Parmezan

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. apr 2010 11:14

V Sloveniji sem ga kupovala v Eurospinu in od navdusenja sem skakala, ko se zaceli prodajati tudi pecorino in dimljeno rikoto. Je cisto dober (sem jedla tudi ze pregresno dragega), za na testenine ali pa za grickanje kar tako ob olju, vinu in kruhu. Sama navadno v olje sesekljam se kaksne zacimbe, alla bazilika ali pa rozmarin, vcasih tudi kak cili (mi pac ljubimo pekoce). Zraven pa hvarski incuni, pa domace hvarske olive. Ali pa prsut, suseni paradizniki in se mlacen kruh. Boljsega ni! Vcasih uporabljam mesanico pol parmezana, pol pekorina, vcasih pa ali- ali. Tistega, ki ga prodajajo v vreckah pa ne jem, ker izgleda kot naribana trda koza s podplatov, okus bi bil pa najbrz tudi podoben. fresh

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

23. apr 2010 11:21

Jaz tudi prisegam na Eurospinovo ponudbo, najboljši je bil tisti, ki sem ga kupila v akciji tik pred iztekom roka in sem ga nato še pozabila v kleti, tako da sem ga uporabila vsaj kako leto po izteku roka - bil je nebeški, kljub temu, da so se mu od starosti že delali kristalčki (najbrž kaka kalcijeva sol). Kot pravi Nola, ne moreš zgrešiti, vedno je dober. lp, proxima

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. apr 2010 11:46

Proxima, jaz ga malenkost "osusim" pred uporabo in sicer tako, da ga hranim v hladilniku zavitega v bombazno kuhinjsko krpo. Enako delam z ostalimi trdimi siri. Vonj pa resujem s posodico vode z dodatkom sode bikarbone in limone, ki jo dam v hladilnik. fresh

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

23. apr 2010 14:48

Parmezan, moj daleč najljubši sir. Ko pade zaloga v hladilniku na 30 dag, se sproži alarm in je treba v Trst. Manj kot 24 mesecev staranega niti ne pogledam, še najraje posegam po 36 mesečnem. strelka

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

23. apr 2010 14:50

Aja, še to: Nekaj časa se je dalo na glavni ljubljanski tržnici dobiti odlične parmezane, tudi z ekološkim poreklom, in po čisto spodobnih cenah. Zadeva na žalost ni trajala prav dolgo, očitno Slovenci nismo preveč za to, kaj pa vem. strelka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

23. apr 2010 15:11

Ma, strelka, se vedno je v Sloveniji tako, da se najbolje prodajajo dunajci in prazen krompir, ki jih imam sicer tudi sama rada, ampak zanimajo me pa se druge kuhinje tega sveta. Zal se stvari ne "primejo", ker vecina pac dlje od kajmaka na pleskavici (kar je tudi odlicno, da ne bo pomote) ne vidi, da ne zacnem slucajno se politizirati tukaj. Se dobro, da obstaja vsaj ena skupnost, ki rada potuje tudi z brboncicami! fresh

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

23. apr 2010 15:33

Žal Čisto prepogosto se mi dogaja, da pogrešam kakšno stvar pri nas in si jo tako ali drugače lifram iz tujine, potem zadevo končno nekdo odpre pri nas, pa kmalu tudi zapre... Jaz pa itak živim zato, da jem, in ne obratno strelka

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

23. apr 2010 18:32

Mislim da ni problem samo v tem da slovenci padajo na dunajce, ampak žal veliko ljudi kupuje sire in ostale surovine, kakršne si lahko privoščijo. zzak1977

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

24. apr 2010 18:52

zzak1977 je napisal/a:
Jaz sem tudi sedaj po večini na Pecorinu, tako da se strinjam z Nolo da ga velja poskusit vsaj z nekaterimi jedmi, zadnjič sem naredil nek približek karbonare in je pecorino popestril jed kot je parmezan ne bi. Tudi na karpaču je bil odličen, predvsem moji dragi je bil neznansko všeč. Na slabega pa tudi sam nisem še naletel, v vrečki smo ga nazadnje kupili tam nekje leta 95. Edino za k pršutu ali kakem podobnem narezku ali predjedi pa še nisem našel pravega trdega sira, ali mi je preoster ali preblag ali enostavno ne paše zraven, najbrž bi moral reskirat malo več evrov na kilogram. Če pa ima kdo kak predlog pa na dan z njim. Sem že jedel perfektnega za moj okus, pa se tisti ki ga je kupil ni spomnil kateri je to bil. zzak1977

Sporočilo je spremenil(a) zzak1977 dne 23. 2010 08:28

Poizkusi s starano Kranjsko gavdo, 12 mesečna je zame idealna za k narezku, 24 mesečna  pa za crkljanje.

strippy

micogica  

član od: 29.12.2005

sporočila: 209

25. apr 2010 6:00

Kako pa sir starate, da se izognete plesni? micogica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti