Zakuha za v juho

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

tema odprta - 2. apr 2007 15:49 | ogledi: 9.115 | odgovori: 31

pozdravljeni!

Vedno, ko delam gresove cmoke za v govejo juho, pridejo zelo trdi, pa ne vem, kaj delam narobe. Dam pa samo jajce, malo olja in gres.

Domači imajo najraje juho s tako zakuho, vendar se vedno hecajo, če ne morem narediti še bolj trde. Bi prosila za kakšen nasvet, kako naj jih "zmehčam".

Kakšne zakuhe še delate sami doma, bi z veseljem probala še kaj drugega.

Pa hvala za odgovore in lep dan še naprej.

lp, tilenboc

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

2. apr 2007 15:54

moja mama da v gresove cmoke maslo. Vmeša skoraj tekočo maso, potem pusti stati nekaj časa, da se gres napne. Pretrdi ratajo, ko je preveč gresa notri. matilda

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. apr 2007 15:56

Zdrobove žličnike (grisknedle po domače) delam tako, da dam na eno jajce dve zravnani žlici zdroba in malo olja. Stepem z vilico in pustim, da zdrob malo nabrekne. Tisti trenutek, ko masa ne teče z žlice, jih zakuham v juho, ki narahlo vre. Vedno so mehki, penasti.

 

Razen rezancev imamo pri nas radi kot zakuho še ribano kašo, fritate in zlate kroglice (teh seveda ne delam sama, enkrat sem sicer poskusila, ampak mi ni več),  v vse to pa vedno dodajam še jetrne cmoke, ker so otroci nori nanje, pa vlivance imamo tudi radi.  V kremne zelenjavne juhe pa obvezno poečene kruhove kocke. Klasika torej.

 

Ima pa rada kot zakuho tudi kak mesni ali zelenjavni zavitek, ampak sama tega nikdar ne delam, ker se mi ne ljubi, tako da v takih posebnosti uživam na kakšnem obisku ali pogostitvi.

Mamamia

mamamia

tilenboc  

član od: 30.6.2004

sporočila: 221

2. apr 2007 16:01

Hval punce, očitno dam preveč gresa notri, ker jaz naredim gosto maso. Bom probala z redkejšo. Še enkrat hvala. Mamamia, kako pa narediš jetrne cmoke, nikoli jih še nisem delala. tilenboc Sporočilo je spremenil(a) tilenboc dne 02. apr 2007 16:03:28

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

2. apr 2007 16:18

Ko delam gresknedlne,posebej stepem beljak,dodam rumenjak inravno toliko gresa da je masa še mehke,nekaj časa pustim da se napne in to je to.Maščob ne dajem nikoli,saj je že juha sama po sebi mastna. lp goga

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. apr 2007 16:27

Telečja jetra naribam na ribeže, kot jabolka za zavitek. Dodam drobno sesekljano in malo prepraženo čebulo, zelen sesekljan peteršilj in malo timijana, sol, poper in malo drobtin, da nastane masa, iz katere se lepo oblikujejo cmoki (z mokrimi rokami gre brez packanja in da bi se masa lepila na roke). Lahko pa po okusu dodaš še kakšno začimbo, ampak meni je to dovolj. Mamamia mamamia

SINEJA  

član od: 22.9.2006

sporočila: 676

2. apr 2007 16:40

Maso za zdrobove žličnike naredim tako,da jajce stepem z metlico in počasi dodajam pšenični zdrob in mešam.Ne sme biti preveč gosto,ravno prav ,da jih oblikuješ z dvema žlicama,ki jih prej pomočiš v vrelo osoljeno vodo.zakuham jih takoj ,nič ne čakam,voda ne sme preveč vreti. SINEJA

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

2. apr 2007 17:42

Tilenboc, recept je že ta pravi, po moje daš preveč gresa v maso. Sama naredim enako, o tem koliko žlic gresa je brez veze razpravljat, ker ima vsak drugačno, drugače zajame in tudi jajca so različnih velikosti. Masa mora biti bolj mehka, pa spet ne preveč.

 Zadnjič se jih namenim delat, pa mi je zmanjkalo jajc, v hladilniku sem imela samo beljake, pa so ravno tako lepo uspeli. Enkrat poizkusi iz enega ali dveh jajc narediti tri mase, vsako malo drugačne trdote in zakuhaj kar v slano vodo, pa ti bo jasno, kakšna masa mora biti. Pa vreti n smejo več, ko jih zakuhaš. Sama pustim pokrite caa četrt ure in v tem času popijejo ogromno vode in se lepo napnejo.

 

 

tanya017  

član od: 16.2.2007

sporočila: 216

2. apr 2007 18:41

Jaz pa delam za v juho žličnike po naslednjem receptu:Zavrem 1dcl malo osoljene vode,dodam 5dag masla in zakuham 10dag moke.Ko postane testo gladko,odstavim in zamešam 2jajci,malo muškata in parmezana. Z mokro žlico jih polagam v juho in se kuhajo cca 10 min. v pokriti posodi.So zelo dobri. Tanja tanya017

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

2. apr 2007 18:42

Ravnokar sem jih delala: 3 velika jajca 125 g zdroba, malo soli. Jajca ražvrkljam dodam sol nato primešam zdrob. Masa naj počiva 20 minut. Oblikujem cmoke, katere dam v vrelo juho. lp Anamarija

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

2. apr 2007 19:31

Jaz pa stepem jajce in počasi dodajam zdrob. Ne sme biti čvrsto. počiva naj 10 minut, da zdrob nabrekne, potem pa zakuham v vrelo juho. Vedno so odlični. LP vdolin vdolin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti