Riž!!! na pomoč!!!!!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. feb 2015 12:33

Jaz nisem  nek večik stručko za riž, bolj govorim na podlagi lastih izkušenj, nekaterih stvari sem se pa naučila na tečajih, sploh tele indijske variante.

 

Meni je zar izi bizi povsem v redu okroglozrnati erik, arborio je pa seveda odličen, to je pvosem stavr izbire. 

 

PArboiled in rižote - rižote delam izključno z okroglozarnatim ali srednjezrnatim rižem, nidkar pa s parboiled, ker se mi zdi, da ne vpije okusov, kot jih riž za rižote mora. 

Ti pošljem natančno navodilo za tisti indijski riž, pa poskusi. 

mamamia

bivsamiska  

član od: 23.8.2006

sporočila: 47

22. feb 2015 13:48

Mamamia, a lahko prosim objaviš navodila za indijski riž kar tukaj? Mene tudi zanima, pa zagotovo še koga.

Hvala :)

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

22. feb 2015 14:13

Pa še razlike v hranljivosti (sicer v ang.):

Brown rice is the whole grain, which includes the outer hull (also called the "bran.") It's unprocessed and contains the most fiber and vitamins.

White rice is brown rice that has had the bran removed through that milling process I discussed earlier. This means that it loses some of its fiber and most of it's nutrients, since many of the vitamins are concentrated in the bran.

Parboiled rice is white rice that has been "pre-cooked" before being packaged. Minute Rice is par-boiled. This means you can cook it in just a few minutes, versus 20-30 minutes for brown or white rice. However, it has the lowest amount of nutrients of all three types of rice, since some of the vitamins and minerals have leached out during the parboiling process. It's certainly convenient, but not particularly healthy.

In terms of the impact that each type of rice has on gaining fat, rice overall is only fattening because of how each type impacts blood sugar, which controls how the body uses and store carbohydrates as fat.

Any time you eat more calories than your body needs, whether that's fresh veggies or parboiled rice, the excess calories will be stored as fat.

However, unprocessed fiberous foods have certain advantages over processed foods in that they do not spike blood sugar, which discourages fat storage even when you overeat. So when you eat unprocessed whole grain brown rice, the fiber slows digestion and doesn't cause a rapid increase in blood sugar. This means that you don't have a "carb crash" a few hours after you eat.

Parboiled rice, on the other hand, can cause a fast release of insulin which will spike blood sugar levels. When your blood sugar levels are too high, the body has problems burning the sugar as fuel, and instead socks it away as bodyfat. I'm oversimplifying a complex metabolic process, but you get the point.

Bottom line is choose the brown over the white and leave the parboiled alone.

Life is war against boredom~

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. feb 2015 15:47

MBrando, poglej malo po trgovskih policah recimo izbor različnih vrst riža znotraj ene znamke. Na vsaki škatli riža imaš navedeno, za kakšne jedi je tista vrsta riža najbolj primerna. 

Evo, na hitro se spomnim tele italijanske, ki smo je dosti kupovali pri sosedovih, ko pri nas še ni bilo tako velike izbiro, Riso Gallo. Evo, čisto na hitro, linija "Blond":

Že sam proizvajalec ti predlaga, za katere namene je kakšna vrsta riža optimalna. Saj ni noben problem, nekomu tudi "prave", kremaste rižote niso všeč, pa bo kuhal rižoto s parboiled rižem. Samo končni produkt bo pač drugačen, kot bi bil, če bi uporabil okroglozrnati riž za rižote.

Za solate imamo ponavadi raje riž, ki se tvori "kremaste" mase, zato vzamemo pač kaj drugega, takega, ki se ne razkuha in le "lepi". 

 

Mojca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. feb 2015 18:33

bivsamiska je napisal/a:

Mamamia, a lahko prosim objaviš navodila za indijski riž kar tukaj? Mene tudi zanima, pa zagotovo še koga.

Hvala :)

ri

Takole smo pripravili basmati riž na tečaju iindijske kuhinej (z dvema ndijskeima kuharjema):

(razmerje riž - voda 1:2)Basmati riž operemo na cedilki, da je voda bistra, potem ga eno uro namakamo. 

 

Razgrejemo olje (lahko malo olja malo gheeja), dodamo kumin in mao sesekljane čebule, lovor, in zalijemo z z vso  vodo (čebula ne sme porjaveti, naj samo postekleni). Potem dodamo klinčke, mlet kardamom, poper v zrnu, malo cimeta, malo soli. Ko to zavre, vsujemo v to riž in ga na zmernem ognju skuhamo na 3/4. Potem riž prekrijemo z vlažno krpo, dobro pokrijemo s pokkrovom posode in na minimalni temperaturi skuhamo do konca (pet minut). Potem umaknemo z ognja in še pustimo okoli 10 minut.

Riž je puhast, zrna dolga in suha, okus pa blag po dodanih začimbah.

 

 

mamamia

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

22. feb 2015 20:20

Jaz se pa neizmerno zabavam ob gledanju in poslušanju Gennara Contalda na YT.

"Ooooohhhh, it is soo goood! It's fantastico! O, my God, why I am cooking so good?"

Epizoda o tem, "kako naredimo popolno rižoto":
https://www.youtube.com/watch?v=VOBihHeZuXE

Mojca

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. feb 2015 21:05

Oh my! Hvala za tole, MamaF. Čista poezija. Parkrat sem gledala njegov šov z Antoniom, Two greedy Italians in sta mi bila a little too much. Tale video je pa res dober. Tale teden bom pripravila Gennarov ragu. Edino, bazilika se ne sme kuhati tako dolgo, ker izgubi okus. Zato jo vedno dodajo, ko je jed končana: Samo vmešaš jo v jed in serviraš.

 

Vanja

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

23. feb 2015 7:02

Mamamia, hvala vam lepa. Bom enkrat poskusil. Vsekakor. 
Rad se pozanimam kako in kaj in iščem najboljši približek tistemu,kar imam v mislih. We never stop learning!

Se dalje bom spremljal in spraševal, saj slednje ne boli in razveseljuje, ko nekaj uspe, kot smo si zamislili.
TOP!

Italijana pa, za mene, veljata za cara teh kuharskih oddaj in sem ju spremljal od prve do zadnje oddaje. To je to, kar za mene SO Italijani in kar jih dela tako uber duper simpatične!
Da se ti kar zavrti od pozitive in uživanja!

Vprašanje: Kakšno pa je vaše mnenje glede (meni osebno najboljša priloga ali pa kar na žlico kot samostojna jed) rižiBižija? Kako ga ve/vi pripravite in kaj (a obstaja sploh?) je tista PERFEKTNA izvedba oz po regelcih najbolj klenih,trdoživih in patriotskih Italijanov. Po domače; kako so to delale none? 
Je vsaka regija imela svoj način priprave, ali obstaja eden in edini. Recept namreč.



---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Sporočilo je spremenil(a) MBrando dne 23. 2015 07:35

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti