Pomarančni olupki

neznan uporabnik

tema odprta - 5. mar 2002 16:02 | ogledi: 5.004 | odgovori: 18

Pozdravljeni!

Dobila sem recept za "kruh prijateljstva", ki pa zahteva dodatek nasekljane lupine ene pomaranče. Ker ne bi rada dodajala škropiv in oblivov za ohranjanje svežosti pomaranč me zanima, kakšen olupek uporabiti. Ali se dobi kaj podobnega v trgovinah? Se dobijo morda kandirani olupki (a ti niso škropljeni) in ali je kdo že delal z njimi?

Vem da je bilo pred časom na forumu govora o neškropljenih citrusih, če se ne motim so bile samo limone tiste ki rastejo tudi pri nas na Primorskem.

Hvala z aodgovor,

Barbara

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

6. mar 2002 10:12

V dobro založeni prodajalni sadja in zelenjave v Mengšu so začeli prodajati neškropljene limone in pomaranče - se jim že po neuglednosti vidi, da so verjetno res bolj "bio". Verjetno se bo to počasi pojavilo še kje v Sloveniji. Za peko pa vseeno mislim, da je bolje uporabiti kandirano lupino, ki se jo dobi v delikatesah in večjih marketih na policah z oreščki ipd.

neznan uporabnik

6. mar 2002 18:48

Pozdravljeni ! Neka moja znanka je zaužila za noht velik pomarančni olupek, pomarančo je seveda poprej dobro oprala, vendar se je vseeno tako močno zastrupila, da so jo na dežurni veterinarski postaji komaj rešili. Črpanje ji ni pomagalo, pa so ji zato črevesje spirali tudi skozi zadnično odprtino. Le pazite kaj jeste. Seveda ni nič bolje s pomarančo samo, namreč to je šele pravo skladišče raznih škropiv in gnojil, ki jih pridelovalci uporabljajo. Enako je z vso ostalo zelenjavo in sadjem. Priporočam, da zato take pomaranče, ki jih hočete vi, poiščete, res da so precej dražje od navadnih, v višje ležečih alpskih dolinah, kjer kmetom tega sadja sploh ni potrebno škropiti. Pa še to. Kandirane lupine so sploh strupene, ker pri kandiranju lupin pride kemične reakcije med nekaterimi saharidi in sadnimi kislinami. Kemične spremembe vplivajo na krvni tlak. Le pazljivo ! Murko Franc

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

6. mar 2002 20:16

Na veterinarski postaji so reševali tvojo znanko MARTIKA Marta

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

6. mar 2002 21:39

Marta! Ne verjemi nič Murkotu. Saj vidiš, da piše same oslarije, med drugim pa tudi misli, da je frajer. Tiste bio pomaranče, ki jih pridelujejo kmetje v višje ležečih alpskih dolinah, naj pa kar sam vse poje. Mu jih ni noben foušen. Pa tudi banane pridelujejo bio, kajne Franc Murko. Barbara! Včasih sem doma kuhala pomarančni sok. Pred kuhanjem sem jih 24 ur namakala v dokaj salni vodi. Rekli so mi, da se tako uničijo strupi v lupini. če je pa res, pa ne vem. LP Sporočilo je spremenil(a) spela dne 06. mar 2002 21:42:07

neznan uporabnik

6. mar 2002 22:02

Pozdravljeni ! Ja brez skrbi ! Pa še kakšne bio banane. Eno tako mam tudi sam, pa ne vem več kako naj jo kam dam. Baje, da imajo pa tudi veliko češpelj, ki pa so na žalost bolj kilave in grintave, ker so raje bolj na toplem. Pa vse v zvezi z lupinami je čista resnica, da vam bo jasno. Murko Franc

sycia  

član od: 4.12.2001

sporočila: 139

6. mar 2002 22:39

Kdo se zdej bolj norca dela iz koga? Dejte govorit bolj resne stvari, no. Mimogrede: baje pa iz banan delajo po novem nekaksen sok. Ce ima kdo kaksno odvec... Sycia

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

7. mar 2002 12:16

Kar se tiče pomaranč iz višjih leg - kot zanimivost naj povem, da v Skandinaviji pridelujejo BANANE, čisto zares. Pri tem uporabljajo gejzirje, kar se pa zorenja tiče, pa itak vemo, da tudi "prave" banane s pomočjo plinov dozorijo v skladiščih (tako kot ostalo sadje)... Torej tudi pomaranče iz "višjih leg" niso nemogoče. Sporočilo je spremenil(a) Maya May dne 07. mar 2002 13:02:44

Maya May  

član od: 20.11.2001

sporočila: 55

7. mar 2002 13:02

Pa da še odgovorim na temo - kjer je potrebno uporabiti pomarančno lupino, jaz ponavadi uporabim kandirano pomarančno lupino (v trgovini jo najdete tudi pod imenom orangeat ali arancini)... Imajo jih v bolj ali manj vseh LJ super-, mega- in hipermarketih, o znamkah vam ne vem nič povedati, ker sem bolj slaba, kar se imen tiče, lahko pa vam povem to, da sama najraje kupim mešanico (mešanici pomarančnih in limonini lupinic, se pridružuje tudi nekaj koščkov limetine lupinice in sem ter tja kaka višnja...).

neznan uporabnik

7. mar 2002 21:07

Pozdravljeni ! Ja veš Sycia, jaz znam pripraviti dober sok iz banane, ki jo še vedno posedujem, le en dober šejkerček bi potreboval za nekaj časa na posodo. Mayi moram pa povedati, da tudi jaz berem o tem, da Skandinavci zorijo banane s plini. To je njihov znamenit program za zdravljenje flatulence. V skladiščih se zbirajo ljudje z omenjenimi problemi. Vemo namreč, da banane pomirjajo živce in s tem beležimo znaten upad flatulenčnih napadov. Skandinavci imajo od tega dvojno korist. To je zdravje in ob enem zorenje banan. Zanimiv tretman imajo ženske, ki s pridom uporabljajo banane pri eni od mnogih sprostitvenih tehnik. Postopek je vsem izkušenim znan in ga ne bom nadrobno tolmačil. Ne poslušajte Špele, ki me obtožuje, da govorim oslarije. Murko Franc

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

8. mar 2002 8:08

Murko Franc, spet ste začel na veliko "afne guncat". Ko me bo Jernej naslednjič vprašal, kaj če z vami narediti, mu bom rekel: dol z njim Bojan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti