Mandljev nadev za potico

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

tema odprta - 4. apr 2007 19:10 | ogledi: 20.111 | odgovori: 21

Živjo,

doma imam 1 kg mandljev in bi letos za Veliko noč rada naredila mandljevo potico. Mandljeve nisem še nikoli delala, vedno le orehovo, makovo, rozinovo, pehtranovo,.........

Ali naj naredim nadev enako kot npr. za orehovo, le da orehe nadomstim z mandlji? jih moram prej popečt, olupit.......?

Lepo prosim, če ima katera od vas mogoče recept za nadev ali pa če jo je že delala, vsaj kakšen nasvet?

Zdi se mi, da sem enkart na KulSlo že brala en recept za mandljevo potico, zdaj pa ga ne najdem več......aja, pa če ima katera mogoče Goljatovo knjigo Potice in bi mi prepisala sem recept za mandljev nadev, bi bila tudi zelo vesela :)

LP

Zala

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

4. apr 2007 19:55

Tudi jaz nameravam letos speči mandeljnovo potico. Pol mandeljnov bom sesekljala, iz pol predvidenega sladkorja naredila karamel, vmešala mandeljne, zlila na pladenj in ohladila ter zmlela. Ostale mandeljne bom zmlela surove, umešala maslo, rumenjake, amaretto, preostali sladkor, pomarančno lupinico, par kapljic arome grenkih mandeljnov, dodala vse mandeljne, sneg..in to je to. Lisa

cokoladaa  

član od: 25.1.2006

sporočila: 26

4. apr 2007 20:01

iz goljatove knjige potice; 50dag olupljenih mandljev, 20dag sladkorja, 5dag surovega masla, 2 jajci, 1 dl sladke smetane, vanilijev sladkor, limonina lupina, višnjevo žganje (kirsch) S sladkorjem prepražimo naskeljane mandlje (sladkor ne sme karmelizirati), dodamo surovo maslo, sladko smetano, ohlajeni masi pa primešamo jajci, arome, dišave in višnjevo žganje. pripravljen nadev namažemo po razvaljanem testu. suhe krušne drobtine potresemo po razmazenemu nadevu. tempreratura nadeva naj bo enaka tem. testa. tesno zavijemo. položimo v pripravljen model ali pekač, prebodemo in vzhajamo. pred peko na tanko premažemo z zemsjo mleka in jajc. pazimo, da ne zapolnimo luknjic, ki smo jih naredili pri prebadanju. uporabimo lahko belo, ajdovo, rženo ali polnozrnato sladko testo. čas pečenja; 50min pri tem. 190st.c. (vent.). ali; 45dag mletih olupljenih mandljev, 15dag sladkorja, 1 dl sladke smetane, 8 dag svetlih piškotnih drobtin, 3 beljaki, vanilijev sladkor, limonina lupina, maraskino pogreti sladki smetani primešamo mlete mandlje, sladkor, beljake, arome, dišave in maraskino. pripravljen nadev namažemo po razvaljanem testu. suhe piškotne drobtine potresemo po razmazanem nadevu........ mojca

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. apr 2007 20:10

MANDLJEV NADEV 1     (A. GOLJAT - POTICE)

 

50 dag olupljenih mandljev

20 dag sladkorja

5 dag surovega masla

5 dag belih krušnih drobtin

2 jajci

1 dl sladke smetane

vanilijev sladkor

limonina lupina

višnjevo žganje (kirsh) 

 

S sladkorjem nekoliko prepražimo nasekljane olupljene mandlje (sladkor ne sme karamelizirati), dodamo surovo maslo, sladko smetano, ohlajeni masi primešamo jajci, arome, dišave, višnjevo žganje. Pripravljen nadev namažemo po razvaljanem testu. Suhe krušne drobtine potresemo po razmazanem nadevu.

Temperatura nadeva naj bo enaka temperaturi testa. Tesno zavijemo. Položimo v pripravljen model ali pekač, prebodemo in vzhajamo. Pred peko na tanko premažemo z zmesjo mleka in jajc, pazimo, da ne zapolnimo luknjic, ki smo jih naredili pri prebadanju.

Uporabimo lahko belo, ajdovo, koruzno, rženo ali polnozrnato sladko testo. 

Čas pečenja: 50 minut, temp.: 190°C, (vent.) 175°C, (plin) 2-3 stopnje.

 

 

 

MANDLJEV NADEV II

 

45 dag mletih olupljenih mandljev

15 dag sladkorja

1 dl sladke smetane

8 dag svetlih piškotnih drobtin

3 beljaki

vanilijev sladkor

limonina lupina

maraskino

 

 Pogreti sladki smetani primešamo mlete mandlje, sladkor, beljake, arome, dišave in maraskino. Pripravljen nadev namažemo po razvaljanem testu. Suhe piškotne drobtine potresemo po razmazanem nadevu. Temperatura nadeva naj bo enaka temperaturi testa. Tesno zavijemo. Položimo v pripravljen model ali pekač, prebodemo in vzhajamo. Pred peko na tanko premažemo z zmesjo mleka in jajc - pazimo, da ne zapolnimo luknjic, ki smo jih naredili pri prebadanju.

Uporabimo lahko belo, ajdovo, koruzno, rženo ali polnozrnato sladko testo.

Čas pečenja: 50 minut, temp.: 190°C, (vent.) 175°C, (plin) 2-3 stopnje. 

 

 

stana

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. apr 2007 20:12

 Cokoladaa me je prehitela... Na, pa sem zastonj prepisovala stana

cokoladaa  

član od: 25.1.2006

sporočila: 26

4. apr 2007 20:12

haha....če to ni brzina mojca

cokoladaa  

član od: 25.1.2006

sporočila: 26

4. apr 2007 20:13

ah, tudi dober namen šteje! mojca

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. apr 2007 20:15

A ne? No, sice bolje 2x kot nobenkrat

 

stana

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

4. apr 2007 23:12

Super, hvala obema cokoladii in stani.r! :) Naredila bom drugo varianto nadeva, le da bom dala malo več mandljev (nekje 60-65 dag), namesto smetane pa bi raje uporabila kar mleko.....pa verjetno bom dala rjav sladkor. Še to bi vprašala, če bi npr. dala neolupljene mandlje, a bi lahko postal nadev grenek? Samo predvidevam.... :) Barva bi že bila bolj temna, ampak to me ne skrbi, samo grenkoba????!!.....ker drugače raje čimmanj lupim oreščke, kadar se le da. Mi zna še katera razložit ZAKAJ se dajo v nadev beljaki? Sicer v receptu zgoraj ne piše, ampak verjetno je mišljen beljakov sneg (vsaj tako si predstavljam), imam prav? A je kakšna posebna funkcija, npr. a je potem nadev bolj kompakten ali pač jih dodamo samo zato, ker smo rumenjake porabili za testo :) LP Zala

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

5. apr 2007 8:14

saj bi napisala, ampak raje počakaj na stano in čokoladoo, bosta bolje povedali. Lisa

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

5. apr 2007 8:36

Zala, mandljeve potice že dolgo nisem delala, a kljub temu nekaj odgovorov: - Vsekakor mandlje "sleci" (saj to gotovo znaš: stresemo v vrelo vodo, pustimo nekaj minut, odcedimo, prelijemo z mrzlo vodo in jih TAKOJ začnemo stiskati iz kožic). Tvojih 65 dag bo kar nekaj časa trajalo, a se splača. Sama nimam načelnih pomislekov proti lupljenju mandljev, samo lupiti se mi jih ne ljubi. V kakšen kolač dam vedno neolupljene, a za potico morajo biti olupljeni, sicer pogrenijo. Ker jih moraš po lupljenju tako in tako posušiti, preden jih lahko zmelješ, ti svetujem, da jih sušiš v pečici, in sicer toliko časa, da rahlo porumenijo, okus bo bistveno boljši! - Glede snega iz beljakov si predstavljam, da nadev zrahljajo. Menim tudi, da bo nadev le boljši, če daš tisto smetanco iz recepta, za malo kavno skodelico je je! teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti