Riž!!! na pomoč!!!!!

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

14. apr 2007 7:57

jade je napisal/a:
jaz pa obožujem zlepljen riž, najbolj sovražim, če mi rata, da je vsako zrnce posebej. Zdaj bom vsaj vedela katerega ne smem kupit. jade

Jade,

to je zato ker riž ješ z vilico, in če ni zlepljen, ti beži s vilice. Riž se je z zobotrebcem in,  zaradi tega mora bit vsako zrno posebej, pa še če ga ješ z zobotrebcem ni redilen.

ežoj

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

14. apr 2007 7:57

Točko tako je, kot ste pisale. Beli riž mora biti malo bolj pocast, za rižote pa ne toliko. Meni pa se nikoli ne spaca, tudi če uporabim čisto navadnega merkatorjevega. Res pa je, da mi je boljši okus kakšnega drugega. Italijani prisega jo na riž Gallo - petelinček :), dobi se ga tudi pri nas. Tudi Uncle Bens je dober. Jaz riž potem še "pečem". O tem veliko ve in ja tudi pisala naša mamamia. Pri nas ga najprej skuhamo v razmerju 1-3, potem kuhanega obvezno splaknit pod vodo, kot pašto, nato pa hop malo na čebulico, česen in olivno olje, dodaš začimbice, soliš. Dobro je tudi, če vanj naribaš malo sira, dodaš še par koščkov masla, toplega pokriješ s pokrovko in pustiš 5 min na strani, da se sirček in maslo raztopita.Takega lahko ješ samostojno kot prilogo, je pa tudi osnova za razne kombinacije. Posebej narediš omakce po izbiri, zelenjavne, mesne ali pa ribe, potem pa zmešaš - kot pri makaronih in še malo podušiš. Njamiii je. Res pa je, da sem jedla že zelo neokusen riž, tudi sama od začetka nisem znala prav dobro :)) dober tek, katka

ela  

član od: 28.9.2006

sporočila: 735

14. apr 2007 10:20

Jaz pa na maščobi najprej prepražim čebulo(ne sme porumeneti, toliko, da uvene) potem dam gor opran in odcejen riž, ga prepražim, da postekleni. Zalijem z vročo vodo in solim. Nikoli ni spacan. Aja, dam pa eno merico riža in dve vode. Voda mora biti pa res vrela, če ne, je riž res rad spacan. ela

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

14. apr 2007 10:37

Ežoj . Sem pa res trapasta, da tega še nisem vedela. jade

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

14. apr 2007 13:42

Riža je precej različnoh sort,in od sorte je odvisno če se bo riž razkuhal ali pa ne ,pa naj bo mercatorjev ali pa sparov ali pa x blagovne znamke. Po mojih izkušnjah se nikoli ne razkuha sorta -.parbolaid,basmanti ,jasminov riž,in divji riž(mešanica parbolaida in divjega--znamke bali),skoraj vse ostalo se pa več ali manj razkuha. Jaz riž vedno namočim kake 1/2 h preden ga začnem pripravljati. val

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

14. apr 2007 13:47

ežoj sj si ql ... sam tale je pa močna ... da če ješ paraboiled da potem nemorš met rad riža al kak si reku .... no jst ga predn nism jedla paraboiled nisem marala .... zdj ga mam pa ful rada .... ampak idin tega ostali fuj fuj

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

14. apr 2007 14:03

Najboljsi dolgozrnat riz v petkilskih vrecah, ki sem ga kdaj srecala, se da kupit v zakotni stacuni s kitajsko hrano v blizini trzaske glavne poste - ezoj, ko bos sel naslednjic po kaksne knjige, se le ustavi se v tisti stacuni. Ima nepopisno aromo, da se ga mirno jesti kar samega brez dodatkov. Ce ga kuham za prilogo, ga vsujem v priblizno dva in pol volumna vrele slane vode, pokrito kuham na sibkem ognju priblizno deset minut, nato pa odcedim in pokrijem, da se zmehca in se malo naraste v lastni sopari. Odcejeno vodo porabim pri pripravi omake, ce ne izgine kako drugace (moj najdrazji ima strasno piko nanjo in jo popije, cim jo zagleda..:))) Kadar kuham rizoto, naredim pa takole: najprej preprazim suh riz na mascobi, dokler ne spremeni barve in se mocno ogreje, nato sele dodam sesekljano cebulo, se malo pomesam in zalijem z vroco (!) vodo ali juho - za dva volumna. Vse ostale dodatke narezem na drobno in sproti zmecem v lonec od najtrsih (korenje) do najmehkejsih (por in paprika), pa so kuhani priblizno istocasno z rizem. Kadar je (redko) v rizoti meso, ga dusim posebej in primesam nazadnje. Mlecnega riza ali rizevih narastkov ne kuhamo, zato okroglega riza tudi ne kupujem. Parboiled riz se mi zdi, kot bi jedla namocene papirnate robcke. Riza nikoli ne namakam in ne perem, razen rjavega, ki je pa posebna zgodba. lp, proxima

mlada kuharica  

član od: 26.1.2007

sporočila: 111

14. apr 2007 17:09

oooo hvala vsem, res!! se ga bom kmalu lotla nardit! me pa še zanima, koliko časa ga kuhate da je glih prov kuhan, in katere začimbe dodate in kdaj? hvala že vsem v naprej mlada kuharica

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

14. apr 2007 17:41

jaz kuham riž v mikrovalovki,20 min pri 800nevem gor piše tako,posolim ,dodam olje žličko dve.Voda je 1 dc riža 2 dc vode .Moj mož pogleda med kuhanjem in premeša,jaz samo na koncu,v časi je treba še malo premešat.Šparov je dober,Mercatorjev 800g tudi. senka

smrketa  

član od: 21.3.2005

sporočila: 261

14. apr 2007 19:05

Še glede časa kuhanja: če ga boš delala na način moje mame, bo kuhan točno takrat, ko bo popil vso tekočino. Seveda v loncu ne sme divje brbotati - stoji naj na res najnižjem ognju. Začimbe: če daš juho, je potrebno le malo dosoliti in če imate radi, malenkost popoprati. Da pa moja mama v riž drobno narezano rdečo papriko ali pa grah, ampak ne prav dosti, malo. Paprika da precej okusa, pa še lepo je za pogledati. No, tako moja mama. Jaz v riž namešam od curryja do topljenega sira ... kar po trenutnem navdihu in zalogah v hladilniku. Ampak nad takim rižem se navdušujem samo jaz. smrketa

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti