinja, je tudi v slovenščini in se preverjeno še dobi v Mladinski knjigi, za drugje ne vem (je fajn knjiga, jaz mam skopirano doma;). Sploh so orientalski recepti, sploh indijski super glede tega, ker zelo malo uporabljajo jajca (vsaj v primerjavi z nami), verjetno zato, ker se v tisti klimi hitreje pokvarijo... V bazi imaš moj recept za njoke, ki tudi ne vsebujejo jajc, zato ti zagotavljam da v krompirjevo testo NI TREBA dajat jajc, so samo zato, da se lažje oblikuje, ampak z malo spretnosti to res ni noben problem, probaj, boš videla. Enostavno spusti jajce in daj manj moke. Lahko pa za cmoke uporabiš kar moj recept za njoke. reca prisega, da se da tudi potico lepo spečt brez jajc, nisem še probala, ker nismo nori na potice. pa vse, kar je iz krhkega testa lahko tudi preživi brez tistega rumenjaka v testu, daš mogoče žličko masla ali vode več, pa je! Danes so objavljeni mlinci brez jajc, tudi tortilje lahko je, pa še nekaj keksov, rogljičkov itd,...je not. Pa vse sladice iz vlečenega testa (zavitki, baklave, raznorazne orientalske slaščice...) Nekateri jajca baje nadomeščajo s sluzjo, ki jo spusti laneno seme, če ga namočiš (nisem še probala, ker mi še ni bilo treba:), nekateri pa dodajajo ovsene kosmiče za vezivo. probaj, kaj ti odgovarja. pa vprašaj zdravnike, ali beljake sme ali celih jajc ne sme! Če sme beljake, je stavr precej enostavnejša... Lahko delaš španske vetrce in imaš to kot podlago za torte... Veri

mkerec  

član od: 11.9.2005

sporočila: 2

30. sep 2006 18:21

Pozno se oglašam, čas kar hiti ... Hvala obema ... bom poiskala knjigi! mkerec

marika  

član od: 4.5.2004

sporočila: 125

30. sep 2006 19:11

Palačinke brez jajc in mleka, ki so po vrhu vsega še zelo dobre. PALAČINKE BREZ JAJC IN MLEKA 200g pirine moke 70g ajdove moke(namesto jajca) 510g vode ali radenske 10g olje za peko sol Tole je slika teh palačink: http://marika.moj-album.com/slike/345374/9XjJpG Sličica slane variante(skuta z zelišči): http://marika.moj-album.com/slike/345374/btSO4Q in sličica sladke variante(marmelada in eurokrem): http://marika.moj-album.com/slike/345374/icz4LQ Opombe: narejeno maso pustimo počivati vsaj pol ure. V osnovno maso lahko dodamo tudi zelišča po izboru(peteršilj, drobnjak....) za slane variante. Za piškotke, ali žepke s kakšno marmelado lahko delaš testo, kjer skupaj zmešaš na en 180g jogurt 300g moke in 250g margarine. Pustiš na hladnem malo počivati in razvaljaš ter oblikuješ. In res je da za peciva iz kvašenega testa ne potrebuješ jajc. Pridejo mogoče malček drugačna, a ni panike. Pozdravček Marika

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

30. sep 2006 19:59

Drugače pa lahko kupiš tudi nadomestek za jajce, pri nas ga dobiš od dveh proizvajalcev, nemškega Hammer Muehleja in avstralskega Orgrana, slednji je po moje boljši, pa še daljši rok trajanja ima. Loni Makaroni

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

1. okt 2006 10:16

Me zanima kaj so sestavine teh nadomestkov jajc? Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti