Garama masala

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

tema odprta - 6. dec 2007 15:39 | ogledi: 3.284 | odgovori: 5

Ima kdo mogoče pravi recept za indijsko začimbno mešanico imenovano "garama masala"? Če je ta tema že odprta, mi napišite samo naslov spletne strani. Hvala!

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. dec 2007 16:41

Recepta nimam, jo pa imam doma v vrećici in sem jo kupila v trgovini Jablana v BTC-tržnici. lp Vesna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. dec 2007 16:43

Pravih receptov je več, ker to mešanico pripravljajo iz večih začimb v različnih razmerjih, eno za piščanlčje jedi, drugo za goveje, trejo za ribje in četrto za zelenjavne, imaš pa tudi mešanico za časj, tea masala.

 

Tako da enega samega recepta za garam masalo ni (zadnji a v prvi tvoji besedi je odveč).

 

Sem ravno zaključial s tečajem indijske kuhinje, pri dbeh kuharjih in Bombaya, pa sta iz prve roke povedala marsikaj zanimivega o teh začimbnih mešanicah. Je tako kot pri curry mešanicah - kolikor gosppdinj, toliko receptov.

 

Ti bom poslala osnovni recept, potem pa sama ugotoviš, katere začimbe boš dodala več in katere manj.

Pozdrav, Mamamia

mamamia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. dec 2007 16:54

Po mojem je najbolje da kar tukaj napišeš recept. Itak nas je veliko ljubiteljev indijske hrane. lp Vesna

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. dec 2007 16:55

Osnovne sestavine so cimet, kumin, muškatni orešek, klinčki, zeleni ali (in) črni kardamom, ingver, poper, gorčična semena, seme koriandra, janež, včasih tudi sezam, lovor in česen, pa čili.

 

Zrna se malo popražijo in potem zmeljejo, da nastane prašek. Ker cimet praviloma kupimo v prahu, pa tudi muškatni orešek, ingver, lahko začimbam, ki jih pražimo v zrnu, dodamo te začimbe že zmlete.

 

Kupljena garam masala hitro izgublja aromo, ko jo enkrat odpremo.

 

Se pa garam masala praviloma dodaja proti koncu kuhanja, da se aroma med predolgim kuhanjem ne izgubi.

 

Točen recept oziroma koliko katere začimbe za katero mešanico pa bi ti morala prepisat iz katre od knjig, ki jih imam. Če hočeš, ni problema, ti bom poslala recept. Sicer pa so recepti tudi na googlu, vpišeš garam masala in jih najdeš kar nekaj.

 

Mamamia

mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

6. dec 2007 17:28

V svojem "indijskem" obdobju sem jo parkrat naredila, vsakič malo drugače. Namreč, kljub moji "začimbni blaznosti", kot temu pravijo nekatere prijateljice (ki ne ločijo majarona od šatraja), mi par reči vseeno ne "sede". Ena od njih je kumin, druga koriandrova semena. Potem se pa trudim njihov okus malo zamaskirat. Žal je res, da potem ne dobiš ven pravo stvar, ampak "a la". No, pa vseeno, recept gre takole: drobno zmelji - 90g semen kumina, 70g črnega popra, 75g črnega kardamoma, 25g janeža, 40g zelenega kardamoma, 35g koriandrovih semen, 20g klinčkov, 30g cimeta v palčki,20g muškatnega oreščka, 20g semen črnega kumina,, 15g posušenih listkov vrtnice, 15g lovorovih listov, 15g mletega ingverja. Zadeve je kar precej, se pa ohrani v hermetično zaprti posodi. seveda ne prav dolgo. Lisa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti