Sirup iz smrekovih vršičkov

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

tema odprta - 28. apr 2007 14:41 | ogledi: 7.852 | odgovori: 20

V kozarcu na soncu že imam pripravljene smrekove vršičke izmenično s sladkorjem. Muči pa me, ker sem kozarce pokrila s PVC vrečko in čez dala elastiko, zdaj pa vidim, da se izloča voda, ki notri kroži. Skrbi me, da bi začelo plesneti, zato se obračam na vas, da mi svetujete, če je morda potrebno kozarce kaj odpirati ali morda kaj drugega? Morda sploh ni nič narobe?

Delam jih prvič in nihče mi do zdaj ni znal odgovoriti.

Taia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. apr 2007 15:41

Po moje ne more biti nič narobe, če je tako. Mladi vršički imajo seveda zelo veliko vode, ki se na toplem soncu delno upari, ko se ohladi, pa kondanzira.

Kolikor se spomnim, smo včasih delalil eanko, pa ni bilo nikoli nič narobe. Nujno pa mora biti na vrhu sladkor. 

Če je sladkorja zdosti, se plesen ne bo mogla razviti, kljub tem, da so spore skoraj zanesljivo prisotne, saj so povsod v zraku. Sladkor jim pač preprečuje razvoj.

Običajno se po določenem času večina sladkorja utekočini, vanj se izločijo snovi iz vršičkov, tkrat smo pri nas potisnili v kozarček 2 ali 3 lesene palčke, ki so držale vsebino kozarca na dnu, da je vršičke prekrivala sladkorna raztopina. 

Zanesljivo ti bo uspelo!

rimljanka

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

28. apr 2007 16:15

Rimljanka, najlepša hvala za to informacijo. Bom tudi jaz na koncu dala notri paličice. Se mi zdi super ideja za katero še nisem slišala. Taia

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

28. apr 2007 20:21

Elastiko vsake toliko časa preveri - nekaterim sonce ne dene dobro in razpadejo. Jaz jih pokrijem najprej s folijo, čez navijem  pa kar originalni pokrovček od kozarca.

Tudi moram zadevo pogosto premešati (s  kuhalnico), ker se sladkor vsede na dno in se brez mešanja ne bi stopil.

Cila

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

28. apr 2007 21:14

Ok, hvala, bom mešala! Taia

Winnie  

član od: 14.12.2006

sporočila: 116

30. apr 2007 8:48

Lani sem delala sirup, vendar ga ne vem zakaj bi ga uporabila. Zakaj ga sploh uporabljate? Zanimivo mi ga je bilo narediti, namreč vsi ga delajo, ne vem zakaj pa se ga rabi. Ok, mogoče se bo komu zdelo neumno vprašanje, ampak res ne vem. Pa še to, koliko časa pa je njegova trajnost? Hvala za odgovore in lp Winnie

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

30. apr 2007 9:00

Mi ga uživamo, ko smo prehlajeni. Je prehlad hitreje pozdravljen, kot brez njega. Za druge učinke pa ne vem. Taia

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

30. apr 2007 9:25

Meni pa je zdaj 2 leti zapored ratal krasen sirup ampak ko sem ga precedila je čez kakšna 2 meseca zavrel.  Mogoče katera ve zakaj? jade

Taia  

član od: 2.11.2002

sporočila: 473

30. apr 2007 14:04

To pa ne bi vedela. A ste dali v suho steklenico in pokrito dali na hladno v temo? Taia

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

30. apr 2007 14:17

Taia, nobene panike ni zaradi vodnih kapljic. Tudi pri meni se vedno naredijo, pa ni bilo še nikoli nič narobe s sirupom.

 

Da se mi sladkor ne vsede na tla, kot pravi Cila, dam spodnjo plast vršičkov zelo zelo debelo.

 

Jade, zakaj je zavrel pa nimam pojma, meni se ni še nikoli zgodilo. KO je precejen nič ne pazim, da bi bil na temnem, je le v dobro zaprti steklenici. Morda je bilo premalo sladkorja?

lp veverica cak Sporočilo je spremenil(a) veverica cak dne 30. apr 2007 14:18:41

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

30. apr 2007 14:34

Sladkorja je bilo veliko, dala sem v suho steklenico, ki sem jo strerilizirala v pečici. Pokrila s prekuhanim pokrovčkom in shranila na hladno in temno. In to se mi je zgodilo že drugo leto zapored, tako, da ga letos sploh ne bom delala. Najbolj pa me jezi, ker moja mami in tašča delata enako pa jima vedno krasno uspe in nikoli ne zavre. jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti