Neznane besede

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

tema odprta - 9. apr 2007 19:08 | ogledi: 2.434 | odgovori: 5

Ali bi mi lahko kdo na enostaven način razložil naslednje besede:trošarina, carinska tarifa, pariteta, revizija, taric, poreklo blaga, eurostat, intrastat. Saj sem že iskala razlago teh pojmov, ampak se mi zdi kar malo nerazumljiva, zato upam, da mi jo lahko kdo enostavno obrazloži. Hvala za odgovor

ariella

LoNa  

član od: 1.12.2005

sporočila: 113

9. apr 2007 19:25

Evo iz slovarja slovenskega knjižnjega jezika, zadnja dva izraza pa iz Wikipedije. Za izraz "taric" pa nism najdla izraza. trošarina - davščina od določenih snovi, stvari, namenjenih porabi carinska tarifa - seznam predmetov, storitev, za katere se plača davščina, z navedbo višine davščine na enoto: sprejeti carinsko tarifo; davčna, uvozna tarifa pariteta - razmerje vrednosti denarne enote do zlata ali vodilne valute: določiti pariteto / kovna pariteta razmerje med kovnimi stopnjami različnih valut; valutna pariteta / preračunano po novi pariteti dinarja revizija - pregled poslovanja, dokumentov zaradi ugotavljanja skladnosti s predpisi, zakoni taric - ?? poreklo blaga - značilnost glede na nastanek: raziskovati poreklo pravljice / označba porekla blaga eurostat - The Statistical Office of the European Communities (Eurostat) is the statistical arm of the European Commission, producing data for the European Union and promoting harmonisation of statistical methods across the member states. intrastat - is the system for collecting statistics on the trade in goods between countries of the European Union (EU). Lp LoNa

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. apr 2007 6:57

Poglej na ZS Cila

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. apr 2007 9:37

Poreklo blaga ali storitve - definiranje, kje je (v kateri državi) je bilo blago izdelano oziroma opravljena storitev - uporablja se za potrebe carinjenja in obdavčevanja Tarifa je oznaka za ceno nekega adminstrativnega postopka, ki je bil opravljen: npr notarska tarifa (cena za notarski postopek), carinska tarifa je cena za opravljeno carinjenje, bančna tarifa je cena za bančni postopek, sodna tarifa je cena za vodenje sodnega postopka. Pariteta - menjalno razmerje med dvema dobrinama Vendelina jr.

Petra 1  

član od: 1.6.2006

sporočila: 419

10. apr 2007 10:01

bi mi lahko kdo na enostaven način razložil naslednje besede:trošarina, carinska tarifa, pariteta, revizija, taric, poreklo blaga, eurostat, intrastat. Saj sem že iskala razlago teh pojmov, ampak se mi zdi kar malo nerazumljiva, zato upam, da mi jo lahko kdo enostavno obrazloži. Hvala za odgovor PO DOMAČE JE TAKOLE: Trošarina je davek, ki se plačuje državi za določene izdelke, ker tudi država drži roko nad cenami.S trošarino ima država točen vpogled uvoza količine tega blaga. npr...cigarete, alkohol, gorivo....Plača se samo enkrat, plača jo uvoznik, končni kupec je ne odvaja. Carinska tarifa: Vsako blago ima svojo mednarodno oznako....ker se določeni izdelki imenujejo drugače v drugih državah, da se izognejo konfliktu pri prevajanju imen, so naredili nomenkladuro proizvoda, in ko blago zapusti proizvajalca, se prevaža , carini in dostavi samo še pod carinsko tarifo. Npr....citronska kislina...svoja tarifa.....potuje iz Kitajske, ista tarifa v Nemčiji, ko jo razkladajo...ista tarifa v Slo, ko jo uvozno carinijo. Carinska tarifa določa tudi stopnjo carine v posamezni državi. Pariteta je oznaka za kupca ...npr oznaka DDU.....pomeni, da dobavitelj uredi prevoz, svoje in tvoje carinjenje, blago je zavarovano do tvojega skladišča.... Pariteta je pomembna za tvojo kalkulacijo....da ali imaš ceno do tvojega skladišča, ali pa moraš pri kalkulaciji upoštevat še ceno tvojega najema transporta, ali sama dvidneš, ali ti oni pripeljejo. Revizija?( to je kuker ena kontrola....ampak česa? , taric-? Poreklo blaga....pri carinjenju je zelo pomembno poreklo blaga..pazi to ni poreklo od kod ti kupiš, ampak sedež proizvajalca. Npr. zgorj omenjena citronska kislina ima poreklo Kitajska- ker je bila tam proizvedena,...ne pa Nemčija, kjer si jo mogoče kupila od velikih trgovcev. Eurostat, intrastat: dajanje podatkov državi, da pozna gibanje blaga čez mejo, uvoz, izvoz, predvsem jo zanima, glede trošarin. Za to imaš že določena podjetja, ki za tvoj račun to urejajo. Lep pozdrav Petra 1 Sporočilo je spremenil(a) Petra 1 dne 10. apr 2007 10:12:46

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti