Ješprenj!

stara  

član od: 12.10.2005

sporočila: 380

11. apr 2007 7:05

Ješprenj, ječmen, ješprenjček - po moje je to taka razlika, kot mama, mamica, mati, ... stara

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

11. apr 2007 18:17

Riba ribica ječmen je rastlina,ki raste na njivi in nam daje zrnje istega imena.Iz tega zrna dobimo po posebnem postopku(recimo lupljenju) ječmenovo kašo,ki ji po navadi rečemo ješprenj(ješprenjček).Pravilna sta oba izraza.Jed,ki jo pripravimo iz ječmenove kaše oziroma ješprenja pa nosi ime ričet.Tako je vsaj v krajih od koder sem doma,če je pa kje drugače,pa naj nas kdo o tem seznani. ati zlati

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

23. jul 2010 18:31

ješprenj se brez namakanja skuha v 15 min haloooooo....točno tako je...kuhan je cca. 15 -30 min

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

23. jul 2010 18:57

ati zlati je napisal/a:
Riba ribica ječmen je rastlina,ki raste na njivi in nam daje zrnje istega imena.Iz tega zrna dobimo po posebnem postopku(recimo lupljenju) ječmenovo kašo,ki ji po navadi rečemo ješprenj(ješprenjček).Pravilna sta oba izraza.Jed,ki jo pripravimo iz ječmenove kaše oziroma ješprenja pa nosi ime ričet.Tako je vsaj v krajih od koder sem doma,če je pa kje drugače,pa naj nas kdo o tem seznani. ati zlati

pri nas (obala) je tudi tako,ampak kuhamo ga pa vsaj tričetrt ure.

lp

nola

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

24. jul 2010 8:27

Najbolje je prebrati, kaj piše na vrečki. Od proizvajalca je odvisno, kaj je predhodno s tem ješprenjem, ješprenjčkom itd. delal. Nekateri so že termično obdelani in zato prej kuhani. Tako kot riž :)

jasna

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

23. nov 2012 5:13

Bom kar nadaljevala temo.

Navadno skuham ješprenj in to namočenega ali ne kar cel kg - prvo vodo, ko zavre odlijem, naro dolijem novo vodo in kuham tam na 3/4 ter nato malo ohlajenega sperem in dam v vrečke ter zamrznem. Tako imam naslednjič hitro skuhan ričet (v napih krajih je to kar ješprenj). Zanima pa me zakaj se mi enkrat ta enolončnica ko se ohladi zelo zgosti, drugič pa ne, ne glede na to, kako gosta je mineštra ko jo zakljućim z malo svetlega prežganja. Rada bi imela primerno gosto zadevo. Zdi se mi, kot bi se nekaj zgodilo še po kuhanju.

Jećmenu pa dodam še krompir (ki ga skuham prvega in malo pretlačim), narezan korenček, že prej skuhan fižol, malo popražene čebule, kakšen strt strok ćesna, kakšno žlico paradižnikove mezge, jušno kocko ali malo vegete, po potrebi še sol in seveda malo popra, včasih drobno narežem še por, dodam lahko  malo graha ali stročjega fižola (kar pač imem), ali pa na koncu dodam malo kislega zelja (to so razne varjante na osnovni ričet). Zelo zelo poredko dodam suho meso ali na koncu pocvrte kolobarčke kakšne klobase ali kockice pancete. Ješprenj ponavadi skuham zjutraj, jemo pa ko pridemo iz službe.

Lep dan vsem skupaj

 

tedyka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

23. nov 2012 18:47

Jaz pa sem si zaželela ješprenj z govedino  in zelenjavo. Moja mama mi je svetovala, da naj dam kuhat opran ješpeenj z govedino kuhat skupaj z zelenjavo, kar je sama dolga leta tudi kuhala. Brez namakanja. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

pat  

član od: 5.9.2006

sporočila: 204

25. nov 2012 19:02

 

  jaz ga ne namakam, vedno pa, ko zavre, prvo vodo odlijem in nalijem novo.

 

  lp

pat

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

25. nov 2012 19:53

Jaz ješprenj namočim, razen, če se zelo na hitro odločim za kuhanje. Prve vode ne odlivam, ker ga ne gostim s prežganjem ali podmetom. Ko je kuhan je jed ravno prav gosta. Običajno na olju prepražim malo nasekljanega čebulčka, nastrgan korenček, tudi nekaj na kolobarčke narezanega pora in s tem na koncu zabelim. Če imam kakšna prekajena rebrca jih dodam, da se skuhajo z ješprenjem, včasih tudi kar kranjsko klobaso, pa seveda peteršiljevo korenino in zelenje.

zeta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti