Kam s paradižnikom

RAVELA  

član od: 7.2.2007

sporočila: 35

tema odprta - 11. avg 2007 11:10 | ogledi: 7.476 | odgovori: 22

Prosim, če mi lahko katera napiše kakšen recept za mezgo, sataraš ali kaj podobnega. Rada bi si ga pripravila za zimo v steklene kozarce, ker v skrinji nimam prostora.

RAVELA

Ninja24  

član od: 31.3.2007

sporočila: 2692

11. avg 2007 11:28

Pri nas paradižnik narežemo na večje kose, ga zmeljemo v multipraktiku in kuhamo v široki kozici, da povre odvečna voda, kar zna trajati kar nekaj časa, proti koncu posolimo in še vročega nadevamo v kozarce. Super zadeva za omake, pice.....za vse. Do sedaj se še nobeno leto ni pokvaril. Ninja24

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

11. avg 2007 11:42

Lahko paradižnik spasiraš kot za mezgo, daš na gazo, da se odteče odvečna voda, zavreš in malo soliš, napolniš kozarčke.

Lani sem paradižnik oprala, ga narezala v majhne kozarčke, zaprla s pokrovi in dala pasterizirat-kuhat v pečico. V tem primeru, pod mrežico, kamor naložim kozarce, podstavim plitki pekač, ker rado kaj steče in je pekač lažje umiti, kot pečico (vsaj meni). Rečeno mi je bilo 1,5h, a je bilo to občutno preveč. Letos bom dala za manj časa. Ko sem delala pico ali kaj podobnega sem vzela lonček, paradižnik zmiksala s paličnim mešalnikom in omakica je bila tu. Moram rečt, da sem bila zelo skeptična koliko časa bo obstal. Naj povem, da imam še en kozarček v kleti. Tako, da lepo obstane.  

marelica

Pingvin  

član od: 8.4.2003

sporočila: 162

12. avg 2007 20:01

Jaz pa paradižnik kar zmiksam, potem pa nalijem v posodice za led in dam zmrznit. Ko je zmrznjeno, poberem kockice ven, dam v vrečko in pustim v zmrzovalniku. Ko rabim, enostavno vzamem kockico ali več in vržem npr. v juho. LP, Pija. Pingvin

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

12. avg 2007 20:15

Pingvin, ali zmiksaš kar z olupki? Tvoja ideja mi je bolj simpatična (manj dela) :). Oz., če se poslužim zgoraj omenjenih nasvetov - ali lahko dam mezgo potem v jogurtne lončke in v skrinjo z njimi? Namreč, če jih postavim v klet, se zna zgoditi, da nanje pozabim. Hvala in lep večer še naprej! Moycaa

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. avg 2007 20:31

Ena od možnosti je, da paradižnik (jaz ga ne lupim, niti ne odstranim semen) narežeš na kocke, daš v kozarce, morda dodaš malo soli in pasteriziraš. To je vse. rimljanka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

12. avg 2007 21:06

marelica je napisal/a:

Lahko paradižnik spasiraš kot za mezgo, daš na gazo, da se odteče odvečna voda, zavreš in malo soliš, napolniš kozarčke.

Lani sem paradižnik oprala, ga narezala v majhne kozarčke, zaprla s pokrovi in dala pasterizirat-kuhat v pečico. V tem primeru, pod mrežico, kamor naložim kozarce, podstavim plitki pekač, ker rado kaj steče in je pekač lažje umiti, kot pečico (vsaj meni). Rečeno mi je bilo 1,5h, a je bilo to občutno preveč. Letos bom dala za manj časa. Ko sem delala pico ali kaj podobnega sem vzela lonček, paradižnik zmiksala s paličnim mešalnikom in omakica je bila tu. Moram rečt, da sem bila zelo skeptična koliko časa bo obstal. Naj povem, da imam še en kozarček v kleti. Tako, da lepo obstane.  

marelica
Koliko časa si paterilizirala, da ni bilo preveč in pri kateri temperaturi. Letos bi tudi sama preizkusila to varjanto. ham-njam

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. avg 2007 2:22

Delam dve varianti:

-paradižnike vržem za 2 - 3 minute v vrelo  vodo, da jih laže olupim, nato zmeljem v multipraktiku, dobro prevrem na štedilniku in nalijem v ogrete kozarce za vlaganje. Preverjeno se obdrži do 2 let. Uporabljam za omake, pico in podobno. 

-na olju pražim čebulo, da postekleni, dodam papriko, pražim - dušim do mehkega, dodam paradižnike in še malo podušim. Tudi to vroče nalijem v ogrete kozarce. Uporabljam za sataraš, golaž, preliv za testenine. Mmmm, kako to zapaše sredi zime. Obdržalo bi se po mojem vsaj leto dni, a ga vedno prej zmanjka.

Semen pri paradižniku ne odstranjujem, nas ne motijo.

Cila

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

13. avg 2007 4:59

Delam isto kot Cila.

Tretja varianta pa je bolj packasta in to sem včeraj naredila. Paradižnik lepo operem, narežem na večje kose in dam v lonec kuhat. Po približno dveh urah ugasnem ogenj in ga pustim, da se malo ohladi. Nato ga lepo spasiram in dam kuhat še za kakšno uro do uro in pol. Nalijem v steklenice in zavijem v koco. Tam ohladim. Nato pa v klet z steklenicami. Stojijo do druge sezone, če jih prej ne porabim.

V zamrzovalnik dajem bolj malo, ker nimam dosti prostora.

Ta kuhan je dober za vse živo, ker je precej gosta mezga: za pice, omake, enolončnice, prelive.....možnosti je nešteto. Včasih pa kakšnega tudi spijemo, malo razredčenega z vodo. Je kot paradižnikov sok.

Kyara

Rmeli  

član od: 5.2.2004

sporočila: 344

13. avg 2007 8:32

Tudi jaz delam tako je je Cila opisala v drugi varianti, samo da na koncu dodam malo origana ali pa bazilike in je ta omakca potem bolj za pice, testenine ali pa kar samo pojemo s kruhom. Pa kar dosti solim. LP Rmeli Rmeli

neznan uporabnik

13. avg 2007 9:42

Tudi jaz skuham podobmo omakco kot Cila, le da na prepraženo čebulo dodam na kocke zrezano bučko ali pa malancano (z malancano je malo bolj pikantno), solim in to prepražim, dodam malo korenčka, na rezance narezano papriko, popražim da izpari voda, dodam na kockice narezane paradižnike, ki jih prej dobro odcedim in zopet pokuham, da nastane gostljata omaka.Po potrebi še dosolim. Nadevam v manjše kozarček in dam v skrinjo. Sicer se obdrži tudi zunaj, če se to še kakšnih cca 5 minut pasterizira, toda meni se zdi da malo spremeni okus sčasoma, ker se praži na olju. Razen čebule ne dodajam nobenih začimb, vse to dodam kasneje glede na namen uporabe. Ker sem imela v začetku tudi veliko bučk sem te tudi podobno prepražila - dala vse razen paradižnika in to imam namen uporabiti za razne juhe, mogoče, če dodam še malo pelatov iz konzerve lahko nastane tudi odlična paradižnikova polivka za testenine. Bomo videli. l.p. Tedi tedi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti