članki

V rubriki članki vas bomo popeljali po različnih temah, ki zadevajo prehranjevanje in zdravo življenje.

Išči po
in
 

več možnosti

Kuharska umetnost Kitajske

Dr. FuManču

Moj učitelj kitajskega kuhanja Titus Chang je že v prvi učni uri dejal: "Na svetu sta samo dve izvirni kuhinji: francoska in kitajska. "Obe sta močno vplivali na kuhinje sosednjih dežel, francoska na italijansko, nemško, avstrijsko in druge evropske kuhinje, kitajska pa na korejsko, japonsko, filipinsko, indonezijsko, vietnamsko, skratka, na kuhinje Daljnega vzhoda.

Buče v kulinariki

Buče prihajajo iz Amerike. Srednjeveška Evropa jih ni poznala. Uživali so jih Indijanci v Mehiki in srednji Ameriki, nekatere vrste pa izvirajo iz pobočjih Andov. V Mehiki so našli semena iz 7 stoletja pred štetjem. Evropski mornarji buče prinesli v Evropo. V 17 stoletju so se pojavile v Angliji, zaradi svojih kulinaričnih odlik pa so se hitro razširile po vsem svetu.

Slovenska kuhinja

Dr. Fu Manču

Pravzaprav bi morali napisati: Slovenske kuhinje, ker ne obstaja ena sama slovenska kuhinja, temveč veliko, po mnenju nekaterih kulinaričnih strokovnjakov kar 40 ali celo več. 

Psihološke motnje hranjenja

Jedenje je človekova temeljna nagonska potreba, čeprav jo oblikujejo mnogi zunanji dejavniki. Duševne in vedenjske motnje pri jedenju izvirajo bodisi iz frustracij potrebe po hrani bodisi iz motenih socialnih odnosov. O motnjah spolnega nagona se veliko piše in okoli tega se vrti celotna psihoanaliza. Pogosto pa se pojavljajo tudi motnje jedilnega nagona oz. potrebe po hrani. Posebno sodobni svet je naravnost obseden z uživanjem hrane, pogoltnostjo, dieto, izbirčnostjo in prostovoljnim stradanjem, ki lahko privede celo do smrti.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti