Rabim nasvet za nekaj podobnega torti

Wrysha  

član od: 20.5.2006

sporočila: 3

tema odprta - 11. sep 2007 18:24 | ogledi: 5.187 | odgovori: 19

Pozdravljeni!

Imam en problemček. Deklica je alergična na večino hrane, mi pa bi ji radi spekli torto ali nekaj podobnega. Ker nimamo izkušenj z peko bi želela če bi mi lahko kdo dal kakšno idejo/recept iz sestavin ki jih lahko je.

Dovoljene sestavine:

Sadje: jabolko, hruška, grozdje, slive

Zelenjava: cvetača, brokoli, koleraba, bučke, čebula, česen

Meso: zajec, teletina, račka

Ostalo: 100% olivno ali sončnično olje, peteršilj, lovor, polenta (rumena in bela), koruzne testenine, voda, šipkov čaj, koruzni kosmiči, proseni kosmiči, mleko Pregomin, koruzni škrob, koruzne žemlje, domača slivova marmelada, sladkor, sol

Vesela bi bila tudi kakšnega drugega recepta iz teh sestavin. Hvala že vnaprej.

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

11. sep 2007 18:57

Za katerokoli torto rabiš v prvi vrsti biskvit.Iz zgoraj naštetega biskvita ni moč narediti.V kolikor lahko uživa belo polento,bi morda lahko uporabila malo pšenične moke za izdelavo biskvita,ali pa kakšno drugo moko.Nadev ni težko narediti iz dovoljenih sestavin,le najprej moramo rešiti vprašanje biskvita.Navadno je v koruznih žemljah ali kruhu več kot polovica bele moke. ati zlati

balonka  

član od: 9.3.2007

sporočila: 548

11. sep 2007 19:02

Kaj pa jaca lahko je?Pa mlečni izdelki?Tako kot je napisal moj predhodnik klasične torte iz naštetih sestavin bo bolj težka.

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

11. sep 2007 20:52

Wrysha, če ima rada zelenjavo, ji lahko iz dovoljenih sestavin narediš zelenjavno "torto". Osnova ti bo malo trša polenta (daš manj vode kot je v navodilih in začiniš), vmes pa nalagaš plasti zelenjave (bučke, brokoli, malo česna...). Zapečeš v pečici kot nekakšen narastek, lahko v okrogli jeni ali pa tortnem modelu, potem pa ohladiš, zvrneš na pladenj in daš gor svečke. Treba je pa fajn ohladit, da bo polenta trda in da se ti ne razleti. Če bo v plasteh, bo podobno torti, lahko pa tudi popraženo zelenjavo vmešaš v polento, ohladiš, narežeš na rezine in popečeš z obeh strani na malo olja. Lahko pa tudi narediš kot pito - pač samo ena plast polente in gor zelenjava, pa hop v pečico. Seveda bi bilo bolje s sirom, ampak verjetno ga ne sme. RadaJem

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. sep 2007 20:54

Torej ima brezglutensko dieto? Koliko je pa stara? rimljanka

ssilva  

član od: 23.2.2005

sporočila: 428

11. sep 2007 21:03

Kot rimljanka tudi jaz predvidevam, da ima revica celiakijo!? Kot je meni znano, je tudi iz brezglutenske moke moč speči kar soliden biskvit. Wrysha, povej če imam prav in ti bom priskrbela recept za ta biskvit, kajti moja prijateljica ima isto bolezen in kljub temu zase peče peciva, ki so pravzaprav kar v redu. Pri peki pa je potrebno malo več spretnosti, ker moka nima lepka in kar leti okrog... ssilva

gaja 1  

član od: 29.12.2006

sporočila: 378

11. sep 2007 21:03

Kaj pa če bi žemlje naložila namesto biskvita, jih namočila s kakšnim sokom oz mlekom, na tanko namazala z marmelado, potem naložiš sadje, zdaj bi pa prav prišla kakšna smetana pa kot vidim je ne sme. Mislim, da me je sedaj domišlija pustila na cedilu. Prepuščam drugim. gaja 1

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. sep 2007 22:20

No, saj ni rekla, da mora biti klasična, ne? Torej bomo že nekaj scimprali. Izbira sicer res ni velika, zato je pa toliko večji izziv, hehe;) možnosti za testo: 1. možnost: gelde na to, da punčka lahko je koruzne žemljice, verjetno sme tudi kvas. Torej ji lahko narediš sladko koruzno kvašeno testo, podobno kot za potico, samo da izpustiš jajca in namesto navadnega mleka vzameš pergomil. Če sme jesti grozdje, morda sme tudi rozine, torej jih vmesiš zraven v testo, da bo malo bolj bogato. Tako dobiš testo za torto, potem pa ga namažeš z marmelado in daš čez sadje ali ponudiš zraven čežano. 2. možnst: na tistem svojem mleku skuhaj polento (belo ali rumeno, katero ima rajši), jo sladkaj in dodaj malo olja. Kuhano še vročo vlij v tortni pekač, da bo dobila lepo obliko. Zdaj lahko to namažeš z marmelado, obložiš s sadjem in daš malo popečt v pečico ali pa ponudiš samo ohlajeno (jaz bi popekla, bo sadje bolj mehko, skorjica pa bolj hrustljava. 3. možnost: glede na to, da sme koruzne testenine in koruzne žemljice, predvidevam, da sme koruzno moko. Iz nje in vode pa lahko narediš tortilje, jih premažeš izmenično z marmelado in čežano iz hrušk in jabolk in naložiš eno vrh druge, na vrh pa okrasiš s sadjem. 4. možnost: podobno kot iz tortilj lahko narediš iz koruznih palačink. Pač jih narediš brez jajc, bog pomagaj, ni isto, boljše kot nič pa je. Torej koruzno moko, mleko in malo sladkorja, zmešaš v gosto tekoče testo in spečeš palačinke. 5. možnost: na hitrco pa lahko drobno zmelješ koruzne žemljice, dodaš sladkor v prahu in toliko sončničnega olja, da se testo poveže oz. ga lahko potlačiš v tortni model. Namažeš ga z marmelado in obložiš z malo pokuhanim sadjem. Možnosti za kreme: IZ teh sestavin lahko narediš karamelno kremo: sladkor karameliziraš do svetlo rjave barve, doliješ vrelo mleko (pač to tvoje) in kuhaš, dokler se karamela v njem ne stopi in nato spet zgosti. Ali pa raztopiš sladkor v mleku in kuhaš, dokler se ne zgosti. Druga možnost je že omenjena čežana, ki jo lahko zgostiš z gustinom (pazi, da vse skup pokuhaš, da ne bo škorb še surov). Tega tvojega mleka ne poznam, ampak če se obnaša podobno kot navadno mleko, bi lahko naredila mlečno kremo, v Indiji imajo kup sladic na tej osnovi; močno močno oslajeno mleko kuhaš na malem ognju zelo zelo dolgo (cca 2-3 ure) in sem pa tja pomešaš, da se mleko zgosti in nastane krema. Če se to tvoje mleko sesiri ob dodatku kislega sadnega soka (ne vem, če sme recimo limonin sok), potem lahko iz njega narediš skuto in imaš spet veliko več možnosti... Verjetno je punčka alergična na gluten, jajca, mleko, oreške, kakav in sojo. Če slučajno sem jesti sojo, obstaja tudi sojina smetana, ki bi ti malo olajšala zadevo. Če sme kaj od naštetega pa povej, bo lažje. No, pa še ena možnost obstaja: da ji narediš sladoledno torto. Iz hrušk, sladkorja in vode se da narediti krasen sorbet (sladoled brez jajc, mleka in smetane), ki je lahko zelo mehek, če ga zmrzneš v strojčku ali večkrat miksaš med zamrzovanjem in če delaš sorbet tako, da v sadno kašo vmešaš kuhan sladkor (sladkor in voda, kuhano do nitke) in je zelo okusen, če so hruše dovolj zrele, sploh je njami, če so domače, sem ravnokar jedla tak sladoled in po moje bi bil otrokom všeč... torej narediš hruškov, jabolčni, slivov in grozdni sladoled, naložiš po plasteh na recimo zadnjo varianto test, daš zamrznit, na koncu pa še okrasiš s sadjem. Slivov sladoled je sploh fajn, če sme vse slive, tudi ringlo, ker boš potem imela lepe barve: rumeno, modro-vijolično in bledo zeleno, če vzameš zelena jabolka. Sicer so pri tebi problem predvsem jajca in pecilni prašek, saj moko lahko lepo nadomestiš z gustinom, pa bojo peciva ravnotako dobra. Iz mesa in zelenjave pa bi se dal narediti dober vok - samo povej, če so kakšne omejitve tudi pri začimbah? Ali sme sploh še kaj razen čebule in česna? Zraven pa testenine (koruzne, seveda). Pa pečena polenta je tudi fajn: skuhaš, vliješ na desko, ohladiš, da se strdi, narežeš na rezine in daš pečt v pečico, zraven pa dovoljeno zelenjavo in po želji še meso. Na koncu lahko pokapaš še z olivnim oljem in zelišči, če jih sme, pa je kosilo tu. Iz koruzne moke in vode lahko narediš koruzne vlivance ali pa domače koruzne testenine (morajo biti malo debelejše, ker se testo bolj trga, ker pač nima glutena). Domače koruzne raviole pa lahko nadevaš z mesnimi, zelenjavnimi ali mešanimi -mesno zelenjavnimi nadevi. To ej fajn, ker lahko tudi zmrzneš in je obrok hitro pripravljen. Tudi narastek iz testenin in zelenjave, lahko še z mesnimi kroglicami bi lahko naredila iz tega, pa razne zelenjavne pireje,... (krompirja pa verjetno ne sme, ne?) Lahko narediš tudi zelenjavno-mesna nabodala za na raženj, pa prirejeno cezarjevo solato (zelenjava kar pač sme, popečeno meso, ki ga sme in popečene kocke koruznega kruha). Lahko narediš tudi koruzne buhteljne s slivovo marmelado, ne bojo tako rahli, ker bodo brez bele moke in brez jajc, vendar če jih spečeš v okroglem modelu, lahko kolikortoliko nadomestijo torto. MOj nasvet: nikakor pri nobeni varianti ne šparaj z marmelado. Vsa ta testa so manj okusna kot navadna, zato naj da sočnost in okus marmelada. Slivova marmelada se tudi dobro ujame s karamelo. Ko bo lahko punčka jedla še kakšno hrano, jo napiši zraven, pa bomo našli več variant, ok? Upam, da ti bo kaj koristilo in vse najboljše! Veri

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

12. sep 2007 8:54

Iz polente se lahko skuha odlična torta. Kakor je že Veri omenila, skuhaš polento, stlačiš ali vliješ v tortni kalup, pustiš, da se ohladi, dvakrat prerežeš, namažeš z marmelado, lahko tudi okrog, okrasiš s sadjem - še lepše je, če vzameš belo in rumeno polento, da so plasti raznobarvne.

LP

cervus

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

12. sep 2007 9:30

V knjižnici si sposodi knjigo Božanske dobrote od Marje Božič (ali pa vanjo vsaj pokukaj v kakšni knjigarni), v kateri so tudi torte za alergike. Pa še kakšno dobro idejo za okrasitev boš lahko dobila. Kozmeja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti