Riž!!! na pomoč!!!!!

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

17. feb 2015 15:32

Moj najljubši je navaden beli dolgozrnat, pripravljen kot pilav, vedno z mesom (ne veliko, morda 2 ali 3 peruti, pol piščančjega fileja) in veliko zelenjave, vendar ne vse naenkrat, kombinacij pa veliko, včasih tudi gobe. Je pa kvaliteta dolgozrnatega riža zelo različna. Eni se včasih razkuhajo, pri drugih ostanejo zrna še po 20 minutah znotraj trdi. Včasih je bil zelo dober tisti (presenetljivo!), ki sem ga kupila v Hoferju, vendar se je potem, ko so zamenjali pakiranje (prej karton, sedaj vrečka) tudi kvaliteta riža zelo poslabšala (beri: zrna se zdrobijo). Če katera ve za res dober beli dolgozrnati riž, bom vesela infomacije.

sonci

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. feb 2015 19:17

V Tušu kupjem riža znamke erik, tako dolgozrnatega kot okroglozrnatega, in oba sta odlična, vsak za svoj namen. Včasih kupim okroglzrnatega v kartonski škatli, na kateri je kozarec belega vina ob rižu, every day ali tako nekako. Tudi dolgozrnati iz lidla je okej.

 

Sicer pa basmati in jasminov riž kupujem v eni azijski trgovini v Gradcu, od nedavnega pa tudi v MB v eni trgovinici z arabsko hrano (imajo indijski basmati riž). Indijskih jedi ni brez tega riža.

mamamia

majaos  

član od: 14.5.2012

sporočila: 510

17. feb 2015 19:49

pa da malo zasmetim z receptom za riževo solato, meni okusno, ki sem jo skreirala neki dan: od kosila mi je ostal na oljčku prepražen in nato podušen riž. Dodala sem malo naribanega korenja, kolerabice, sira in blago začinila z nekaj žlicami jogurta in par kapljicami limone. 

majaos

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

17. feb 2015 21:54

Tudi sama sem se ukvarjala z rasmerjem riž:voda pri rižotah. Doppler ne kje nisem zasledila italijanski način kuhanja rižote. Uporabim arborio z okroglimi zrnci, ker bolj vpijajo tekočino in sokove. Na čebuli popražim zelenjavo oz. dodatke, posteklenim riž in dodam vodo ali, če imam juho (je nekoliko and rižem). Po potrebi vodo dolijem in premešam. Pri rižoti, ki se kuha z vodo, je riž vedno bolj mehak kot tisti, ki ga narediš samo z azijsko zelenjavo. Priznam, da seje tudi meni zdelo nemogoče, da še voda dodam a med kuhanjem, ker sem bila drugače naučena.

Uporabim pa basmati za zamešat z zelenjavnimi dodatni, gobicami... Riž pod mrzlo vodo dobro preperem (vçasih smo ga še prebirali), da ni pocasti (tako je bilo ne kje zapisano). Nato ga vržem v slano, kipečo vodo in kuham v odprti posodi (Moj mož pa pokriti). Kuham pa vedno krajši čas, kot piše v navodilih, ker je drugače razkuhan. Kuhanega odcedim in zmešam s prej pripravljeno prilogo ali vržem kar v posodo, kjer sem pekla meso. Sicer pa bi jaz lahko jedla basmati brez priloge. Velikokrat pred koncem posipam kurkumo.

Včasih so rekli, da so rižote bolj pocaste, seveda pa ne razkuhane, v primerjavi z basmatijem.

Sem pa pred kratkim nekje prebrala, da Kitajci kuhajo riž do vretja, izklopijo in pustijo pokritega nekaj časa.

 

Zdaj pa dovolj

biba

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

18. feb 2015 4:55

mamamia je napisal/a:

V Tušu kupjem riža znamke erik, tako dolgozrnatega kot okroglozrnatega, in oba sta odlična, vsak za svoj namen. Včasih kupim okroglzrnatega v kartonski škatli, na kateri je kozarec belega vina ob rižu, every day ali tako nekako. Tudi dolgozrnati iz lidla je okej.

 

Sicer pa basmati in jasminov riž kupujem v eni azijski trgovini v Gradcu, od nedavnega pa tudi v MB v eni trgovinici z arabsko hrano (imajo indijski basmati riž). Indijskih jedi ni brez tega riža.



mamamia



Mamamia, saj ste videli hvalo vam, a ne? Hvala še enkrat!

Mi zaupate,kje imamo tolele trgovino, prosim lepo?

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

18. feb 2015 15:28

mamamia, hvala! Tudi jaz sem in tja kupim Every Day, včeraj se tega imena nikakor nisem mogla spomniti - emšo :)

sonci

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

18. feb 2015 17:19

 

MBrando, tale trgovina z azijskimi zadevami je v Gradcu, blizu Hauptbanhofa, v križišču, v katerem je Merkur greš desno (Ghegasse) in da desnis trani, v rptiličju enega bloka, je trgovina, piše na oknih Asia shop.

Ena je pa Annen strasse.

mamamia

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

22. feb 2015 8:25

Hvala lepa mamamia. Ob priliki obiščem in se izgubim med policami!

Sem pa že (in to pri drugem poskusu!!!) skoraj izpilil tehniko za perfektni puhast riž.
Ne vem, ako veste in ako verjamete, ampak očitno ponovno velja tisto : MANJ KOMPLICIRAŠ,BOLJŠE JE.
Delal sem po nasvetu,nam tako ljubega in nenadomestljivega Oliver-a ( https://www.youtube.com/watch?v=gx9h65E433M) in nastala je HARMONIJA za oči in usta.

Prejšnič je bil preveč moker,saj sem ga činken predolgo kuhal. Kot je napisal že EŽOJ, je treba eksperimentirat in ugotoviti čas, kateri naredi nam najbolšejšo konsistenco, za vsako vrsto riža posebej. Pri meni je okoli 8min, ravno prav.
Do popolne perfekcije in zlitja okusov je še dolga pot (a ne predolga). Getting there!


hedonist: Imate še kakšen nasvet? Več delite z nami, lepšejše bo! Riž je meni ena izmed treh dodatkov pri prehrani in zatorej bi rad užival v celotni paleti okusov in pripravo izpilil v nulo!

Mamamia: Zakaj takšno mnenje okoli parboiled riža? Kolikor razumem, je parboiled način priprave v industriji. Pomeni,da se ne more razkuhati, pa če ga še tako dolgo pacamo. Drži?
Kaj vam pri njemu ne tekne?
Kaj govori parboild rižu v prid in kaj v slabost?

hedonist: Vaše mnenje glede parboiled riža, prosim. 

Če pa pomislim na to, kakšne travme sem doživljaj, ko sem si pričel sam kuhati riž. Vam raje prišparam štorije. 
Le eno napišem. Imel sem ga za kralja kuharskih podvigov in ga dajal v kategorijo POTICE!! Zakaj? Ker me je mama od moje bivše v to prepričala. Edino kar gre in doprinese k dobremu rezultatu je; tadaaaa, riž iz vrečke od UNCLE BEN's. No, je pa res da so gospa bili "iz višjega sloja" in je kuharija pomenila le sredstvo za dosego cilja. Za vse drugo pa smo ven hodili. Se pa tudi nisem pritoževal ;)

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. feb 2015 8:45

PArboiled riž se mi ne zdi primeren za rižote, ker rižota mora biti kremasta, riž ne sme biti puhast in rahel kot za nekatere druge jedi, sploh za priloge indijskim curryjem na primer. Tega pa s parboiled rižem ne dosežem. Ali ne znam prav prirpavit, ali pa res ne gre, ne vem, in se s tem ne ukvarjam, ga pač ne kupujem in delam po svoje.

Tudi paelle ne moreš pripraviti s parboiled rižem, vsaj tiste ta prave ne.

Puhast bel riž, jasmin ali basmati, pa dosežem s kuhanjem na dva načina. Če ga prirpavljam zgolj belega, brez dodatkov, ga kuham na en način, če delam z začimbami pa na drug način (sprva začimbe v riž, po kratkem prenju se pokrov dobro zapre, prej še vlažna krpa na riž, in zrna so potem tako lepo izdolžena, da se skorajda že upogibajo, pa vsako  zase je, rahlo in puhasto, in tako lepo diši zavoljo začimb). 

 

Seveda ni z uporabo parboiled nič narobe, daleč od tega, a moja izbira je drugačna. Morda sem za koga komplikator, a ko sem nekje videla prirpavo paelle tako, da se je v prepraženo meso in zelenjavo dodal parboiled riž iz vrečke, je bilo zame zgodbe konec.

 

Ga pa tašča veliko uporablja, rizi bizi dela s tem rižem, in vedno pojem. 

 

mamamia

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

22. feb 2015 8:52

mamamia: Saj, vsakomur svoje. A jaz se rad učim od VELIKIH in vas vsekakor štejem k tem. Mi lahko napišete še nekaj več o tistem s krpo? To še nisem videl ali zasledil. 
Glede na prebrano, je pol to TOP of THE TOP in se bolje skorajda ne da! Meni je želja, da bi nastal takšen riž, kot je nekuhan. Tako suh, vsako zrno zase, a seveda ne tako trd :D

Ja saj glede rižot je razumljivo, ampak če jih ne delate, vam parboiled tudi ne odgovarja? Okus vam ne paše? 
Torej vi, kot stručko, ne vidite nobene potrebe po parboiled rižu in se ne bo prav nič zgrešilo če se dela le z basmati,jasmin in okroglozrnatim (v mislih imam mlečni riz in narastek ali pa rizi bizi). Je za rizi bizi potreben SAMO Arborio ali je tale ERIK tudi ok?

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti