Zakaj se testo za štrudelj prime na rjuho!?

eli  

član od: 16.4.2007

sporočila: 1

tema odprta - 16. apr 2007 20:55 | ogledi: 9.597 | odgovori: 16

Pozdravček!

Prosila bi vas za pomoč.

Zanima me, zakaj se mi včasih testo za štrudelj prime na pomokanano rjuho. Vedno delam po enakem postopku in pazim, da je miza popolnoma suha in rjuha zelo pomokana, pa vendar se mi včasih prime na rjuho.

Ali je pomembno po kakšnem zaporedju daješ sestavine za testo skupaj, ker vedno delam enako in je testo enkrat prelepo enkrat pa komaj kaj rata iz njega?

Najlepša hvala, vaši odgovori mi bodo zelo koristili!!!

eli

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

16. apr 2007 21:05

Zakaj ti se pa prime na pomokan prt? Mogoče testo preveč valjaš z valjarjem.

Ko testo raztegujem, prt na rahlo pomokam (za pomokanje prta uporabljam ostro moko). Poškropim z oljem in gor dam nadev, pač... jabolka, skuta itn.

Mogoče so ti jabolka premokra? Bomo videli kaj bodo ostale rekle.

Pozdravček!

leni1  

član od: 26.2.2007

sporočila: 295

16. apr 2007 21:27

Kakor pa jaz vem se vlečeno testo za štrudelj sploh ne da na prt ampak na testo daš olje mal počakaš potem se pa čist lahko razvleče.No vsaj nam so tko pokazali v šoli. leni1

nasha  

član od: 30.12.2006

sporočila: 477

16. apr 2007 21:39

Tudi jaz delam na pomokani rjuhi,vendar ne z vljarjem, testo najprej z rokami malo raztegnem podobno kot za pico, ko ga dam na rjuho,ga pa z vseh strani raztegujem s prsti potem ga pokapam z oljem, razmažem nadev in zvijam z rjuho, prepikam z zobotrebcem, pa v pečico. Ja pa testo naj počiva pol ure v hladilniku v v vrečki namazano z oljem, potem se tudi veliko lepše vleče. nasha

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

16. apr 2007 22:14

Meni se prime tam, kjer je pretanko razvlečeno. Res pa nisem strokovnjak, delala sem ga samo ene parkrat, drugače se razvajam pri tašči Atina

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

17. apr 2007 2:24

Jaz pa za štrudelj uporabljam kar kupljeno zmrznjeno listnato testo (se mi ne da ga delat, če nam je pa ta dober hehe). Valjam pa na silikonski podlagi s TW valjarjem. No, tudi drugo testo se mi ne prijema, res pa je, da imam "neuradno" informacijo, da se na pomokanem prtu valja samo kvašeno testo. Krhkega npr. valjam močno ohlajenega med dvema plastema peki papirja. veliko sreče katka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

17. apr 2007 9:53

Eli, za vlečeno testo je bistveno, da je dovolj mehko. In tudi če ga vedno delaš enako, ni vedno enako, ker je moka različno suha in zahteva različno vode. Narejeno testo položim na krožnik, na katerega sem zlila malo olja, ga obrnem okoli, da je vse pooljeno, in pokrijem s toplo kozico, v kateri sem zavrela malo vode in jo odlila. Pustim počivati vsaj 1/2 ure (da pripravim nadev). Če je testo pravo, se je do takrat, ko dvignem kozico, nekoliko razlezlo. Testo vlečem na mizi, ki jo pokrijem s platnenim prtom, ki ga pomokam, po možnosti z ostro moko, če jo imam, drugače z mehko. Če je prt dobro pomokam, res ne razumem, kako se ti lahko testo prime na prt. Edino če bi imela zelo moker nadev, bi se mi zdelo možno, da nadev "premoči" testo. Testo najprej položim na pomokan pult (ali desko, silikonsko podlago ipd.), ga pomokam tudi zgoraj in nekoliko razvaljam. Babica me je učila, da ga tako potem lahko bolj enakomerno razvlečem. Nato ga rahlo namažem z oljem, da se ne sprime, če pri vlečenju pride del testa na drugega. Čim bolj ga razvlečem kar v zraku z rokami, nato ga položim na mizo in nadaljujem z vlečenjem. Če je vse prav, s testom iz 30 dag moke pokrijem skoraj celo mizo 1 m x 2 m. Odrežem debele robove in jih vržem stran, kadar pa se mi ljubi, jih zgnetem, še enkrat razvlečem in naredim štrudeljček za na juho. Katka, na Slovenskem pač pod štrudlom bolj razumemo sladico iz vlečenega testa, na Tirolskem pa ga npr. delajo iz listnatega testa kakor ti. teta torta

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

17. apr 2007 12:04

Mhm, teta torta, vem da je štrudel po pravilih iz vlečenega testa, samo jaz sem se malo izmuznila temu in ga delam kar iz listnatega :)) Pa tudi za druge zavitke, pite, burek, prazolio - hočem reči, da ga ne uporabljam recimo samo za krem šnite. Hvala za nasvete in podroben opis. katka

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

17. apr 2007 12:36

Jaz tudi rjuho pomokam praviloma z ostro moko. Delam enako (brez valjanja) kot teta torta. Preden pa dam nadev na vlečeno testo, vedno malo posujem z drobtinicami, tako se testo ne navlaži preveč. Potem, ko zavijam štrudel pa, če je treba, s čopičem odvečno moko "pometem" s testa.

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

7. jul 2009 19:42

Tole vlečeno testo na način tete torte res vedno uspe!

Me pa zanima nekaj drugega, namreč, zakaj mi zavitek med peko vedno poči in steče sok ven? Pa isto se mi dogaja pri bureku, v katerem je izrazito suh nadev - samo pokapan s smetano in nadevan z albuminsko skuto ali prevreto špinačo? Je pretesno zvit? Sem poskušal že z "zlaganjem", da ne bi bil tesno zvit, pa je bilo isto.

Mi lahko kdo pomaga?

Hvala.

strippy

Sporočilo je spremenil(a) strippy dne 07. 2009 19:42

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

7. jul 2009 22:22

Strippy, malo prespikaj z zobotrebcem, pa ne bo vec pokalo.

Jerneja USA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti