Babja jeza - iščem recept

roktheman  

član od: 9.10.2005

sporočila: 2

tema odprta - 8. apr 2007 16:10 | ogledi: 7.686 | odgovori: 16

pozdravljeni!

Iščem recept za babjo jezo - jed, katere masa se baje pripravi enako kot šmorn (cesarski praženec), nato pa se maso vlije v ogret pekač in speče na visoki temperaturi, zaradi katere masa gromozansko naraste (podobno kot babaja jeza). Ko jed vzamemo iz pečice se sicer nekoliko poleže, a je še vedno napihnjena.

Zaenkrat sem opazila, da je jed neznana, poznajo jo na Koroškem in na sosednjem predelu Štajerske, postrežemo pa jo navadno ob kakšni fižolovi ali krompirjevi juhi, potreseno s sladkorjem (podobno kot palačinke in šmorn).

Problem je v tem, da se pei naših poskusih, masa v pečici ne dvigne, zato me zanima, če kdo pozna ves recept.

Lep pozdrav!

roktheman

Pecenka  

član od: 23.1.2007

sporočila: 225

8. apr 2007 18:31

Živjo! Sama sem s Koroške, pa še nisem slišala za babjo jezo. Pa mama tud ne. Se bom pa v prvi priliki, ko pridem domov (čez en teden) pozanimala. Vseeno upam, da boš dobila odgovor že prej. LP Pecenka

anitae  

član od: 21.8.2004

sporočila: 114

8. apr 2007 19:37

Pri nas v Prekmurju tej jedi pravimo "Zlevanke" kakšen okus pa imajo pa je odvisno katero moko uporabiš,ajdovo,navadno..Bom malo pobrskala po receptih.Čao

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

8. apr 2007 19:42

No, pri nas temu pravimo "pokerli" - štajerski konec. Naredimo ga pa tako kot za šmorn, le da malo bolj gosto. Če smo hoteli malo bolj "bogatega", pa smo nanj preden gre v pečico, naribali še nekaj jabolk in potresli s sladkorjem. Res pa je, da tega že dolgo nisem jedla, niti pekla. Lp Palma

anitae  

član od: 21.8.2004

sporočila: 114

8. apr 2007 19:49

Recept je v bazi,išči Zlevanko pa najdeš.Obilo uspeha,pa malo "babje jeze"

ariella_3  

član od: 3.7.2006

sporočila: 664

8. apr 2007 20:02

pri nas mu pa rečemo cvrtje. Delaš iz malo gosteješe mase za palačinke. ariella

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

8. apr 2007 21:08

Na dolenjskih koncih je moja babica za večji volumen dodala še krušno sredico in tako je bila "omleta" resnično debela. Spomnim pa se tudi takega šmorna iz vrtca, ki mi ga nato nikoli ni uspelo pripraviti tako dobrega in puhastega, zato sem se pozanimala v sosednjem vrtcu :) in tudi tam dajejo vmes kruh. Ne vem pa če je to to in če ste to mislili. katka

t-baby  

član od: 14.12.2003

sporočila: 698

8. apr 2007 22:26

ja v kuplenmu šmornu (carski praženec)je notr pecilni mogoče če date ve mal pecilnega da bo tud bol narastlo

monro  

član od: 14.4.2006

sporočila: 140

9. apr 2007 12:15

Mi temu rečemo "tamerl". Narediš maso, kot za palačinke, le malo bolj gosto (pa ne preveč). Nato pečico ogreješ na 200 stopinj, daš noter pekač, namazan z maščobo-jaz vlijem malo olja in to zelo segreješ. Premešaj maso, jo vlij na ogreto maščobo in speči do zlatega. Moja otroka to obožujeta. Vedno mi zelo naraste, pa nikoli ne dodajam kruha, niti pecilnega. Moraš pa "pogruntati" pravo gostoto testa. Vaja dela mojstra-jaz sem kar nekajkrat v začetku naredila neokusno trdo stvar, ki je bila daleč od puhastega. monro

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. apr 2007 15:58

monro in roktheman, mogoče je to odvisno od tega, kako se jezite:) Ali hitro in napihnjeno ali pa počasi in trdo zamerite;) Samo hec, ne me resno jemat;) Sicer prvič slišim za to jezo, mi je pa prav všeč, bo enkrat ta teden na jedilniku:) Hvala! Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti