Postopek izdelave vlečenega testa - bureka

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

tema odprta - 3. dec 2007 8:42 | ogledi: 43.351 | odgovori: 76

Hoj, včeraj sem snemala sosedo, po rodu iz Sarajeva, kako je delala špinačni in sirov burek. Sigurno bo koga zanimalo, zato kar pogumno...klik.

Uporabila je 1 kg štajerske bele moke (z roza pikicami), eno džezvo mlačne vode in veelik ščep soli. Iz tega je naredila dva hlebčka, enega za špinačni, drugega za sirov burek. Za špinačni nadev je uporabila le prevreto špinačo, za sirovega pa pusto skuto in eno jajce,

1. faza - mesenje in vlečenje

http://www.youtube.com/watch?v=qm-t6oEeTOk

Testo mora nato počivati 20 min.

2. faza - nadevanje špinačnega bureka

http://www.youtube.com/watch?v=9ypBXORu1ck

3. faza - po peki (cca 25 min) sirovega bureka ga je polila z 2 dcl jogurta in pokrila s folijo, da se je malo zmehčal

http://www.youtube.com/watch?v=D-A6AKHOklg

4. faza - po peki špinačnega pa ga je polila z vodo in enako pokrila

http://www.youtube.com/watch?v=ktbl7ZBIjLA

njamiiii!

katka

Temo je spremenil(a) katka lopatka dne 03. dec 2007 14:12:37

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

3. dec 2007 8:46

Katka, odlično!! matilda

smrko  

član od: 19.9.2007

sporočila: 73

3. dec 2007 9:30

To je pa res fajn , tudi moja mama tako zamesi testo za štrudl,in vleče v nedogled zelo lepo katka smrko

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

3. dec 2007 9:32

hvala Katka,upam da se bo meni posrečilo testo in še enkrat hvala !! senka

slomic  

član od: 24.10.2003

sporočila: 1

3. dec 2007 13:07

Draga Katka, tvoja ideja o snemanju izdelave "bureka" je super, verjetno ti bo hvaležno veliko obiskovalcev kulinarične slovenije. Edino kaj te še ni naučila teta iz Sarajeva je to, da nobena od navedenih pit ni "burek". Prvo je "zeljanica" a drugo "sirnica", burek je samo pita sa mesom. V Bosni (centralni) obstaja en pregovor "sve su pite pitice a burek je pitac (car med pitama)". Lep pozdrav, Adila Adila Slomic

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

3. dec 2007 13:12

Ja, saj ona itak uporablja te izraze... katka

adnaloj  

član od: 29.11.2007

sporočila: 19

3. dec 2007 13:17

hvala, Katka, jaz sem nad vlečenim testo že čisto obupala, ampak bom še enkrat probala. Ali je na mizi polivinilast prt, da se nič ne prijemlje? adnaloj

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

3. dec 2007 13:31

Katka lopatka Ti si zakon. Imam pa seveda vprašanja:Ali blitvo samo skuha, ali ji še kaj doda? Kaj je testo takoj že namazala z oljem, da se ji ni valer nič prijemal? Pomokala ga ni. Pa potem ko tisto polije in pokrije pusti da se ohladi ali da še kaj v pečico? Sedaj ko sem videla potek se bom upogumila in se ga v bodoči prihodnost lotim.Upam da me bo testo ubogalo.

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

3. dec 2007 13:50

Adnaloj, imela je navaden prt iz blaga, testo je bilo tako, da se ni prijemalo. Tudi meni je to uganka :)). Sej pravim, mojstrica. Balonka, špinačo je samo skuhala, brez dodatkov. Nič ni testa mazala z oljem, niti mokala, tako je, kot na posnetku, sem vse snemala. Očitno je spet bilo testo take konstitucije :) Na koncu je pokrila in nič več dajala v pečico, jedli pa smo čez cca 15 minut. Ma tako hitro je bilo narejeno vse skupaj, testo tako lepo in fino na otip, vse je izgledalo res enostavno. katka

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

3. dec 2007 13:51

Super ideja in super izvedba! Bravo Katka! Bravo Katkina soseda! Tudi jaz te prosim še za kakšno podrobnost: A v testo ne da nič kisa? Nisem strokovnjak za vlečeno testo, ampak nekje sem prebrala, da se potem lažje vleče? Ali je testo kaj počivalo? Kakšno je pa polnjenje za sirov burek? Upam, da bo tudi meni kdaj uspela takšna umetnina! K.Mici kuharica Mici

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

3. dec 2007 14:11

Kuharica Mici, v testo ni dala nič kisa. Samo to, kar sem napisala. Rekla je, da včasih dela tudi z mercatorjevo moko, da se testo prav tako lepo vleče. Aha, hvala, da si me spomnila, testo mora počivati 20 min, bom napisala še zgoraj. Sirov nadev je pusta skuta in jajček. katka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti