Azijska kuhinja,Kako uporabljamo kitajske palčke

Suši original

Marinka  Izvor: Japonska
Suši original
Slike postopkov »
Slike gotovih jedi »
    eksotika: ostale dežele
  • ZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnostZahtevnost
  •  5
  • Zanimivosti

Sestavine

Sestavine za riž:

2 skodeli riža najboljše vrste

3 žlice kisa

2 žlici sladkorja

1 1/2 žlice suhega vina

2 1/2 skodeli vode

2 žlički soli

ščepec glutaminata (po možnosti)

košček morske haloge "kombu"

Sestavine za makizuši:

6 skodel riža suši

6 suhih gob (po možnosti japonskih ali kitajskih)

1/4 skodele sladkorja

2 žlici jušne osnove

1 skodela jušne osnove daši ali vode

2 jajci

ščepec glutaminata po možnosti

ščepec posušenih trakov buče kampio

12 listov peteršilja ali špinače ali ustrezna količina druge zelenjave, npr. rezin kumarice

kos kislega ingverja

6 listov suhih morskih halog nori

Postopek

Dobro operi riž in ga odcedi. Daj ga v posodo z 2 1/2 skodelama vode in pusti najmanj 30 minut, da se napoji. Dodaj kombu. Nato naj voda z rižem zavre. Pokrij posodo, znižaj temperaturo in kuhaj 10 minut. V tem času riž "popije" vso vodo. Znižaj temperaturo na najnižjo stopnjo in duši riž še 5 minut. Ko je kuhan, naj stoji 5 minut, nato vzemi kombu ven in ga odvrzi. Riž za suši je nekoliko trši kot za druge jedi.

Zmešaj v posodi kis, sladkor, sol in vino. Mešanica naj zavre. Primešaj glutaminat. Nato jo ohladi na sobno temperaturo. Lahko pripraviš večjo količino mešanice in jo shraniš v dobro zaprti posodi. Po potrebi jo uporabi, kadarkoli pripravljaš suši.

Vroči riž stresi v posodo ali na pladenj, ki ni iz kovine. Riž prelij z dišavno mešanico in ga dobro premešaj. Nato ga ohladi na sobno temperaturo.

Ta riž je podlaga za razne vrste sušijev. Od teh bomo opisali samo makizuši, ki ima obliko zvitkov.

Postopek za makizuši:

Namoči gobe v hladni vodi. V njej naj stojijo 30 minut. Odstrani kocene in nareži klobuke na centimeter široke trakove. Položi jih v ponev in dolij skodelo tekočine, ki je ostala od namakanja gob. Dodaj žlici sladkorja in sojino omako. Zmešaj. Tekočina naj zavre na visoki temperaturi. Nato odstrani gobe in nadaljuj z vrenjem, dokler ne ostane le četrtina skodele tekočine. Daj gobe nazaj v tekočino, kuhaj še nekaj minut in odcedi.

Če imaš trakove kampio, jih namoči v vodi in nato kuhaj v vreli vodi nekaj minut, nato odcedi.

V drugi posodi zmešaj jušno osnovo daši ali vodo, kosmiče kampio, 2 žlici sladkorja in sol. Vse skupaj naj zavre. Znižaj temperaturo in kuhaj v odkriti posodi, dokler se večji del tekočine ne pokuha.

Stepi jajce, dodaj ščepec soli in glutaminat.

V ponev kapni nekaj kapljic olja in jih segrej, da so vroče. Speci stepeno jajce, ki naj bo čimbolj enakomerno debelo. Jajčno palačinko zvij in rahlo stisni. Stoji naj nekaj minut. Nato jo odvij in nareži na 8 trakov.

Zdaj pride najpomembnejši del postopka: zvijanje sušija. Potrebuješ posebno pripravo, ki je narejena iz drobnih bambusovih paličic. S pridom jo nadomestiš z našo drvonitko, iz katere izrežeš 25x25 cm velik kvadrat. Lahko si pomagaš tudi s trdo tkanino.

Razdeli riž na 6 enakih kupčkov. Vzemi list suhih halog nori in ga položi na to pripravo.

Priporočljivo je, da list najprej na hitro povlečeš čez plamen na eni strani, da je aroma močnejša. Nato vzameš enega od kupčkov riža. Stresi ga po listu haloge in zravnaj, da bo plast enakomerno debela. Vzemi nekaj trakov kampio in jih položi v vrsto po rižu.

Sledijo vrste gob, zelenjave in jajčnih trakov. Nato zvijaj bambusovo napravo ali drvonitko v valj in ga rahlo stiskaj. V končni obliki naj stoji nekaj minut. Nato bambusovo pripravo razviješ, da ostane klobasa, ki jo narežeš na tri ali štiri centimetre debele kose. Na enak način pripraviš preostalo hrano.

Sušije razvrsti po pladnju. Japonci jih okrasijo z rezinami okisanega ingverja.


Opombe

Sušiji so ena od najbolj tipičnih japonskih hladnih jedi in so nekakšni japonski sendviči. Lahko jih uživamo za malico, zajtrk, kot predjed, kot dodatek k drugi hrani ipd.

Japonci poznajo veliko vrst sušijev. V vseh je okisan riž, različna zelenjava, morske haloge, večinoma tudi surova riba. Makizuši je enostavna vrsta, poleg tega ne vsebuje surove ribe, ki je naši ljudje ne bi jedli.

Recept ni enostaven, vendar je mogoče z malo truda narediti zvitke sušija. Težave so z nabavo sestavin. Mnoge lahko izpustimo ali nadomestimo, nekatere, zlasti haloge, pa so nujno potrebne. Poiščite jih v prodajalnah z azijskimi sestavinami.

Pa dober tek!

Zelo se prilega tudi prekajena riba ali škamp v sredini.

  • pošljite po emailu

Mnenja o receptu

666  

kuha že od: 14.7.2005

Št. objav: 686

Objavljeno 7.8.2012 ob 8:49

Torej, naj se ponovim: okroglozrnati riž arborio. Če ne piše na njem "arborio" ali "ribe", piše pa "italijanski okroglozrnati" ali pa "riž za rižoto".

Springrl  

kuha že od: 8.4.2007

Št. objav: 51

Objavljeno 5.9.2012 ob 19:15

Kateri riž, ki se ga pri nas dejansko dobi pa je najboljši za pripravo sušija?

zzak1977  

kuha že od: 31.7.2009

Št. objav: 2193

Objavljeno 5.9.2012 ob 20:13

Nisem strokovnjak, ampak arborio riž je namenjen bolj za rižote. Za suši se pa dobi namenski lepljiv riž. Sam sem ga kupil v Elecrercu. Kuhal naj bi se v pari in ne v vodi, ali se motim?

666  

kuha že od: 14.7.2005

Št. objav: 686

Objavljeno 6.9.2012 ob 0:18

zzak1977, riž za suši (Oryza sativa ssp. japonica) nikakor ni lepljivi riž (Oryza sativa ssp. glutinosa). Je pa "lepljiv" v smislu, da se zrna zlepijo, ja - ampak to se pri vsakem kratko- ali srednjezrnatem rižu, če le ni parboiled.

Arborio (kratkozrnati riž ribe) je le ena od sort botanične podvrste japonica in ima kot tak zelo podobne lastnosti kot "pravi" riž za suši.

V našem okolju je glavna razlika med njima, kakor sem že omenil, cena: arborio stane 2-5x manj kot namenski "riž za suši". Najboljša stvar pa je, da je ta cenjeni "riž za suši" po navadi prav isti arborio (če bi šlo res za japonski riž, potem bi stal še kakih 3x več), po navadi prav tako iz Italije, le draže nam ga poskušajo prodati.

mamamia  

kuha že od: 9.11.2004

Št. objav: 15820

Objavljeno 22.9.2012 ob 23:33

zzak1977, riž za sushi (666 je že odpametoval vse v zvezi tem, se mi ne da debatirat z njim ) se kuha ali v posebni posodi za kuhanje riža in je blizu kuhanju na pari, sicer pa se lahko kuha v vodi, a je treba natančno odmerit - posoda se med kuhanjem namreč ne odpira, mora biti tesno pokrita, in seveda je treba zadeti tudi pravo temperaturo kuhanja. Da potem, ko riž počiva, ko ga odstavimo z ognja, ne psatne presuh ali osatne pocast. Ko je riž enrkat kuhan, kot je treba, gre vse lažje, treba je pač biti previden pri vmešavanju kisa in ostalih sestavin v riž.

Sicer bi pa rekla samo to: ko bo kdo od nas toliko let preživel tam, kjer vedo,kaj je azijska hrana, kot gospa Marinka, potem bomo z njo lahko enakovredno debatirali. Za tiste, ki ne veste: je avtorica prveslovenske knjige o azijski kuhinji, Kuharska umetnost Azije je naslov, in je bila dvjaset in več let nazaj izjemen pripomoček za vse tiste, ki smo si želeli pokukat v takrat resnično eksotično kulinariko. Razlaga pojmov, naštete sesatvine in s čim jih zamenjati, ko se v takratni Jugoslaviji še nič ni dobilo, recepti, pojasnila ... zame še vedno ena najdragocenejših in najljubših kuharskih knjig sploh. Morda tudi zato, ker sem ob tej knjigi delala svoje prve korake v kulinariko azijskih držav, ki mi je tudi dana danšnji še vedno tako zelo pri srcu.

666  

kuha že od: 14.7.2005

Št. objav: 686

Objavljeno 23.9.2012 ob 8:08

Ali naj to zdaj razumem, da mojemu "pametovanju" nesramno pritrjuješ ali da ga nesramno zavračaš?

Lep pozdrav iz Tokija, mimogrede.

mamamia  

kuha že od: 9.11.2004

Št. objav: 15820

Objavljeno 23.9.2012 ob 9:11

Se že veselim originalnih receptov.

666  

kuha že od: 14.7.2005

Št. objav: 686

Objavljeno 23.9.2012 ob 9:13

In jaz originalnih komentarjev

zzak1977  

kuha že od: 31.7.2009

Št. objav: 2193

Objavljeno 23.9.2012 ob 9:59

Sicer pa suši raje jem, kot ga pripravljam :)

Bolj mi je všeč nigiri, ker je manj alg in je kombinacija okusov bolj primerna mojemu okusu. Doma imam vse sestavine, pa se mi ga ne da pripravit.

Sem dodal slikco, kako izgleda.

mamamia  

kuha že od: 9.11.2004

Št. objav: 15820

Objavljeno 23.9.2012 ob 17:44

666, jaz sem svoje povedala in bom odslej v zvezi z nekaterimi rečmi molčala.

Za pošiljanje mnenj je potreben vpis ali prijava!

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Pošlji prijatelju
Ocenite recept
Ocene recepta
Zraven tekne
Vinski kotiček
Naročeni ste na nova mnenja
Ko bo nekdo napisal novo mnenje k temu receptu, boste o tem dobili e-mail obvestilo (le enkrat, dokler ne odprete spet tega recepta). Na naročanje se lahko odjavite na samem receptu ali pa iz beležke.