Zdravo
hlebpet
V teh jesenskih dneh izkoristimo še zadnjo priložnost za nabiranje ognjiča, ki so ga že v starem Egiptu uporabljali za pomlajevanje, medtem ko so v srednjem veku verjeli, da varuje med spanjem in uresničuje sanje, zato so pod postelje polagali vence ognjiča.
hlebpet
Po različnih deželah jo uporabljajo različno, kot kadilo, kot sestavino parfumov ali pa kot del ajurvedske prehrane, saj naj bi prinašala dolgo, srečno in zdravo življenje. Zanimivo pa je tudi dejstvo, da je bila bosvelija ena od rastlin, ki so jih podarili sveti trije kralju ob Jezusovem rojstvu.
hlebpet
Tudi, če smo na tesnem z denarjem, nam ni treba žrtvovati svojega zdravja.
hlebpet
Limonska trava daje energijo, poživlja in osvežuje, deluje proti utrujenosti in izčrpanosti, spodbuja čute.
hlebpet
Bela vrba je ime dobila po značilni beli barvi spodnjega dela listov. Drevo zraste od 20 do 25 metrov visoko, deblo pa doseže do 60 cm v premeru. Lubje po deblu je sivo in z leti razpoka, po vejah pa je gladko in svetlejše sive barve. Krošnja drevesa je velika, sestavljena pa je iz dolgih visečih vej. Mladi poganjki so rdečkaste barve in so izredno upogljivi.
hlebpet
Koriander sodi med najstarejše znane začimbe na svetu, saj arheološke najdbe dokazujejo, da so ga ljudje uporabljali že pred več kot 7000 leti. Njegova prvotna domovina so območja okrog Sredozemskega morja in na Srednjem vzhodu, že tisočletja pa ga poznajo tudi v večjem delu Azije. Koriander so uporabljali tako stari Grki kot antični Rimljani, saj so z njim odišavili kruh in preprečevali kvarjenje mesa. Tudi v srednjeveški Evropi so s koriandrovimi semeni in listi prekrili vonj in okus pokvarjenega mesa.
hlebpet
Črna kumina je zelo bogat vir esencialnih maščobnih kislin. Ker naše telo ne more samo proizvajati esencialnih maščobnih kislin, jih moramo vnašati s hrano. Olje črne kumine se uporablja predvsem pri alergijah in prebavnih motnjah.
hlebpet
Korenje je bogato z antioksidanti in ščiti naše telo pred nekaterimi vrstami raka. Krepi tudi imunski sistem in koristi pri zdravljenju vrste težav, od slabega nočnega vida do želodčnih razjed.
hlebpet
Ena izmed najbolj raziskovanih rastlin v zadnjih letih je rastlina neem, ki je v ajurvedski medicini izjemno cenjena zaradi svojih nenadkriljivih zdravilnih lastnosti. Zato pa ni čudno, da nosi vzdevek čudo sveta.
hlebpet
Guava je sladek tropski sadež, ki ima kar dvakrat več vitamina C kot pomaranča, hkrati pa je bogat vir antioksidantov in tako zdravilen, da ga enostavno moramo poskusiti. Poleg tega ena guava zagotavlja skoraj 300 odstotkov priporočenega dnevnega vnosa askorbinske kisline.
hlebpet
Muškatni orešček je skupaj s klinčki pisal zgodovino človeškega pohlepa, vojn, prevar in svetovne trgovine. Njuna redkost je vse od srednjega veka naprej iz iskanja teh dveh začimb naredila pravi lov za zakladom. Danes muškatni orešček gojijo na plantažah na Mauriciusu, Reunionu, Grenadi, v Indiji, Šri Lanki ter v Srednji in Južni Ameriki.
hlebpet
Cimet je topla začimba, ki v telo prinaša toploto in suhost, ki zelo dobro preganja zimske težave. Tradicionalna kitajska medicina ga priporoča pri občutljivosti na mraz in pri prehladih, ajurvedska pa ga priporoča za krepitev imunske odpornosti.
Število prispevkov: 18več zadetkov