Testo za potico

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

5. apr 2007 14:49

mufin, seveda, ampak bom verjetno lahko šele čez vikend. Prosim sporoči, če bo še aktualno.

lp veverica cak

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

5. apr 2007 14:55

veverica cak, ti kar napiši. Če ne bo zdaj prišla na vrsto, bo pa kdaj drugič mufin

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

6. apr 2007 8:41

Kakšen kvas daste v kruhomat za testo za potico (suh ali navaden)? Ali je morda vseeno? Hvala za odgvovor! LP Buča buča

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

6. apr 2007 14:37

Buča,

 

sama potice še nisem delala v kruhomatu, sem pa krofe, buhteljne, kruh, testo za potico (joooj, ne potico ampak PICO)...vedno vse s svežim kvasom. Kruh s suhim kvasom se mi namreč ni obnesel.

lp veverica cak Sporočilo je spremenil(a) veverica cak dne 06. apr 2007 14:45:54

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

6. apr 2007 14:43

jaz pa vedno vse delam s suhim kvasom in mi vse uspe. Trenutno pečem čokoladno potico, pehtranova pa mi ni uspela ker se mi je testo prilepilo na mizo in sem ga komaj dobila dol tako da sem vse skupaj prijela in dala v pekač-okus bo po potici oblika pa ne sem pa prvič delala testo v kruhomatu-testo je super moti me le to da traja 1 uro in 50 min da naredi. ksenija

veverica cak  

član od: 9.10.2004

sporočila: 299

6. apr 2007 22:48

mufin,

 

dela po naslednjem receptu...

Potrebuješ:

400 g polnozrnate moke

100g bele moke

1/2 žličke soli

30g kvasa

4dcl mleka

3 rumenjake

60g masla ali margarine

60g sladkorja

1 vanilijev sladkor

žlica ruma

2 kapljici limonine esence

 

V 3 žlice mlačnega mleka zdrobimo kvas, dodamo žlico sladkorja in žlico moke ter pustimo na toplem vzhajati. Moko presejemo v skledo. Rumenjake stepemo s sladkorjem, dodamo mehko maslo, sol, dišave in toplo mleko. Zmes vlijemo k moki, rahlo premešamo, dodamo vzhajani kvas in vse skupaj zgnetemo. Gnetemo toliko časa, da se testo loči od sklede. Nato posodo pokrijemo, postavimo na toplo in pustimo, da testo vzhaja.

To je recept neke gospe, objavljen v Naši ženi ("Sladice") in sicer z amaterskega kuharskega tekmovanja.

lp veverica cak

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

7. apr 2007 8:33

veverica cak, hvala! Bom sprobala tudi ta recept. mufin

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

7. apr 2007 9:25

Meni je spet začela nagajati pečica. Zopet rada zažiga. Zato sem jo pekla na manjši temperaturi, saj je bia pri 150 st.C po 10 min rjava. Pekla sem jo na nižji temperaturi 45 min. Po preizkusu z nožem je na nožu ostala - mislim da samo fila. Kaj mislite, ali je pečena? ham-njam

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

8. apr 2007 19:42

Prvič v življenju sem delala orehovo potico. Malo sem škilila na Kulslo, predvsem po receptu za kruhomate, saj sem hotela testirati, kako bo ta zamesil testo za potico in ne toliko potice same.

Na koncu sem naredila tako,da bi se me ve vse prave kuharce odrekle: v aparat sem vrgla kar boni moko (ker je bila pred iztekom roka za uporabo), pol litra vode, kake tri cm masla (nič nisem tehtala, kar od celega kosa sem nekaj odrezala, ker je v skoraj vsakem receptu drugače pisalo), pa eno celo vrečko suhega kvasa in okoli polovico vrečke že od kdo ve kdaj odprtega suhega kvasa, torej nek ostanek). No, čez uro in pol je masa hotela dvignit pokrov na aparatu....

Testo je bilo voljno, dišeče, mehko, krasno se je valjalo....(prej sem ga še malo gnetla z rokami, takole za hec...).

 

Nadev sem naredila tako, da sem mlete orehe prelila z mlačnim mlekom, pomešanim s smetano, ker je bilo predredko sem dodala še mlete lešnike (ker nisem pravi čas videla, da imam orehov še dovolj...), pa zalila z rumom, dodala nekaj čokolade v prahu in dve veliki žlici marelične marmelade (na okoli 80 dag mletih oreškov), prej še 20 dag sladkorja in dva vanilijeva sladkorja in potem še sneg iz treh beljakov.

Pekla sem jo v okroglem lončenem modelu z luknjo na sredi.

 

Potica je bila prva liga, vsaj za naše. Seveda mami, tašči in ostalim mojstricam, ki se matrajo s testom, nisem nič povedala, kako sem jo delala, pa so modrovale, kako sem se potrudila s testom in da zdaj vidim, kaj vse je potrebno za res čudovit kos peciva...saj verjamem, da je to res, ampak tale moj poskus je bil tako uspešen in posledica tako okusna potica, da kliče poi še...Seveda sem na koncu, ko so spraševali, kaolikokar je testo vzhajalo, pa ali sem jo pustla čez noč in kaj vem kaj še vse, lepo povedala, kako sem si jaz vse skupaj poenostavila, in seveda veljam za grešnico...

 

AMpak meni je res vseeno, če sem na svoj način skrunila to našo dobroto (ker se mi zdi, da je priprava potice večji fetiš od vsega drugega), ko pa je končni učinek mehka, sočna in okusa polna potica...

 

No, naslednji poskus bo tak, da bom delala po "pravem" receptu, ne z boni moko, pa bom potem videla eazliko. Sem hotela že danes, pa nimam kvasa...

 

Pozdrav, Mamamia

mamamia

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

8. apr 2007 20:14

Moram vam povedati, kaki lump je moj brat. Ko se mama spravi potico delat, ji on zmesi testo s bormašino. Nea me sprašuvlite, kak to gre, ko še nikol nisn bla poleg. No, in v petek, je najpre leto v mesto in si kupo novo bormašino, ker je baje stara nekaj štekala. tumpika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti