Mlinček za organske odpadke v kuhinji

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

tema odprta - 23. apr 2007 8:36 | ogledi: 5.116 | odgovori: 21

Te dni se odločamo za nakup nove kuhinje, pa me zanima ali ima kdo izkušnje z mlinčkom za organske odpadke, ki je vgrajen v kuhinjsko korito.

Iskala sem ga že v nekaj trgovinah s kuhinjsko opremo, pa niso znali pomagati. Morda kdo od vas ve, kje se ga nabavi?

Lep pozdrav! Kara

kara

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

23. apr 2007 9:19

Pred časom so bile reklame po televiziji in drugih medijih. Že dolgo nisem videla teh reklam. Zakaj jih ni več, ne vem. Ta naprava me je zelo navdušila, a so me poučili, da je z ekološkega vidika to velika svinjarija. Vse trde odpadke zmelje in odplakne ter s tem "obogati" odpadno vodo. V kolikor se to ne izteka v naravo, potem je to pristane v naravi (nap. v kakšni reki), drugače pa v čistilni napravi – kar je dobro, le da dodatno obremenjuje čistilno napravo. Z ekološkega vidika bi se dalo še veliko napisati, kakšne "slabe" navade imamo, čeprav se tega ne zavedamo oziroma ne pomislimo, da je kaj narobe. Ne želim tu težiti s tem, le na kratko nekaj takih primerov: olje od kuhanja (cvrenja) se ne zliva v odtok ali WC, prav tako ni nobene potrebe, da se glavnino usedline od kave zliva v WC, ampak taka usedlina gre med trde odpadke (npr. tako kot v kafičih, kjer kavo od ekspresa spraznijo v smeti).

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

23. apr 2007 9:53

Jaz ga bom definitivno kupila za v kuhinjo. Me noben ne prepriča, da kako kupino od krpompirja, kuhanega, ne smem zmeti zaradi ekoloških ne vem kaj. Saj bo šlo v eko pretočne in ne vem kake greznice, ki jih bom praznila, ne?

Kok ljudi ima greznice, ki kar ponikajo ne vem kam... Meni je arhitekt zagotovil,d a je isti šmorn, če odpadke strasamo v WC.

Gre se za to, da spucaš um. korito, splakneš v končni fazi, vklopiš mlinček, da ni bojazni, da bi se kaj zamašilo ali ostalo noter. Meni se zdi super. Pa pol planeta uporablja to. Verjamem, da je pri nas kak rigiden pravilnik, ki tega ne dovoljuje.

Sicer bom imela kompostnik za org. odpadke, tko da veliko v mlinčku ne bo zmletega... 

 

(Pa smo zadnjič veni temi debatirali... Ljudje imajo mačke doma, ki hodijo na potrebo kdovekam. In tudi smeti se odnašajo v gozd, za hišo na hišni odpad, v vrečko pa fok iz avta... tko da moraliziranje tukaj ni na mestu...)

lidka

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

23. apr 2007 10:02

O tem, da bi bilo škodljivo z ekološkega vidika sem že slišala, vendar pa mi ni jasno zakaj bolj kot pa, če odpadki končaju v WC-ju. V Ameriki sem videla, da se ravno v čistilnih napravah iz teh odpadkov proizvaja neke vrste biološko gnojilo. Morda pa pri nas čistilne naprave niso grajene na ta način, to res ne morem trditi. Tudi biološki odpadki na smetišču so po moje škodljiv poseg v naravo. Vendar pa so ti vsaj biološko razgradljivi. Večji problem predstavljajo drugi odpadki, ki se še po dolgih letih ne razgradijo. kara

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. apr 2007 11:10

Saj je res butasto, ampak naši instalacijski predpisi zaenkrat ne predpostavljajo mlinčka za odpadke, zato ga v naših trgovinah tudi ne prodajajo. Ga pa prodajajo v ostalih EU članicah... Vendelina jr.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

23. apr 2007 11:16

No, še ena stvar, ki jo bom kupila čez mejo... lidka

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

23. apr 2007 12:01

No, dragice, potem pa povejte, ko že toliko modrujete, kam greste z odpadmin oljem od cvretja. Ali ga naj kar v kanto zlijem, tja med organske odpadke? Naša Snaga je ob vsem tem ločenem zbiranju (kar seveda pozdravljam in odobravam), vseeno pozabila na odpadno olje. Sweetie

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

23. apr 2007 12:47

Sweetie je napisal/a:
No, dragice, potem pa povejte, ko že toliko modrujete, kam greste z odpadmin oljem od cvretja. Ali ga naj kar v kanto zlijem, tja med organske odpadke? Sweetie
Mislim da se ga ne sme zlit med organske odpadke. Jaz ga zlivam v posebno kantico, ki jo potem oddam pri kosovnih oziroma v tisto posebno zbiralnico (beli kontejner za nevarne odpadke). Je pa res da ga porabim zelo malo. Sporočilo je spremenil(a) galyka dne 23. apr 2007 12:48:01

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

23. apr 2007 14:02

kara je napisal/a:
O tem, da bi bilo škodljivo z ekološkega vidika sem že slišala, vendar pa mi ni jasno zakaj bolj kot pa, če odpadki končaju v WC-ju.
Če odpadki končajo v WC, ni OK. Olupki in drugi trdi odpadki gredo v smeti.

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

23. apr 2007 14:06

Delam enako kot Galyka. Na leto se mi ga nabere ene 3 litre. Sem pretelefonirala celo Ljubljano, pa menda ni nikjer kake sprotne zbiralnice. Petrol sprejema le strojno olje, v  podjetju, ki pobira pri gostilničarjih, so mi rekli, naj nesem v najbližjo gostilno, tam pa niso bili navdušeni, ker morajo prevzem svojega odpadnega olja plačevati. Malo mi gre na živce, da tisto kantico celo leto prekladam, v greznico ali v naravo se ga pa ne upam zlivat. Preden sem se ekološko malo bolj osvestila sem  ga, priznam, zlivala v stranišče.

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti