Zamrznjeni repki rakov

neznan uporabnik

tema odprta - 8. mar 2002 9:12 | ogledi: 10.123 | odgovori: 9

pozdravljeni,

vceraj sem v leclercu opazila, da prodajajo kilogramske pakete zmrznjenih rakovih repkov. Ali jih vi kdaj kupite? ali jih uporabljate enako kot sveže? ali so zamrznjeni (potem ko jih odtalimo, seveda) primerni za koktejl iz rakovih repkov? Mene je nakup zamikal..samo ne vem, kako jih pripravljat. Imate kakšne izkušnje/ideje? Hvala!!

tkangler  

član od: 5.11.2001

sporočila: 50

8. mar 2002 11:33

Mina! Z rakci pripravljam jedi iz Tajske kuhinje, ki sem jih poskusila na Tajskem. Zdaj kar doma "prirejam" okuse in se poskušam čim bolj približati njihovim jedem. V voku popražim rakce, jih poberem iz voka, popražim zelenjavo (kitajsko zelje, korenje,por, čebula, česen...- vse narezano na rezance), začinim s sojino omako, ingverjem, curryjem, kajenskim poprom, jo poberem iz voka, umešam par jajc, jih popečem v voku in dodam rakce ter zelenjavo. Na koncu dodam kuhan riž ali kuhane riževe (ali kake) druge rezance ter po potrebi posolim. Lp! Tanja

marco polo  

član od: 24.12.2001

sporočila: 1

11. mar 2002 1:06

Pozdravljeni glede vprasanja o zamrznjenih rakcih. Odvisno ali so bili pred zamrznitvijo kuhani ali pa so zamrznili surove. Ce so temne barve so jih pac zamrznili se nepredelane, , ce so pa rdeckaste ( pink), so pa ze osnovno predelani in so prav odlicni z limono in tatarsko omako kot predjed. recept 1/2 kg rakcev 2 zlici masla 2 zlici rastlinskega olja 2 stroka cesna 6 paradiznikov,( lahko iz plocevinke) drobno narezanih 2 lovorova lista zlico limoninega soka par vejic petersilja poper sol pol zlicke timijana V ponev damo olje in maslo, stopimo ter dodamo stroke cesena. Na srednji temperaturi prazimo , dokler ni cesen popecen. Nato cesen odstranimo (zavrzemo) ter primesamo sesekljan paradiznik in lovorov list. To prazimo priblizno 10 min. Po 10 min pa sodijo v ponev se vse zacimbe , limonin sok ter seveda ocisceni rakci( brez lupin ). To vse skupaj kuhamo se pribliznio 5 minut in jed je tako gotova. Serviramo z rizem RAKCI Z KOKOSOVIM RUMOM ( za romanticne vecere) 1/2 Kg rakcev 2 stebla pora ali salotke 2 zlici masla 1 zlica olivnega olja 3 zlice kokosovega ruma 3 zlice rozin zacimbe po zelji Narezan por preprazimo na olju in maslu. Dodamo rum , rozine , zacimbe po zelji in kuhamo priblizno 2 minuti. Dodamo ociscene rakce ter vse skupaj kuhamo priblizno 5 min. Serviramo z belim rizem. Po zelji lahko se izboljsamo okus jedi , ce rozine predhodno namocimo v rum ( 20-30 Min) ( ciscenje posoda naj pocaka na naslednji dan) Obilo uspeha LP Marco Polo

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

11. mar 2002 7:34

Kolikor vem, se v Ljubljani nikoli sploh ne prodajajo sveži rakci, če bi se pa že, bi bili svinjsko dragi. Se pavi, v ribarnicah lahko izbirate med odmrznjenimi svežimi in odmrznjenimi kuhanimi rakci. Če rabim samo repke, seveda kupim tiste iz zmrzovalnika, še na zalogi me počakajo. Drugo je, če rabiš cele rakce - z nogami in tipalkami vred, taki se zmrznjeni dobijo bolj redko.

svetladom  

član od: 30.1.2002

sporočila: 49

14. mar 2002 1:28

Hallo! Na Štajerskem, torej v Mariboru, precizno v Interšparu prodajajo tudi sveže rakčeve repke. So pa tako dragi, da jih še nisem kupila. Zamrznjeni so cenejši, malo manj kvalitetni, pa vseeno se zavajamo, da so "the best". kakorkoli že, so pa v moji kuhinji vsestransko uporabni: za morske rižote, za ribje juhice, za koktejle... Kaj moremo, če pa finance ne sežejo, z malo kulinarične spretnosti pa je cela družina zadovokljna. Nič ni narobe, če jih uporabiš za koktejl. Mi smo preživeli.Ta zadnje velja za Mino. svetladom

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

14. mar 2002 7:22

dobijo se sveži repi škampov (samo meso)...dobijo se celi škampi, tako sveži kot zamrznjeni...... Da so sveži repi (samo meso) dražji od zamrznjenih je pa zelo relativno, saj zamrznjeni vsebujejo ogromno vode, katero dodajajo in ko jih odtalimo, imamo v posodi polno vode, katero smo seveda plačali po ohoho ceni, katero kar prištejte poleg....tako da, so dražji, vendar ne tako zelo in še okus je čisto drugi..... sem zadnjič kupil školjke-kapesante (samo meso) zamrznejne. Školjke so bile dobesedno "zavite" v led.Ko sem jih odtajal, sem imel kaj zlivati proč....... Herman Teron

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

14. mar 2002 13:16

Ne, ne. V ribarnicah so mi eksplicitno razložili, da v veliki večini na videz sveži škampi niso sveži ampak odmrznjeni. So pač toliko bolj občutljivi od rib da jih je težko transportirati sveže.

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

14. mar 2002 17:46

...ali kdo v ribarnicah kontrolira kvaliteto teh rakcev iz daljnega vzhoda Lep pozdrav vsem Henri Henri Ratej

neznan uporabnik

15. mar 2002 13:03

O "zavijanju" školjk in mehkužcev v led: Na embalaži od zamrznjenih mehkužcev sem opazila "OPOZORILO Zamrznjena glazura je potrebna za boljšo ohranitev izdelka" ter podatek kolikšna je neto teža brez zamrznjene glazure. 10 % zamrznjene glazure ni zanemarljivo in zelo prav je, da je ta podatek naveden ter verjamem, da ima zamrznjena glazura varovalno vlogo. LPP

svetladom  

član od: 30.1.2002

sporočila: 49

16. mar 2002 0:32

Henri, močno dvomim, imamo pa v Sloveniji določene inštitucije, ki to kontrolirajo, kako- ne vem.Res, da kaj lahko gre navzkriž. Tako kot je nastala panika z martinovimi račkami (menda so odkrili kontejner z račkami, ki so bile okužene s salmonelo - je pisalo tudi v časopisu).Loterija. Tudi zrak, ki ga dihamo, je danes dober, jutri strupen. Malo se izogibam črnim napovedim, pa pač določene stvari, tudi zamrznjene, kupim. Seveda preverim datum uporabe in porizvajalca, kakor tudi brezhibnost embalaže, ampak... Ko sem bila otrok, so govorili, da je paradižnik nezdrav in da povzroča raka. Danes govorijo in pišejo ravno obratno. Za gobe po Černobilu so govorili, da jih vsaj 10 let tudi pri nas ni priproročljivo nabirat...Hrenovke so vedno kamen spotike, češ, da se vanje zmeče vsa "packarija". Morda manj kvalitetno meso (vemo, kaj), a če je bila žival zdrava, tudi hrenovke niso strupene.Pač žongliramo in delamo ovinke, ne vprašamo se pa čisto tako po pravici: kaj pa je še danes zdravo in naravno! Spomnim se jabolk iz svojega otroštva iz pravih jablan, ki so rodila vsako leto deset, dvajset ali več let. Zdaj pa imamo tiste "hitre nasade" pritlikavih" dreveščk, ki obrodijo dve leti, potem pa je konec. Niso pa to več tista babičina jabolka... svetladom

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti