Zelišča in začimbice

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. apr 2007 9:06

ena mš, jaz imam v Ljubljani vsa zelišča v koritih za rože in na balkonu, doma so pa v vrtičku. Prav dobro uspevajo. Naš balkon je ves v zeliščih, rož nimamo, ker zelo rado piha in nam jih je še vsako leto polomilo. Loni Makaroni

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

10. apr 2007 10:27

Veri, si arašid sama vzgojila? fresh

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

10. apr 2007 11:43

Vsekakor moraš dat meto in meliso v poseben lonec, tako kot je rekla Nola. Meta se namreč širi kot požar, melisa pa malo manj. Povešavi rožmarin mi v loncu lepo raste, a tudi rabi kar precej prostora. Čez zimo ga dam noter. Predlani sem imela baziliko v loncu, pa ni bilo nič iz nje (preveč vlage), lani pa je poganjala kot za stavo. Vzgojila sem tudi arašid, ki je imel zelo lepe liste, vendar ga bom letos rajši dala v zelo velik lonec (oziroma zelo širok lonec). Imela sem ga na terasi, na prostem, zrastlo pa je pet normlano velikih arašidov (rekla bi, da tudi zato, ker je bil lonec premajhen). Kozmeja

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

10. apr 2007 11:56

Veri, Kozmeja, lepo prosim, če mi zaupata, kako se vzgoji arašid. Zelo, zelo me firbec matra! Hvala! fresh

santina  

član od: 30.7.2003

sporočila: 227

10. apr 2007 12:25

Jaz sem kupila lonček za začimbe, semena so bila priložena, pa zemlja tudi. Vse sem lepo posadila, zrastlo pa ni nič.

Lonček sem odnesla nazaj v semenarno in jih prosila, če mi to posadijo. Ravno prejšnji teden sem ga dobila nazaj - ČUDOVITEGA! Notri je petršilj, bazilika, drobnjak, origano, koriander.

Sedaj ves lep krasi mojo kuhinjsko mizo in upam, da bo to še dolgo....

 

LP Santina

Kozmeja  

član od: 7.12.2005

sporočila: 409

10. apr 2007 15:02

Fresh, sadike arašida spomladi prodajajo v centrih Kalia, kjer sem ga kupila (sadike pridelujejo nekje v Prlekiji blizu Gajševskega jezera, pa se ne spomnim imena pridelovalca). Potem ga posadiš v zemljico, jaz sem ga vmes nekajkrat pognojila s tekočim gnojilom, zalil pa je dež. Menda ne mara kisle zemlje, pa tudi voluharji ga imajo radi. Če ga posadiš na vrt, bo tudi pridelek verjetno večji. Meni so bili zelo všeč listi, ki so podobni detelji oziroma grahu; celo poletje in jesen so bili lepi, zeleni in svetleči. Škodljivcev v loncu nisem imela, le arašidov je bilo bolj malo (mogoče premajhen lonec ali pa premalo/preveč gnojila ali pa celo kaj drugega). Lonec sem imela ves čas na sončni legi. Če se ne motim, je bil v marčevski Gei objavljen članek o pridelovanju arašidov; če imaš možnost, si jo sposodi v knjižnici, če je slučajno že nimaš doma. V članku so opisane izkušnje nekega gospoda, ki je imel kar celo gredo arašidov. Kozmeja

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

10. apr 2007 20:48

fresh, žal, tudi midva sva arašid (vsaj tokrat) kar kupila v Kaliji. Fantu ej bil zelo simpatičen, jaz sem pa itak takoj za take traparije navdušena:) Sva pa rekla, da ga bova enkrat tudi posadila. Sicer je pa recept zelo enostaven, vzameš arašid in ga daš mojemu očetu - potem pa prideš čez pol leta po pridelek:) njemu res vse raste ko noro. Veri

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. apr 2007 21:16

Malček je odvisno od tega, kje vzameš arašid. Tisti s prodajnih polic ne bodo kalili niti v čudežnih rokah tvojega očeta, Veri. rimljanka

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

10. apr 2007 21:20

Zanima me, če je imajo zelišča dovolj globoko zemljo za korenine, če so v koritih za rože. Imam tudi globlje lončke za rože? Posebno me zanima bazilika, kake izkušnje imate z njo?? Se že veselim mojih zelišč. Ste zelo fejst babnce ham-njam

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

10. apr 2007 21:55

Mirno posadi baziliko v običajna korita. Je enoletnica in nima posebno močnih korenin. Čeprav ima kar rada vodo, je zelo občutljiva na zastajanje vode v lončku, zato napravi dobro drenažo. Bolj bo na soncu, bolj bo zdrava in dišeča. Sproti poščipaj vršičke, tako bo lepo košata. Če imaš velika korita, pa lahko zraven posadiš še kakšno sadiko paradižnika, z baziliko se dobro razumeta na gredi in v loncu, pa še muhe boš tako odgnala. nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti