Riž!!! na pomoč!!!!!

mlada kuharica  

član od: 26.1.2007

sporočila: 111

tema odprta - 13. apr 2007 19:47 | ogledi: 18.662 | odgovori: 113

ojla

jaz imam vedno problem pri kuhanju riža! prav nikoli mi ne rata! vedno je tak, skupaj zlepljen, pa drugače sploh ni razkuhan? kaj delam narobe? ima kašna kakšen nasvet glede riža? osebno imam zelo rada riž, pa mi doma nikoli ne rata pretirano dober! tudi moji mami in sestri ne!

kakšen nasvet, pa mogoče kateri riž?

hvala že v naprej

mlada kuharica

londonska rezina  

član od: 1.6.2006

sporočila: 312

13. apr 2007 19:49

Mi prisegamo na Bali. Ni možnosti, da se razkuha, vsako zrno je zase. Tak riž imamo mi najraje! Za narastek seveda ni. londonska rezina

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

13. apr 2007 19:53

vseeno katera ferma je ... čeprav je malo razlike ... bali ali pa šparov sta najboljša ... so v prozorni vrečki ... mora pa obvezno pisat gor paraboiled ker to je taka sorta riža ki ostane kompaktna in je super za jest samo pokuhana in posoljena ... ta riž lahko kuhaš v večji količini vode in ga ko je kuhan precediš čez cedilo pa še vedno ni ves moker prav qlski je :d

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

13. apr 2007 21:35

Kuhanega riža vedno dobro oplaknem z vročo vodo. Uporabljam pa Scotti Arborio ali Gallo. lp Anamarija

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

13. apr 2007 21:37

Jaz tudi uporabljam PARABOLIED riž iz špara. Mi je odličen, ker je po kuhanju vsako zrnje posebej in ni šans, da bi se zlepil. Odličen je tudi BALI, ki pa je kar precej dražji. Tudi mi ne maramo zlepljenega riža. LP! fakin712

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

13. apr 2007 21:39

Moja mama dela riž tako: najprej ga prepraži na maščobi, potem pa zalije z vročo juho in pusti na čisto rahlem ognju, da riž vodo popije in se skuha. Nikoli ni pacast in zrna se vedno lepo ločijo. Količina juhe je količina riža x 1.8. Če imaš npr. 100 g riža, daš 180 g juhe. Mogoče se sliši neumno, a če boš količini stehtala, mora uspeti. smrketa

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

13. apr 2007 21:53

 jaz pa obožujem zlepljen riž, najbolj sovražim, če mi rata, da je vsako zrnce posebej. Zdaj bom vsaj vedela katerega ne smem kupit. jade

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

13. apr 2007 23:01

Mlečni riž mora biti spacan, rižota pa ne. Zato imam vedno 2 vrsti riža.Nimam pojma kaj bi bilo narobe. Dam vedno 2/3 vode in 1/3 riža. Ko voda zavre dodam riž, dobro premešam. Nato pustim, da se skuha do mehkega. Vedno rata, mogoče zato, ker nimam rada riža. ham-njam Sporočilo je spremenil(a) ena mš dne 14. apr 2007 07:38:48

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

14. apr 2007 0:01

Jaz delam riž podobno kot je napisala smrketa, le da merim riž v lončkih. 1 merica riža in 2 merici vode. Najprej ga pa popražim na maščobi. JORDI

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

14. apr 2007 7:25

Okroglozrnati riž je ponavadi lepljiv, kolikor je meni znano. Podolgovati pa ne. Ne bom trdila da to velja za vse vrste riža, ampak za basmati to sigurno drži. In pa neluščen riž se tudi manj spaca. Aki[pikapolonica]

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. apr 2007 7:46

pa še jaz ( enkrat je o rižu bila debata, vendar sedaj ne vem kje ):

riž je lahko kratkozrnati ali dolgozrnati. Kratkozrnati je značilan po tem, da se rad razkuha in postane " pocast " zato se uporablja za mlečni riž in za suši ( ker se lima, in suši ne razpade ).

Jaz imam zmeraj " na zalogi " dolgozrnate basmati in jasminov riž in ponavadi enga " italijanskega " kratkozrnatega ( enih par znancev me zaradi tega imajo za čudaka " ). Basmati in jasminov riž so aromatični ( rekel bi nežni ) vrsti riža in so čudoviti za zelenjavne riže ali " beli " riž z ne premočnimi omakami, da aromatičnost riža pride do izraza.

Riž se kuha na več načinov in vsi so pravilni, če ste zadovoljni z rezultatom. V eni ( starejši ) kuharski knjigi piše tako: riž spiramo pod tekočo vodo dokler ne postane bistra, ali ga speremo v petih vodah. do tukaj se vse kuharske knjige ujemajo, naprej so razlike.

V novejših kuharskih knjigah piše, da riž ( nekateri ) ni treba spirat z vodo.

Jaz za kuhanje uporabljam " absorpcijsko " metodo. Gre pa takole:

Riž sperem do bistre vode ( cca petkrat zamenjati vodo ). Odliti vodo in pustiti riž pokrit v skledi vsaj 30 nim. Na dve merici riža vzeti tri merice tekočine ( vode ali recimo vode in tekočine od konzerve graha za recimo rizi bizi ). Vse dati na močen ogen, da zavre, pokrito  s pokrovom, ki dobro tesni ( tako ponavadi piše v knjigah, vendar navaden pokrov zadostuje ), po potrebi premešati ( če ni le riž ), zmanjšati ogenj na minimum, in tako pokrito, brez odpiranja in mešanja kuhati 9 - 14 min, točen čas ugotoviti za posamezni riž in po okusu, jaz ponavadi kuham 11 min. Potem riž odstaviti z ognja in počakati še pet min in na mizo. Ko to metodo " obvladaš " pol lahko, odvisno od vrste riža in okusa tudi količino vode rahlo spremeniš ).

Riž se lahko soli ali pa ne, stvar okusa in kuhinje ( tajska, indijska, japonska, se razlikujejo ). O rižotah bi se itak dalo napisati............ 

Nekatere omenjajo " paraboiled " riž, meni osebno ni všeč, mi je " brez okusa " je pa prej termično obdelan in se ne razkuha pa če niste zahtevni ali ljubitelji riža lahko ga tudi uporabiš ( vendar pol nikoli ne boste postali " ljubitelji " riža ).

Pa ne zdej rečt: saj sem le za nasvet vprašala, on se pa " razpričo "................ 

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti