Riž!!! na pomoč!!!!!

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. apr 2007 21:23

t-baby je napisal/a:
ežoj sj si ql ... sam tale je pa močna ... da če ješ paraboiled da potem nemorš met rad riža al kak si reku .... no jst ga predn nism jedla paraboiled nisem marala .... zdj ga mam pa ful rada .... ampak idin tega ostali fuj fuj

ti, bejba ( a se tako prebere tvoj nik ),

moram mal razložit: nekateri riža ne marajo in kar koli narediš, se nakremžijo in rečejo: a riž! se mi je že zgodilo, da sem ponudil jasminov riž, pa nobeden ni nič ugotovil ( tale riž pa ti ni slab, ne veš kam bi dal, a je pohvala iz kurtoazije ali res mislijo da je bilo dobro  ). primer, rizi bizi ( ali kakšen zelenjavni z mal cvetače ali korenčka ) je zelo različen, v odvisnosti od riža, vendar, se mi zdi  da nekateri enostavno tega ne čutijo. za mene, paraboiled riž je dober le za eno, rečmo rižoto s svinjino in papriko in čebulo, za kaj drugega pa ne. če res imaš rad riž, poskusi basmati ali jasminov riž in primerjaj, jaz sem včasih tako žleht, ( ali pa firbčen )  da res naredim ( sem naredil )  rižote iz dveh vrst riža in poskusil bit objektiven in ugotoviti razliko.

proxima,

jaz živim sam in za mene je pet kil riža veliko preveč, kdaj ga po bom porabil (  drugače vem kje je ta trgovina, pred ktatkim sem bil v trstu in sem jo videl, nisem pa bil noter ( saj veš, jaz v trstu imam standardno ruto : pošta, ribarnica, zelenjadni trg, kavarna ( kava ) , avto in domov. 

ežoj

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. apr 2007 0:25

mlada kuharica, koliko časa in v koliko vode (če kuhaš z abosorbcijsko metodo, torej, da vode potem ne odlivaš, ampak je dodaš ravno toliko, da jo riž popije), ti piše na vsakem posameznem rižu, se pa precej to razlikuje od riža do riža - pri jasminovem je razmerje 1 skodelica riža:1,75 skodelice vode, pri kakih naših pa je razmerje 1:3. Tako da se splača pogledat na škatlo, verjemi! tudi kuhajo se namreč od 12 do 25 minut, rjavi pa lahko še dlje, tak da ni univerzalnega odgovora. nama je tudi zelo zelo všeč basmati in jasminov, vendar tudi proti paraboiled nimava nič. Jasminov je sploh fajn, ker tudi ni tako zelo drag... Glede rižot se ne strinjam čisto z mišjo in lopatko, rižote so najboljše z rižem, ki se malo spaca, rižota mora bit malo "sliky" (spacana), pravi Jamie, pa mu dam tu kar prav... Gallo in Arborio sta res fajn za rižote, samo sta kar malo draga... Tako da pri nama mora bit vedno na zalogi: okroglozrnati riž za mlečni riž in sladke jedi, paraboiled za kartako riževe jedi, basmati obvezno za mojega očeta, jasminov za naju, nujno pa še vsaj en (navadno pa jih je več) od teh za rižote, lahko tudi kaka cenejša slovenska varianta... Aja, za kitajce pa mora riž bit zlepljen, zato ga še pečejo pokritega v pečici ( s tem si lahko pomagaš, jade, če se ti bojo zrnca preveč lepo ločila), verjetno zato, ker je zlepljenega res neprimerno lažje jest s palčkami... Zobotrebci pa, veš kaj, ežoj, saj je res pomlad, pa priprave na poletje so očitno že v polnem teku, ampak od riža se pa res ne bom zredila;), no, vsaj upam, ko bo tak daleč, bo res kriza... Se bi bolj poznalo, če bi baklave ukinila, po moje;) Veri

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

15. apr 2007 10:06

Vzhodnjaki imajo celo posebne aparate za kuhanje riža (sem videla v filmih), tako kot je npr. aparat za sladoled, kruhomat ipd. Tam se riž skuha in še dokončno obdela (nekako osuši ali ne vem, kako naj to opredelim). Ponekod ga imajo tudi v večjih kuhinjah (npr. pri moji mami v osnovnošolski kuhinji). Meni je tak riž tako dooober, vedno sem jo fehtala, da ga prinese iz službe. Mogoče kdo ve, če se tak aparatek kje pri nas dobi? katka

kastrolca  

član od: 8.4.2007

sporočila: 82

15. apr 2007 12:26

Kupujem riž Gallo. Se mi zdi, da ima ta riž bolj kremast okus, kar mi je všeč. Jaz, ki nisem "profi" kuharica, kuhan riž splahnem z vročo vodo, ga dam v skledo in v vročo pečico za 10 min oz. dokler ni sve ostalo gotovo. Riž je sprijet, vendar ne pacast. Lep dan! kastrolca

kastrolca  

član od: 8.4.2007

sporočila: 82

15. apr 2007 12:30

Hm, Kratka lopatka, kaj pa vem glede aparata za kuhanje riža. Takoj sem se spomnila na nekaj mojih gospodinjskih pripomočkov, še zapakiranih, ki stojijo na podstrešju od poroke dalja - to je skoraj 15 let. Za starinarnico pa so še premladi... kastrolca

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

15. apr 2007 17:04

Riž vedno spiram toliko časa dokler ni voda bistra nato ga normalno skuham. Ne glede na vrsto riža, se vedno lepo skuha in ni pocast. Marjana

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

15. apr 2007 17:52

Katka nekoč sem ga videla v ljubljanskem Hoferju - še bljše pa, če se zmenita s kastrolco. Veri

nauportus  

član od: 9.4.2007

sporočila: 2

15. apr 2007 21:09

ojla folk ne belite si glave ali je riž-merkator-ali tuš-ali šparov. poznamo drobnozrnati-srednje zrnati-in dolgozrnati riž ter brušeni, nebrušeni riž..... pomembno je da se kuha riž v veliki količini vode-+sol in se ga nato odcedi in spere............ pri dušenju pa ga osteklenite z dodatkom čebule in klinčkov vanjo zapičite , nato ga zalijte z 1,5-2,00 količine vrele tekočine lp nauportus

nauportus  

član od: 9.4.2007

sporočila: 2

15. apr 2007 21:09

no pa najboljš za dušeni riž- je jasminov riž. nauportus

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. apr 2007 10:16

Kot je že bilo omenjeno, različne vrste riža so namnejen za različne jedi in temu primerno se riž pripravlja. Ni vsak riž za vse.

Za kitasjke, tajske in vzhodnjaške jedi ne moremo uporabiti riža, ki se ne lepi (kar ne pomeni,da je pocast), ker ga potem ne moremo jesti s paličicami (kot kitajci, medtem ko na Tajskem palice niso ravno v uporabi). Kako bomo s pličicami prijemali vsako zrno pozebej?

Podobno velja za suši - kako naj se drži skupaj, če bi vsako zrno zase?

 

Rižote so druga zgodba, pilavi prav tako. Prava rižota pomeni, da so zrna sprijeta (ne pa tudi, da je zadeva pocasta), struktrura riža je pa takšna, da zrna vpijajo dodatke.

 

Jasminov riž, basmati - to so že druge zgodbe. Meni jih je za rižoto škoda, ne uporabljam pa nobenega drugega riža razen omenjenih za priloge h kitajskim, tajskim in podobnioh jedem. Pripravljam ga le na pari ali p ga po določenem postopku kuham v vodi samo z nekaj kapljicami olja.

 

Za pečen riž na vzhodnjaški način pa mora biti riž najšprej kuhan in potem popolnoma ohlajen (najbolje ga je pustiti kar čez noč). Na maščobo i n morebitne dodatke se potem daje po žlicah in se nenehno meša in praži, da se zrna razdvoojijo in vpijejo sok. tak riž ni nikoli pocast, so pa jedni polne okusa, najsi bodo zelenjavne ali mesne.

 

Skratka, riž je nikdar končana zgodba. Na zalogi imam vedno vsaj tri vrste riža, najbolj srečna pa sem, ko jih je vsaj pet različnih vreč in škatel na policah...

 

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti