Zelišča in začimbice

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

tema odprta - 5. apr 2007 13:06 | ogledi: 6.204 | odgovori: 33

rimljanka in ostale vrtnarice po duši, lepo prosim, na pomoč!

V kuhinji si bom spet uredila začimbnice in zelišča v lončkih (čez zimo je najina kuhinja na žalost pretemna in je preživela le ena rastlinica, nisem prepričana, ali meta ali melisa, moram preverit, zdaj je v bolj klavrnem stanju...) In ker sem pri rožicah bolj neuka, se spet obračam na vas.

No, zadnjič pa sem v semenarni nabavila kar nekaj začimbic in jih bom presadila. Ker mam pač par fiksnih idej, kako mora kuhinja zanimivo zgledat, sem se odločila, da jih bom posadila skup v star vok, ki je svoje že oddelal. Na dno bom dala plast kamenčkov, da se ne bo nabirala voda v zemlji, to ni problem, sem že delala tako in je šlo.

Kar me pa zanima je: katere začimbe lepo rastejo skupaj? Vem, da niso vse za skup, da se ene zelo razrastejo in jemljejo prostor drugim in da imajo nekatere strupene korenine (to vem za rožmarin, dejansko je na morju vse okoli njega pocrkalo, ne glede na to, kaj smo dali zraven, ko smo dali rožmarin ven, je pa vse na istih mestih krasno rastlo). Rožmarin bom torej imela v svojem lončku, potem pa upam,da se bo čez poletje tako razrastel, da bo preživel tudi zimo na balkonu, primerno zavit v slamo, seveda...

Torej zanima me, če so še kake take cake? Rada bi imela: meto, meliso, žajbelj, timijan, baziliko, vijoličasto baziliko, drobnjak, petršilj, kodrasti petršilj, koriander,... skratka bolj ali manj vse, kar se dobi, hihi... Ali se katere ne marajo med sabo?

Veri

Temo je spremenil(a) Veri dne 05. apr 2007 13:23:04

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. apr 2007 13:08

joj, sem se pozabila zahvalit za odgovore! Če se da čim prej, da ne bojo predolgo v kupljenih lončkih. Mam malo treme pred rožicami, ker so mi včasih uspevali samo kaktusi (sem jih vedno pozabila zalivat), zdaj je sicer boljše, zaenkrat ni še nič umrlo, samo bi rada, da tako ostane:) Torej hvala vnaprej! Veri

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

5. apr 2007 13:55

hmmm, veri, to si pa odprla zanimivo temo. men tut zanima vzgoja začimbic v domači kuhinji v lončkih, le da sem jaz za razliko od tebe popoln začetnik. predlani sem mela sicer nekaj, pa mi je pozimi vse "pocrkal". tako da lahko daš tut ti - pa seveda vse ostale - kak nasvet, od teh osnovnih pa naprej. mela bi pa rada baziliko, meto, rožmarin, pa koriander bi ful rada mela, pa še bi se kaj našlo. kako naj se lotim? nike

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

5. apr 2007 13:57

aja, pa seveda drobnjak ne sme manjkat!!! nike

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. apr 2007 14:00

Jaz imam po koritih koriander, peteršilj (skupaj, upam, da se ne bosta požrla), v drugem imam sivko, majaron in škrlatno baziliko, v tretjem pa drobnjak, origano in timijan, potem imam pa še rožmarin posebej. Sivko sem kar tako vtaknila zraven, ker me spominja na morje. Jaz samo za meto vem, da se je ne sme dajati skupaj z drugimi, ker naredi ogromno korenin in zaduši vse ostalo,v saj tako me je mama naučila. Loni Makaroni

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

5. apr 2007 14:02

Tudi jaz čakam na napotke. Imam slabe iskušnje s tem. Se nekoč kupila komplet začimb z lončki, zemljo in semeni. Imela sem na balkonu pa ni šlo. ham-njam

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

5. apr 2007 14:05

Meto in meliso daj v ločene lončke (lonček lahko postaviš v vok k drugim rastlinam), ker se obe, še posebej meta zelo razrasteta in dušita druge, bolj zmerne rastline. Peteršilj, koriander, bazilika imajo radi precej vode, žajbelj, timijan, šetraj in majaron pa malo manj. Tudi to lahko rešiš z ločenimi posodami, če imaš pa dva voka bo še boljše, enega za rastline, ki so rade na soncu, drugega pa za tiste v polsenci. nola

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

5. apr 2007 14:16

Jaz posadim zelišča kar med pelargonije v koritih na balkonu. Krasno mi dela rožmarin, ki je preživel še drugo zimo, ne da bi ga kaj ovijala s slamo ipd. Lani sta se mi zelo dobro obnesla timijan in majaron (letošnjo toplo zimo sta bila zelena še takrat, ko so pelagonije že zmrznile), meta/melisa mi ni delala oz. so ji listi kar rjaveli, bazilika je delala v redu, samo poleti je potem podivjala. S peteršiljem niti ne poskušam, v lončku/koritu mi še nikoli ni delal, drobnjaku pa moj južni balkon tudi ni preveč všeč, pri mami na severnem balkonu pa se je vedno obnašal kot trajnica in pognal vsako leto na novo. Sicer pa kot lastnica stanovanja v bloku nikoli ne prezimujem balkonskih rastlin (le rožmarin se je sedaj prezimil sam od sebe), ampak vsako leto kupim nove (ni tako grozna investicija, imam 6 korit). teta torta

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

5. apr 2007 15:58

kaj pa ta osnovna navodila, v kolikšnee, kakšne lončke naj jih dam, kako zemljo moram kupit, koliko naj jih zalivam in kako pogosto, koliko svetlobe rabijo? kolikšni lončki nabodo, če jih dam več skupaj in kolikšni, če dam samo ene? a če jih dajem skupaj, naj jih dam tako, kot loni? kam pa naj jih dam? ker jaz mam samo garsonjerico brez balkona in je prostor zelo velik problem. pa s svetlobo tudi. ravno se oziram naokoli, kam bi jih sploh lahko postavila. če bi hotela, da so pri oknu, bi mogla rečt svojmu, naj mi naredi poličko na steni, ki je pravokotno ob oknu, tam bi bilo še najbolj praktično in svetlo. al pa kar na okenski polički. sej poleti in spomladi mam lahko vse kar zunaj? kaj pa je bolje, da kupim, semena al na tržnici že zrasle rastlinice? in če slednje, naj jih prestavim v večje lončke? joj, koliko vprašanj.... se opravičujem nike

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

5. apr 2007 20:52

Imam rada pri roki sveža zelišča. Na misel mi je prišla ideja ,da bi jih imela na zelo sončnem balkonu v koritih za rože. Imate kake izkušnje? Najraje imam baziliko, drobnjak in meliso. ham-njam

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

9. apr 2007 15:17

nola, hvala za vse nasvete, to je super ideja, da daš meto v lončku v lonec k ostalim! Sem že enkrat nekje brala to foro, pa seveda pametno pozabila Hvala za nasvete, koliko vode rabi katera. Sicer mi vse itak niso prišle v vok, tako da sem naredila takole: v voku imam: navadno in rubinasto baziliko, navadni in kodrolistni petršilj, drobnjak, origano in timijan. POtem kraljujejo vsak v svoji posodi še grmiček žajblja, rožmarina in meta. Pa za hec še en arašid:) Zaenkrat zgledajo ok, upam, da bo tako ostalo... (razen petršilja, ta je bil že od začetka nekaj krmežljal:( Glede sence in sonca nimam prav veliko možnosti, tako da upam, da bojo vsi skupaj uspevali v kuhinji, kjer ni preveč svetlo, ampak se tolažim, da so vseeno na okenski polici... Zdaj pa držite pesti:) KO bova zrihtala balkon (zdaj je nekakšno odlagališče), bom dala tudi tja v korita zelišča:) Je pa tudi južni, tako da bo sonček:) teta torta, e, zdaj pa razumem vse skup! Jaz pa sem vedno mislila, da samo meni vse crkne čez zimo zunaj ali notri... Pa vidim, da očitno vsi delajo tako, da spomladi kupijo nove rastlinice... Evo, tole sem še našla za pogledat o gojenju začimbnic: http://www.rastline.com/viewforum.php?f=73 Pa študiram "strokovno literaturo": mali vrtnar in podobno no, saj sem tudi Veliko knjigo začimb in zelišč vzela v roke, hehe, samo mali vrtnar je bolj na mojem nivoju, se mi zdi;) Veri

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti