Katere rože na nepokrito balkonsko ograjo

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

8. maj 2009 9:19

rolada, včasih je bila klasika: asparagus................. Morda bi šla običajna bela bakopa. Ali pa oni belo cvetoči mleček in kakšna povešava strukturan zelena ali sico dlakasta rastlina, ki ne naredi opatnih cvetov (smilj, lotus,...) Po mojem mnenju se nič cvetočega (z velikimi, opaznimi cvetovi) ne poda zraven.

rimljanka - zasebno mnenje

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

8. maj 2009 10:34

Dobra rešitev so gomoljne begonije, viseče. Moja žena jih že nekaj let sadi na balkonsko ograjo, ki je povsem izpostavljena. Obrnjena je na severovzhod tako da imajo zgolj jutranje in dpoldansko sonce kar jim zelo prija. Vsako leto so bujne in cvetijo dolgo tako da se kar nekako ne ločimo od njih. So pa tudi vsako leto neke nove barve in tipi cvetov in se da vse skupaj lepo kombinirati. LP hedonist

KDM  

član od: 9.1.2010

sporočila: 25

10. apr 2010 0:03

Bliža se čas za sajenje balkonskih rož ,pa me zanima kaj boste letos sadile,jaz se še ne morem odločit.Imam balkon ter teraso na vsakem 10 korit 80 cm ,prva leta sem imela surfinije bile so lepe,vendar ker korita niso pod streho mi jih je vsako deževje precej uničilo,sedaj par let pelargonije vendar mi niso tako všeč in še več smeti delajo po terasi, tako da lahko pometam non -stop.Za letos razmišljam da bi dala zmajeva krila ter zraven mogoče zelenje ,ampak ne vem ,če bi bilo v 80 cm korito dovolj 2 zmajeva krila ter eno zelenje ,korita so brez vodne rezerve ,na zgornji balkon bi pa dala surfinije ker je vseeno malo bolj pod napuščem strehe ,ne znam pa si predstavljat kako bo na pogled ker sta oba balkona eden nad drugim sta pa na južni strani. Prosim za vaše mnenje in predloge. Lp KDM

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

10. apr 2010 9:47

http://www.kalia.si/sl/clanki/clanki/okrasne-rast tu je v par vrsticah mnogo koristnih nasvetov.Recimo ta, da preradi pozabljamo na barvo fasade. V zadnjih letih tako moderne mocne barve zidov se prepogosto tepejo z barvo cvetja. Sicer sem pa mnenja, da je korito za 3 rastline odlocno premajhno. MIslim tudi, da ce nimas jasne predstave o tem, kako bo tvoja idejna zasnova delovala v praksi je morda bolje, da se odlocis za preizkusene, klasicne variante. Bo manj dela in manj razocaranja. lp

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

10. apr 2010 20:29

Jaz imam pa na balkonu zidano korito.Balkon je izpostavljen celodnevnemu soncu. Do sedaj smo imeli vsako leto od bršljank do pelargonij in še kaj bi se našlo. Letos pa jaz tega ne bi več imela.Rada bi nasadila kakšne manjše grmovnice ali kaj podobnega.Nekaj kar prenaša vročino in kar ni treba prepogosto zalivati.V koritu imamo namreč narejeno odtočno cev.Odvečna voda steče na spodnje korito,kar pa ni povšeči našim sosedom. Mi lahko mogoče kaj priporočate. Hvala kriznana

branka50  

član od: 16.8.2009

sporočila: 3

11. apr 2010 19:51

Avtorju KDM samo svetujem,naj ne sadi zmajeva krila, pol boš imela še več svinjarije na tleh,kot pri pelargonijah,znorela boš! branka50

fast  

član od: 6.2.2010

sporočila: 27

11. apr 2010 22:22

KDM v primeru toče ne bo ostalo nič od zmajevih kril, so zelo krhka.Potrebujejo zelo veliko vode,čim manj gnojila. Kriznana, cipreso-e, smrekico. fast

KDM  

član od: 9.1.2010

sporočila: 25

11. apr 2010 22:56

Hvala vsem za odgovore .Glede zmajevih kril imam že izkušnje imam jih pod streho na vzhodni strani pri vhodu tam zelo lepo uspevajo ,tudi toča jih ne doseže .Glede odpadanja cvetov pa imate prav ,kdaj pridem pred vhod bi lahko pometala in me to res moti.Sem se že posvetovala z mojo vrtnarko in mi je takoj rekla ,da bom zelo razočarana ker zmajeva krila pač niso tako dolga in mi bo terasa pusta ,no sedaj pa sem zopet pred odločitvijo ali surfiniji ter veliko zalivanja,gnojenja, škropljenja in ob lepem vremenu brez toče veliko zadovoljstva ter tečnarjenja vsem ki jih zalivajo ,ko sem na dopustu ali enostavno dat pelargonije z kakšnim zelenjem (lani sem sadila na škarpe v korita venerine laske strukturna rastlina drobni listki sivo srebrne barve lepa nezahtevna ostala zunaj še v decembru) in olajšati življenje sebi in drugim ,bi prilepila še slike pa še ne znam. Lep pozdrav . KDM

leonka  

član od: 10.12.2009

sporočila: 17

11. apr 2010 23:05

Kakšne imate izkušnje z zmajevimi krili, a se fejst razrastejo? Jaz bi jih kombinirala še s kakšnimi drugimi rožami, pa nimam predstave, kako bi to zgledalo in če bi pasalo. Mi lahko kaj svetujete, kaj bi šlo zraven? Hvala za vaše mnenje! leonka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

11. apr 2010 23:19

Pri trajnih zasaditvah v betonska korita je tezko, skoraj nemogoce svetovati-okusi in zelje so zelo razlicni.Take rastline tudi niso ravno poceni, zato si je pametno vzeti malo vec casa in razmisliti prej, preden nas bodo v bliznji vrtnariji prepricaliin bomo kupili to, kar pac imajo trenutno na zalogi... Vseeno mislim, da skoraj ne mores zgresiti s pritlikavimi iglavci -zadnje case se dobijo v cudovitih niansah od sivo modre do zlatorumene, izbiras lahko med povesavimi ali pokoncnimi, se bolje kombinacijo obeh-skratka ni, da ni. Ce vmes posadis se kako cvetoco enoletnico ( tudi trajnico) ki se oblikovno in barvno dopoljnuje, imas pestro in zanimivo zasaditev, ki jo z zelo malo truda vsako leto malenkost spreminjas. Ne nazadanje pa je pri trajnih zasaditvah zelo pomembna tudi kvalitetna (vrtna) zemlja. Sama se izogibam cenenim, "univerzalnim" industrijskim mesanicam. Le v dobri zemlji bodo rastline vec let nemoteno in lepo uspevale. lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti