Komposter

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 23. apr 2007 15:39 | ogledi: 4.581 | odgovori: 13

Ogrevam se za nakup komposterja, vendar pa nisem najbolj sezananjena kako potem ravnati z njim, da bodo učinki največji in kakšne odpadke je najbolj primerno metati vanj.

Ima kdo kakšne izkušnje?

LP

katjushka

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

23. apr 2007 18:13

Ufa... literature na netu je kar precej .. sicer pa priporočam knjigo Biovrt, mislim, da bi jo v knjižnici morali imeti. Za začetek: http://www.jh-lj.si/upload/doc/Kompostiranj http://www.slonep.net/subareas.html?lev1=11&lang=&l Glede kompostnikov, pa ne bom znala dosti pomagati, ker sem tudi sama pred nakupom ali izdelavo... Sedaj smo imeli sestavljivega lesenega in ni bilo dosti efekta. Po prebiranju literature smo ugotovili, da smo tudi marsikaj narobe naredili... Letos planiramo, da bi kupili enega plastičnega (kot ga ima teta in se v njem zaredijo krasni črvi, ki naredijo res fincen kompost - ampak ti so dragi) ali pa naredili tudi enega lesenega, ampak na drugačen sistem. Če ti gre angleščina: http://www.compostguide.com/ http://www.gardenorganic.org.uk/organicgardening/compost_pf.p LP, Staša Staša

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

23. apr 2007 20:26

Staša, hvala. Zanimalo me je to glede zlaganja plasti. Danes sem videla en lušten kompostnik v baumaxu (450 l) za 30 €, mislim, da sem bom odločila za njega. Zanima me le še to, če bi bilo v redu ga imeti na balkonu, če ne bi preveč smrdelo? LP katjushka

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

18. avg 2008 12:37

Stašafrank, kakšen kompostnik ima teta? Kje ga je kupila? Trenutno imam takega iz betonskih prečk, na vrhu odprtega. Moti me ravno slednje, to je odprtost. Rajši bi plastničnega, ki je na vrhu zaprt. Videla sem enega pri Neckermannu, vendar ne vem, če je vredu. Lepo prosim, na plano tisti z izkušnjami glede plastničnih kompostnikov. mimika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

18. avg 2008 12:46

Imam ga in se dobro obnese. Na vrhu dajem pač vse, kar sodi na kompost, pogosto tudi plasti skoraj suhe trave, ki ostane po košnji okoli hiše... spodaj ga lahko jemljem sproti, ker ima vratca. Vsekakor pa ni dobro, da bi stal preveč na soncu. Po presoji je potrebno včasih malo zaliti, da se vsebina ne presuši (ker je pač pokrit, ne pride dež direktno).

rimljanka - zasebno mnenje

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

18. avg 2008 13:12

Imam plastičnega in smo zadovoljni....na kompost gre vsa odpadna zelenjava, sadje, trava, plevel.... mišika

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

1. avg 2009 10:59

Od zadnjega posta v tej temi je minilo skoraj leto dni, pa me zanima, če lahko še kdo posreduje svoje izkušnje s takimi ali drugačnimi kompostniki.

 

Hvala in lep dan vsem skupaj

rrr

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

1. avg 2009 12:45

Imam lesenega, iz lat, ki so postavljene navzkriž (v polsenci, bi rekla) in plastičnega, ki ga dopoldan obseva sonce. V obeh se povsem dobro dela kompost. Prvega je za uporabo treba razdreti, drugi ima spodaj vratca, na 3 straneh, se mi zdi, skozi katera se da priti do zrelega komposta. Ne nmorem reči, kateri je boljši, uporabna sta oba.

rimljanka - zasebno mnenje

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

3. avg 2009 7:21

Imamo betonski odprt kompostnik in že nekaj mesecev zapakiranega plastičnega. Imam nekaj težav s kompostiranjem. Zlasti me moti mrčes na kompostniku in polži. Skratka, ne zdi se mi prav hudo primeren za na vrt. Sem ravno v obdobju intenzivnega razmišljanja o tem, kako dolgoročno rešiti odlaganje bioloških odpadkov. Prav žal mi je, da na naših ekoloških otokih ni kontejnerja za tovrstne odpadke. Z veseljem bi ga polnila. Imate tudi drugi težave z mrčesom in polži? mimika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

3. avg 2009 7:57

Jasno, da so muhe, ose,...če imaš odprt kompostnik in nanj odlagaš ostanke hrane. jaz bi se zelo zamislila nad stanjem okol,ja, če bi jih ne bilo..................

Dajaj ostanke hrane v zaprt kompostnik, pa vedno jih pokrij s kakšnim odpadlim listjem, travo,...na tanko.

Morda bi bilo pametno vzeti v roke in prebrati: Miša Pušenjak: Za vsak vrt (o kompostiranju,....). Res vredno branja. Domača strokovnjakinja, ki ve, o čem piše in piše za naše razmere.

 

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

3. avg 2009 14:43

Mi imamo kompostnik z bestonskimi stranicami, želznimi palicami za povezavo in leseni deskami za določanje višine v obeh prekatih. Na vrhu je nekaj desk, ki so bile opozovalnica za našega pokojnega muca. Kompost je odličen, saj ga ni problom prazniti, ker se deske lepo odtranijo.Deske so pobarvane z lazuro in letos me čaka ena kanta Beltona.

Kompostnik je zasebn izdelave in sem ga prislužila s strokovnim svetovanjem.  

Imam pa vprašanje: mi imamo tako gnil krompir, da je odpada 50%. Mene zanima, ali gre lahko ta krompir v kompost.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti