Vinski kamen

olotop80  

član od: 12.8.2007

sporočila: 1

tema odprta - 12. avg 2007 18:36 | ogledi: 77.951 | odgovori: 43

Zanima me, če ima kdo izkušnje z vinskim kamnom kot sredstvom za vzhajanje. Rada bi ga uporabila pri peki kruha, pa ne vem kako se dozira. Hvala za pomoč.

olotop80

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

12. avg 2007 19:50

Vinski kamen se kupi na polici z zdravo prehrano kot Bio pecilni prašek ( tudi v Intesaparu, DM) Nadomešča pecilni prašek v sladicah, s tem imam dobre izkušnje.

 

Najbrž učinek pecilnega praška ne bi bil primeren za vzhajanje kruušnega testa. Kot nadomestilo za kvas so včasih uporabljalo droži, ki jih pa nisem videla v prodaji. Droži pa niso isto kot prašek za Sauerteig, ki se dodaja kvasu pri rženi moki.

F r i n a

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

12. avg 2007 20:49

Ampak tisto, kar v drožeh povzroči vzhaja nje testa so seveda kvasovke, enako kot v kvasu. rimljanka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. avg 2007 20:59

Se droži res dela iz kruha? ham-njam

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

12. avg 2007 21:23

Ja. En del testa se da na stran magnolija

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. avg 2007 21:39

Hvala. Sem enkrat sprobala pa ni bilo nič iz tega. ham-njam

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

13. avg 2007 9:44

Vinski kamen je kisla komponenta sredstva za vzhajanje. Vinski kamen je "usedlina" v sodu, v katerem je bilo vino in ga lahko dobiš skoraj pri vsakem vinarju brezplačno. Včasih se tudi v steklenici, v kateri je bilo vino, na dnu naredi usedlina, ki je vinski kamen. Drugo pa je izdelek, ki ga imenujejo "vinski kamen". V tem izdelku je poleg vinskega kamna še sredstvo za vzhajanje.

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

13. avg 2007 10:45

Kolikor se jaz spoznam, vsak pecilni prašek vsebuje kislo komponento (vinski kamen) in bazično komponento (jedilna soda), ki potem delujeta med seboj in poženeta pecivo kvišku. Običajni pecilni prašek vsebuje še fosfat (če prav vem, zato da upočasni začetek delovanja). Pecilni prašek iz vinskega kamna (ki se dobi v DM, pa še kje drugje na policah z zdravo prehrano) pa fosfata ne vsebuje in zato je po mojih izkušnjah manj nevarnosti, da ga "čutimo" v pecivu. Pred časom smo imeli debato o pecilnem prašku in je precej sogovornic govorilo o vinskem kamnu kar tako, pa potem nobena ni povedala, kako ga uporablja. Jaz imam izkušnje samo s pecilnim praškom iz vinskega kamna ("Weinsteinbackpulver") in se mi res zdi boljši kot navadni. Sicer pa je bistvena količina pecilnega praška - 1 vrečka na 1/2 kg moke (oz. drugih suhih sestavin - orehi, kakao, Gustin ...). teta torta

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. avg 2007 13:35

Jaz omenjeni prašek iz vinskega kamna iz DM uporabljam kot običajni pecilni prašek. Se pravi eno vrečko pecilnega praška iz vinskega kamna za eno vrečno običajnega pecilnega praška in to za približno pol kg suhih snovi (lahko tudi malce več, ampak vseeno ne preveč). LP katjushka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

13. avg 2007 13:42

Jaz pa rajši mal več miksam in dam vinskega kamna manj. Pecilnega tako ali tako ne uporabljam več. lidka

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

13. avg 2007 14:12

teta torta je napisal/a:
Kolikor se jaz spoznam, vsak pecilni prašek vsebuje kislo komponento (vinski kamen) in bazično komponento (jedilna soda)...
Res je, da vsak pecilni prašek vsebuje kislo komponento, a običajno je kisla komponenta umetno narejena kislina. Vinski kamen pa je naravno sredstvo in zato taki praški dobijo predpono "bio" ali "naravni". Kdor ima probleme s kislo komponento v pecilnem prašku, za tiste je rešitev pecilni prašek z vinskim kamnom. Za tiste, ki pa "čutijo" sestavine za vzhajanje v pecivu, to je običajno spojina natrija, pa s pecilnim praškom z vinskim kamnom ne rešijo problema. Enaka sestavina za vzhajanje, kot je v običajnem pecilnem prašku, je tudi v sodi bikarboni.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti