Ostanki

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

tema odprta - 31. mar 2007 15:45 | ogledi: 2.638 | odgovori: 13

prosim za kako hitro idejo kako naj porabim riž ki mi je ostal od kosila c.c. za 3 porcije (malo veliko smo se ušteli)

rada bi naredila kaj sladkega saj riž ni preveč slan,....

hvala že vnaprej

plopsa

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

31. mar 2007 15:53

Poizkusi narediti rižev narastek.

Matjaž

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

31. mar 2007 16:55

Ni sladko, ampak nam so všeč riževe kroglice - kuhan riž, začimbe, nariban sir, koščki šunke, dunajsko panirano in ocvrto. Lahko pa narediš tudi riževe polpete... katka

gogad  

član od: 28.4.2004

sporočila: 3697

31. mar 2007 17:05

Kot pravi Matjaž ,lahko narediš rižev narastek,dodaš še jabolka da bo več,če ste bolj sladkosnedi. lp goga

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

31. mar 2007 18:19

Ko ostane pečenka, ni problem ( saj veš: tvoje ali sosedove muce ) z rižem je problem. Kaj pa če bi prepražila mal mletega mesa in ga fajn premešala z rižem in ponudila tvojim ( ali sosedovim ) mucam, po moje bi uspelo? ežoj

LENČA  

član od: 30.5.2006

sporočila: 354

31. mar 2007 19:23

Kaj pa kakšna omaka zraven riža ? Ali pa kakšna solata narejena iz riža, nisem je še delala, vem pa, da nekateri jo. LENČA Sporočilo je spremenil(a) LENČA dne 31. mar 2007 19:25:07

plopsa  

član od: 28.11.2006

sporočila: 441

31. mar 2007 20:59

tako nastal je rižev narastek z rozinami(nisem imela nič jabolk), ampak ni bil tako okusen kot ponavadi,.... mislim da bom drugič res kake muce nafutrala,..... hvala vsem za pomoč lepo nedeljo vam želimo iz sončne,...... plopsa

m.schafe  

član od: 3.5.2006

sporočila: 254

31. mar 2007 21:09

katka lopatka zares izvrstna ideja. ali so recepti v bazi? m.schafe

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

31. mar 2007 23:25

m.schafe veš, da ne vem, če je kaj podobnega v bazi, priznam, da nisem gledala, recept imam še od prej... Smo ljubitelji riža in ga kar veliko skuham. Kuhan riž, če ostane, pa potem porabim na razne načine. Eden izmed njih je tudi ta, ki sem ga omenila. Res je enostavno. Riž lahko zmešaš z raznimi zelišči, začimbami, soljo, poprom, sirom (naribanim, zelo dobro je tudi s topljenim ali tamarjem), šunko, koščki paprike, res po želji, skoraj vse paše :) Menim pa, da mora biti začinjeno. Da se kroglice lepo povežejo lahko uporabiš majonezo, zenf, ali pa kislo smetano, jogurt. Če zadeva izpade "premokra" pa enostavno dodaš drobtinice. V sredino lahko vtisneš tudi kroglico mocarele ali celo polnjeno olivo. Kroglice lahko paniraš in ocvreš ali pa jih popečeš brez paniranja. Na podoben način lahko narediš tudi riževe polpete - zelenjavna varianta, z grahom, koščki bučk, malancan, paprike, gobic, podobno povežeš kot kroglice, pomokaš, opečeš. Zraven obojega pašejo omakce, za moj okus bolj kremne - sirova, smetanova gobova, ali pa od pečenke. Meni so fine tudi mrzle kroglice. Seveda so tudi riževe solate mrzle. Teh je spet miljon variant...Zelo okusna je ribja, s tuno in sardelicami iz konzerve, olivami in kaprami, naribanim sirom...sem ratala lačna :)) Poskrbeti pa moraš, da so sočne oz. "žmohtne", hihi. Kar recimo dosežeš z jogurtom, smetano, pa malo olivnega olja. Na koncu pa vedno probat, da ni suho ali pa pusto. Sem jedla že riževe solate brez okusa... Riž je hvaležna jed :))) katka

ines  

član od: 30.11.2004

sporočila: 91

1. apr 2007 10:58

Za tokrat je ze prepozno, za drugič, če boste naslednjega dne imeli željo po "slanem" (torej lahko za kosilo), lahko naredite polnjene melancane ali bučke. Mleto meso popražiš na osnovi iz popražene čebule tako, da je suho in rjavo, ga soliš in začiniš po okusu (sol, poper, majeron, malo bazilike). Ko je okusno in narejeno, vanj vmešaš riž, oziroma, tvoje ostanke riža. Zelenjavo opereš, prerežeš po dolgem na pol in izdolbeš. "Lupino" od znotraj nekoliko nasoliša ali natreš z vegeto (če proti slednji nimaš predsodkov), notranjost pa nasekljaš na drobne kocke in vmešaš v nadev iz riža in mletega mesa. S tem nadevaš zelenjavne polovice, tako da so kar lepo polne, pokrijepš z rezino sira, ki se lepo topi, okusno bi bilo tudi z grobo naribanim parmezanom, zložiš v pekač in pečeš v pečici kake 30 - 45 minut na zmerni temperaturi (med 160 in 180 stopinj). Če se preveč suši ali žge, preden je prepozno, pokrij pekač ali posodo z alufolijo, tako da se zelenjava, ki je edina surova, poduši. Če na splošno jedi ne marate preveč suhih, lahko na dno polijete paradižnikovo mezgo, da se polnjena zelenjava bolj kuhlja. Če je ta ali podoben recept že kje v bazi, se opravičujem, jaz sem ga stipkala kar iz glave, ker je to poletna jed, ki jo že dolgo delamo v naši familji. LP! ines

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

1. apr 2007 17:13

Če pri nas kaj riža že ostane (kar je sila redko, ker ga vsi jemo v vseh oblikah - kolikor ga skuham toliko ga gre v promet, sploh če je kuhan jasminov ali basmati riž), ga uporabim  za pečen riž (kot prilogo) ali v zelenjavni juhi. Tudi kroglice - v malce drugačni obliki kot je pisla katka lopatk,a ampak osnovna ideja je "okrogla" - so na seznamu, pa solata, ampak z navdihom eksotike (ananas, perutnina, curry).

Riže je menda res nekaj od tistega, česar se ne moremo naveličat...Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti