Kuhana šunka

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

10. apr 2007 7:55

Tista voda, v kateri se kuha šunka ali vrat je polna kemije  in jo vedno zavržem. Ne bi nikoli delala juhe iz tega, čeprav je dobrega okusa.

 

LP

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. apr 2007 8:54

A potem pa šunka ni polna kemije? Gre vsa v vodo?

Pri nas vodo, v kateri se kuha domača šunka, porabimo za pripravo aleluje. 

Loni Makaroni

Paulina  

član od: 3.4.2007

sporočila: 9

10. apr 2007 10:28

Anamarija! Tvoja praksa, da jo skuhaš, odcediš, hladiš in nato zaviješ v folijo je pravzarav edina prava. Niti po pomoti pa ne dodajaj vodi soli, ker je šunka že tako in tako slana! Aja kuhaj jo na blagem ognju cca 30 minut na kilogram! Paulina

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

21. apr 2011 15:14

Letos sem prvič po mnogih letih kupila pri privat mesarju (sam dela mesnine) šunko. Moja mami mi je svetovala naj jo skuham v jušni zelenjavi (korenje, česen,čebula, peteršilj, zelena, poper, lovor ...?)in tako kot so svetovale predhodnice, ohladim v vodi. Me pa nekaj bega ali naj vodo sploh solim. Mnenja sem da ne, ker je že itak po naravi slana in zna biti preveč. Do sedaj sem kupovala kupljeno, kuhano in jo takšno narezala. Zdaj pa se bojim, da bo ta domač okus mogoče preveč poseben. Težka pa je 70 dkg, torej bi jo morala kuhat cca pol ure? Sporočilo je spremenil(a) Trixi dne 21. 2011 15:15

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. apr 2011 15:23

Nič soli, v mrzlo vodo, jušno zelenjavo, dobre pol ure vre, ohladiš v vodi. Če hočeš malo manj okusa, daj malo več vode kot toliko, da bo le pokrita. Med kuho poskusi tekočino, če je postala kaj slana. To juho lahko potem porabiš, recimo, skuhaš ješprenj v njej ali pa zakuhaš močnik.

rimljanka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

21. apr 2011 16:22

Hvala rimljanka!

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

22. apr 2011 9:58

Imam občutek da se pripravljaš na kuhanje goveje juhe, ne pa da boš samo skuhala šunko. Če je ta taka kot mora biti ni potrebno štuliti poleg nobene zelenjave kajti le tako boš imela prvisni okus in to se želiš , mar ne. Torej nobene soli, kuhati jo daj v vročo vodo, glede na težo bi bilo pol ure dovolj je pa vprašanje ali je šunka soljena, dimljena in sušena na zraku po klasičnem postopku ali pa jo je mesar spedenal na hitro z injekcijami slanice, termični obdelavi in dimljenem. Tako pripravljena šunka je že na pogled in na otip drugačna, bolj mehka. Ampak skuhaj torej po občutku, sej faliti ne moreš- vsak je dobra na svoj način. Lepo praznuj. hedonist

Hauschka  

član od: 9.10.2009

sporočila: 80

22. apr 2011 11:25

Meni so pa rekli, da če je šunka cela jo po kuhanju pustiš ohladiti v vodi, če pa je prerezana (polovica) pa je ne smeš pustiti v vodi. Ker se maščobi na daleč izogibamo (problem s holesterolom), jo jemo izjemoma za veliko noč, ker se tako spodobi. Kupim pa čim manj mastno (pusto) šunko in ta je, ko je hladna že tako ali tako bolj suha. Je pa res najboljša pečena v testu (prej pokuhana), da se vsaj del kemije izloči v vodo, ki jo vedno zavržem. Veliko lepih jajčkov, potic in šunke vam želim! Po praznikih pa se vidimo na trimčkanju! Hauschka

neznan uporabnik

22. apr 2011 11:32

Jaz kuham šunko vedno eno uro. No, 45 minut do eno uro. V vodi, brez dodajanja soli in jušnih šopkov. Ko se skuha jo preložim na krožnik in vodo zavržem. Ne, ker bi bila voda mastna al strupena in take oslarije. Samo radi tega, ker pač ni uporabna. Vsaj za nas ne. In lubi bog, če smatrate,da je vse tako polno kemije in strupov, koji vrag pol kuhate sploh šunke. A, ker se spodobi???

 

 

Multivitamin

multivitamin

franciska  

član od: 15.2.2011

sporočila: 144

22. apr 2011 21:11

Jaz sem svojo že skuhala, za jutri mi ostanejo še jajca in hren. Šunka sicer ni stegno ampak cel vrat in to domač in okajen. Ga bom malo rastalala, ker za dva ga bo preveč. Lepe praznike vsem. franciska

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti